Si Shtohet Kualiteti dhe Numri i Spermatozoideve me Vitamina

0
512

Vitaminat i nevojiten trupit tonë që të parandalohen sëmundjet dhe të jetë i shëndosh dhe i fortë. Mungesa e vitaminave në trup në anën tjetër mund të ndikoj që numri i spermatozoideve të bjerë e gjithashtu mund edhe të ndikohet kualiteti i spermes. Mos harroni, pjellshmëria (fertiliteti) gjithashtu ndikohet edhe nga të ushqyerit e dobët. Kështu që bënë mirë të keni kujdes të mos ushqeheni me ushqime të pashëndetshme

Pjellshmëria (Fertility) tek burrat varet edhe nga një dietë (të ushqyer) e shëndetshme, jetëstili dhe prirjet seksuale

Pra, nëse ju ka rastisur të dëgjoni nga mjekët fjalët “dietë e mirëfilltë”, “stil jete të shëndetshëm” kjo do të thotë çfarëdo që hani dhe bëni në përditshmëri ndikon në kualitetin dhe numri i spermatozoideve.

Si Shtohet Numri i Spermatozoideve dhe Kualiteti me Vitamina?

numri i spermatozoideve

Vitamina A – Vitamina A ndihmon në përmirësimin e prodhimit të spermës dhe gjendet në speca të kuq, karota dhe erëza të thara.

Vitamina B – Vitamina B nevojitet për prodhimin dhe mirëmbajtjen e qelizave të reja. Ushqimet nga kafshët, vezët dhe drithërat e plota përmbajnë këtë vitaminë.

Vitamina C – Vitamina C është një antioksidues tejet i rëndësishëm, p.sh. krijon kolagjen, forcon imunitetin dhe mbron qelizat nga oksidimi. Gjithashtu mbron edhe spermën nga defektet dhe shton numrin. Gjendet në dredhëza, portokaj, kivi dhe perime tjera si fasulet.

Vitamina D – Vitamina D shton testosteronin, ndihmon në përmirësimin e numrit të spermës (numri i spermatozoideve) dhe kualitetin e lëngut. Rrezet e diellit (rrezitja) është burimi më i mirë i Vitaminës D.

Vitamina E – Vitamina E kontribuon në përmirësimin e kualitetit të spermës, lëvizshmërisë dhe shton numrin. Është shumë më i lehtë absorbimi në formën e saj natyrale dhe ashtu gjendet në domate, patate të ëmbla, spinaq, mango, fara luledielli, vaj ulliri et

Zinku – Zinku gjendet në fasule, spinaq, fara kungulli, mish qengji, pule dhe goca deti.

Acidi Folik – Mungesa e acidit folik p.sh mungesa e Vitaminës B tek meshkujt mund të ndikoj në numrin e spermës.

Seleni Seleni eliminon nga trupi radikalët e lirë dhe luan rol vital në prodhimin e spermës. Mund ta gjeni tek drithërat e plota, kërpudhat dhe produktet e mishit.

Kalciumi – Kalciumi luan rol vital në sigurimin e lëvizshmërisë së mirë të spermës. Mungesa e kalciumit zvogëlon aftësinë e spermës që të depërtoj vezën. Kështu pra konsumo qumësht dhe kos që të marrësh sasinë e duhur kalciumit. 

Pra, që të përmirësohet kualiteti dhe numri i spermatozoideve keni parasysh këto vitamina

Mos harro, një dietë e shëndetshme funksionon më mirë kur kombinohet me ushtrime të rregullta si dhe të bërit jetë pa stres.

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.