Si Te Dobesohemi Shpejt Dhe Sigurt

Pëlqe & Ndaje

ushtrimet aerobikeA je lodh nga dieta të ndryshme joefektive? Nëse pyet “Si te dobesohemi” atëherë ndiq këto këshilla shëndetësore në vijim.

Të ju kursejmë pak kohë: leri dietat e shpejta. Rezultatet e tyre zakonisht nuk zgjasin e ju keni opsione tjera të shëndetshme të cilat mund t’i fillosh që sot!

Si Te Dobesohemi pra?

Ju sigurt mund ti humbni 1.5kg në javë apo edhe më shumë në shtëpi me një dietë të shëndetshme dhe shumë ushtrime, thotë këshilluesja për humbje peshe Katherine Tallmadge.

Pra, nëse djeg 500 kalori më shumë se sa konsumon çdo ditë për një javë të tërë, ju duhet të shkrini rreth 1 deri 1.5kg.

Nëse dëshiron të humbësh peshë më shpejt atëherë ju duhet të hani më pak dhe të ushtroni më shumë.

Për shembull, nëse gjatë ditës konsumojmë rreth 1050 deri 1200 kalori gjersa ushtrojmë për një orë në ditë, mund të dobesohemi e të  humbim nga [wp-like-locker]1.5 deri 2.3kg që në javën e parë, e bile edhe më shumë nëse peshon më shumë se 113kg. Është me rëndësi që mos të shkurtohet sasia e konsumit të kalorive më shumë se kaq – është e rrezikshme.

Të kufizosh kripën dhe brumërat do të thotë se mund të humbësh peshë më shumë – por kjo peshë e humbur është më shumë lëngje se sa dhjam. Do të thotë humb lëngje e jo dhjamin.

“Kur zvogëlon sasinë e kripës dhe brumërave ju zvogëloni lëngjet, që mund të rezultojë që të humbni deri në 2.3kg të lëngjeve kur të fillosh,” thotë Michael Dansinger drejtues i shout të NBCs “The biggest Loser”.

Dieta Si Te Dobesohemi Shpejt

Dansinger rekomandon të hani një dietë që minimizon brumërat, sheqerat e shtuar, dhe yndyrë të shtazëve nga mishi dhe ushqimet nga qumështi. Për dobësim të shpejt ai rekomandon të përqendrohemi në fruta, perime, të bardhët e ves, produkte të sojës, gjoks pule pa lëkurë, peshk, bylmet pa yndyrë, dhe 95% mish pa dhjam.

Këtu poshtë gjeni këshilla tjera nga Dawn Jackson Blatner autor i librit The Flexitarian Diet:

 • Ha perime që të ndihesh i ngopur
 • Pi shumë ujë
 • Largo ushqimet e këndshme (ëmbëlsirat) nga shtëpia.
 • Merru me diçka – nuk ja vlen të hash pasi që nuk ke gjë tjetër që të bësh dhe mërzitesh (s’të rrihet).
 • Ha vetëm nga pjata dhe ulur në tavolinë ushqimi. Mos u ushqe nga frigoriferi.
 • Mos kapërce ushqimet (vaktet)

Të mbash ditar dhe të shënosh çdo gjë që hanë ju ndihmon të përcjellësh gjendjen dhe të rrish në binar.

Përveç se të shënosh se çka dhe kur e ke ngrënë do ia vlente të shënoje edhe se si ndiheshe mu para se të haje. A ishit nervoz, i/e pikëlluar, apo i/e mërzitur? Ne shpesh përqendrohemi në ushqimet dhe kaloritë që konsumojmë, por emocionet janë pjesë e rëndësishme e veseve tona të ushqyerit.

Si te Dobesohemi – Ushtrimet per Humbje te Shpejt te Peshes.

Është koha pra që të lëvizim më shumë! Për të humbur peshë kërkohet afër 1 orë ushtrime të intensitetit mesatar në ditë, tregon një studim.

Planifiko të bësh kardio dhe ushtrime forcimi.

“Kardio më së shumti djeg kalori kështu që është ideale për humbje të shpejt peshe, por pas kësaj ju duhet të përfshini edhe ca orë në javë me ushtrime për forcim,” thotë Dansinger. Për të djegur sa më shumë dhjam mundohu të djersitesh gjatë ngrohjes dhe vazhdo djersitu për një orë të tërë, thotë Dansinger.

Nëse nuk po ushtroni tash ose ke ndonjë gjendje kronike apo ke shumë peshë për të shkrirë, është e udhës që të këshilloheni me mjekun tuaj paraprakisht. Ata do ju përkrahin dhe përcjellin gjendjen tuaj e sigurojnë se je i gatshëm që të ushtrosh.

Mos e tepro duke provuar të ushtrosh shumë që në fillim, fillo dhe gradualisht shto intensitetin kështu për të shmangur lëndimet.

Një mënyrë e mirë është që të bësh trajnim me intervale është – shpërthim të shpejt të vrapimit me intensitet të lartë i përcjell më pas nga vrapim me intensitet të ulët… pra, shpejt, ngadalë, shpejt, ngadalë. Një ushtrim i tillë me intervale ndihmon që të djegësh më shumë kalori.

Si bëhet ky vrapim me intervale?

Fillo vrapo ne 2 minutat e parë me ritëm normal (jogging), pas dy minutave vrapo me shpejtësinë më të madhe që mundesh për 30 sekonda, pastaj ngadalëso e vrapo ose ec nëse nuk mundesh të vraposh ngadalë për 1 minutë e gjysmë. Përsërite këtë deri 8 herë… 30 sekonda shpejt, 1 minutë e gjysmë ngadalë, 30 sekonda shpejt, një minutë e gjysmë ngadalë. Në fillim nuk do të arrini ta bëni më shumë se 3 apo 4 herë këtë përsëritje por kjo mjafton për fillim. Gradualisht ju do ta shtoni këtë përsëritje nga 3 në 4, nga 4 në 5 e kështu me radhë deri në 8.

Si te Dobesohemi – Dietat

E di se sa tërheqëse është fjala dieta kur përmended, veçanërisht nëse ke shumë peshë që duhet humbur. Dëgjon edhe për ato dieta që yjet e holywood-it kanë bërë dhe tash duken për mrekulli.

Por mos harro, nëse tingëllon shumë e mirë për të qenë e vërtetë, ndoshta edhe është e pavërtetë ashtu si shpesh ndodh.

Gjithashtu kapërce çdo program që synon përdorimin e pilulave të detoksifikimit dhe laksativëve. E vërteta është se të shkurtosh konsumin e kalorive më pak se 1050-1200 në ditë është kontra-produktive, për shkak se ju duhen muskuj të fortë që të ushtrosh në mënyrë efektive.

“Kur konsumon pak kalori ju humbni dhjam por gjithashtu edhe muskuj të dobishëm, që është gjëja më e keqe që mund të bësh pasi që kjo zvogëlon metabolizmin tuaj dhe e bënë më të vështirë të shtosh intensitetin e ushtrimeve dhe qëndrueshmërinë,” thotë Dansinger.

Dieta të tilla dështojnë dhe përveç tjerash ju privojnë nga të ushqyerit e shëndetshëm. Ti nuk do mund të vazhdosh ashtu për shumë gjatë dhe ka gjasa se do rebelohesh dhe përfundosh aty ku ke filluar. Ju meritoni më mirë se kaq!

Kështu pra ashtu si mundesh me të gjitha mundësitë që ke fillo këto këshilla, por të lutem bëje ashtu si duhet kështu që e vë vetën drejt suksesit afatgjatë që të jesh peshë ideale dhe ta mirëmbash atë e jo të kthehesh në gjendjen e më parshme.

Për fund, nëse njihni dikë që ka nevojë të humb peshë të lutem tregoju për këtë dietë dhe tjerat që gjeni në këtë faqe. Pëlqe dhe share në facebook dhe rrjetet tjera sociale dhe dërgoje me email tjerëve.[/wp-like-locker]

Shfleto duke klikuar mbi shigjeta

Comments

 1. says

  ckm jame bizhu delorey dhe jame 11 vjec jame 41.1 kg cfar me keshilloni per tu dobesuar jame ne shkollen kombetare te baletit keshtu shpesh zyshat me bejne verejtje mbi peshen time do e vlersoja shume cdo mundim tuajin per te me sygjeruar.

  • says

   PErshendetje, per shkak se vec beni aktivitet fizik (pra balet) ateher e gjitha qe te duhet eshte te kesh kujdes ne ushqime, ha me pak dhe shendetshem, shkurto konsumin e embelsirave ose mos ha fare embelsira, dhe mos harro te pish uje me shume dhe zevendeso pijet si coca cola me uje :). Shendet dhe gjithe te mirat.

 2. KRASNIQI says

  Pesha ideale te nje femen eshte gjatesia -10
  psh ne qofese esht e gjat 1.70 cm ajo duhet ti ket 60kg
  ndersa te meshkujt e kem gjatesia -5
  respekt per ju :ARTA

  • says

   Rita, pse po bënë pyetje me 100 emra? Rita, Ana… jam 13 vjet, jam 15 vjet, jam 25 vjet, i kam 69kg, 65kg, 75kg? Cila prej këtyre je ti?!

 3. Elvisa Bullari Daja says

  jam elvisa jam 21 vjec e gjat 72 cm peshoj 75g cila eshte pesha ime kam lindur 2 femi

  • says

   Kjo varet se sa dhe çka han, 7700 kalori = 1kg, gjatë ditës njeri arrin të koknsumojn nga 2000 deri 3000 kalori apo edhe më shumë, me vrap mesatarisht të shpejtë brenda një ore arrin të djegësh nga 700-1000 kalori (varësisht nga shpejtësia), tash bëjë llogarin se sa kilogram do humbësh për një javë duke bërë vrap nga një orë në ditë.

 4. SONI says

  DJALI IM ESHTE 13 VJEC ESHTE 173CM E PESHON 74 KG JU LUTEM CA ME SUGJERONI SA KG DUHET TE JET PER MOSHEN QE KA

  • says

   15 vjeçe, 49 kilogram, 1 metër e 58 centimetra e gjate dhe po mendon se ke novoj te humbesh pesh se te duket qe ke teper?

 5. MARIA says

  JAM 16 VJEQ GJATSI 65,5 JA MUNDEM TA DI SE SI MUNDEM TE BOBSOHEM OK PER NJE KOH T’SHKRUTET

  • says

   Maria, je akoma e re dhe duke u rritur e zhvilluar qe te eksperimentosh shume me dieta e sidomos me ndonje diet te shpejt. Keshtu qe me mire per ty do te ishte te besh diet duke provuar te hash me shume pem e perime ne vend te ushqimeve tjera te zakonshme (keto i ha me pak), dhe te merresh me ndoje sport ose aktivitet fizik. Shendet dhe cdo te mire.

 6. era says

  pershendetje ..komplimente per faqe
  un jam 160 cm e gjat dhe kam tek 80 kg kam shum dhjam ne bark
  dua te filloj disa dieta te shpejta vetem me fruta dhe zarzavate po para kesaj doja tju beja nje pyetje a mendoni se nga ky dobesim i shpejt do te varej lekura e barkut pasi gjate shtatzanise me jan bere shum stria dhe kam frik mos me behet lekura e varur ,,,si dhe cfare diete apo ushtrimesh mund te bej qe mos te ndodhi kjo gje faleminderit shum dhe ju lutem mu pergjigjni

  • says

   Era, zakonisht varet lekure kur dobesohemi shpejt por ajo vije ne vend, dmth shtrengohet, me kalimin e kohes. Faleminderit per kompliment, ju uroj shendet dhe cdo te mire.

 7. linda says

  pershendetjee per juu une jam nje vajz 16 vjeqare
  me gjatesi 65.5 dhe peshoj afer 75 kg a mundem te me ndihmoni ju lutem faleminderit per mirkuptim

 8. eiza gonzalez says

  shume faleminderit por po te bej gjimnastik ditee per dite gati nje muaj mund te ma thoni se sa bie afersisht ne pesh ?

 9. eiza gonzalez says

  si mund te dobesohem e gjitha dhe te mund te kem nje trup elegant ju lutem ma thoni cfare mund te bej deshiroj shume qe te dobesohem por jam e shendoshe ju luttem mund te ma thoni? jam 41 kg deshiroj te jem 37 jam 1.42 e gjate jam 11 vjece ju lutem a mund te me thoni si te bie ne peshe faleminderit. :)

  • says

   Eiza, nuk e ke moshen per ndonje diet rigoroze, dieta qe ti duhet besh eshte qe te hash me pak ushqimet (brumrat), te hash me pak ushqime te yndyrshme, e ti zevendesoh keto me ushqime te shendetshme si pemet dhe perimet. Keshtu vetvetiu edhe zhvillohesh e rritesh por edhe merr ushqimet qe i duhen trupit dhe te njejten kohe dobesohesh e arrin peshen e duhur. Shendet dhe cdo te mire.

  • says

   Bëre apo nuk bëre diet, gjatë verës është mirë të pihen dy litra ujë e më shumë gjatë ditës, kurse gjatë dimrit bënë edhe më pak.

 10. says

  pershendetje admin disa thone se gjethja e fikut te dobeson a eshte e vertete? mua me thone merr gjethe fiku zieje dhe me pas fut ne mes te gjethes qofte ose peshk dhe me pas mbeshtjelle

  • says

   Elisa, kam degjuar se ne disa kultura perdoren fletet e fikut por jo per humbje peshe. Nga nje studim qe kam lexuar thuhet se fletet e figut ndihmojne personat me diabet qe kane nevoj per insulin, sepse zvogëlojnë sasinë e insulinës që një personi me diabet i duhet të marr.

 11. avlis says

  ckemi admin shume njerez me thjne se une sduhet te bej ushtrime dhe te ha fruta se ne vendin tim nganjehere ka vetem molle asnnje frut tjeter une jam 14vjece dhe jam 85 kg ju lutem me jep ndonje keshille

  • says

   Alvis, te hash fruta e perime jo vetem qe te ndihmon te humbesh pesh por kjo gjithashtu eshte e mire per shendetin tuaj. Keshtu qe keshilla eshte e mire, me shume fruta dhe perime e me pak ushqime te zakonshme qe zakonisht te trashin.

 12. hani says

  hey jam 20vjeqar jam 1.88 i gjat i kam 92kila si mundem me humbe pesh shpejt ne fitnes jma qe 1jav ?

 13. Eli says

  Pershendetje jam nje vajz 20 vjeqare jam 1.75 m dhe peshoj 85 kg. kam filluar palestren para nje muaji .. Me ka ndihmuar por Jo edhe aq shume. I respektoj rregullat e palestres qe sduhet te ha se paku 2 or para palestres. Te ha ushqim me pak kalori dhe te mos ha peme ne darke apo te mos ha Darke fare. E te pi shume uj.Shkoj qdo dite ne palester nga 1or e 30 min – 2 ore. Mirepo kam mundur te heq vetem 2 kg. qfare duhet te beje me teper qe palestra te kete efekt me shum dhe te heq kg e tepert? apo me kshilloni me ndonje diet Jo te demshme

  • says

   Duhet ta shtosh pak intensitetin e ushtrimeve, ne at menyre qe po ben ushtrimet vetem se e mirmban peshen, per te shkrire peshe duhesh te hargjosh kalori me shume se sa konsumon, keshtu qe ndoshta te duhet te shkrutosh sasin e ushqimeve qe han e ne te njejten kohe te shtosh intensitetin e ushtrimeve, dmth nese ke ec ne palester tash fillo vrapo. Shendet dhe cdo te mire.

 14. joni says

  prsh jam joni jam 16 vjec peshoj 75 kg jam 175 cm ju lutem mun te me thoni si mund te dobsohem dhe te kem nje trup te bukur

  • says

   Joni, nuk ke kilogram te tepert sipas gjatesis qe ke, keshtu qe bej ushtrime ose merru me ndonje sport, ose vrapo ta mirmbash kete pesh sepse ti je ne pesh ideale per gjatesisn qe ke.

 15. Elio says

  prsh,jam ~83Kg ne nje gjatesi 1.75 e gjate.Cilat jane keshillat tuaja per nje dobesim te shpejt dhe efikas.Qellimi im eshte 70~75 kg.

 16. miradije says

  pershendetje une jam 13 vjecare dhe doja tju pyes une kam filluar me aktivitete sportive dhe diete por nuk e di a do mund te mund te kor sukses qe se paku per nje muaj te humb ndonje kile jam shum ne dilem cfar te bej dicka me te shpejt per tu dobesuar ju lutem me ndihmoni ju pershendes

  • says

   Miradije, je e re ta mundosh veten me ndonje diet rigoroze sepse je ka rritesh dhe zhvillohesh. Me mire eshte per ty te provosh te ushqehesh me mire me me shum pem e perime dhe te mrresh me aktivitet fizik ashtu sikur je duke bere se sa te besh ndonje diet qe e mundon veten gjersa akoma je duke u rritur dhe zhvilluar. Shendet dhe cdo te mire.

 17. Rinessa says

  Flm shum qe me treguatt qfar te bej per ti jekur tulet , por amund te me ttregoni se qfar te ndaloj se ngrenurii

  • says

   ushqimet e zakonshme si buk te bardh dhe embelsira me pak, pi uje me shume dhe merru me aktivitet fizik duke perfshire ketu edhe ushtrime barku.

 18. Rinessa says

  Pershendetje jamm Rinesa , jamm 15 vjeqare dhe peshojj 63 kilogram . Un nuk kamm asgje te tepertt , perveqq qe kam dhjamm tekk tulatt , sii mundd tii jekk atoo . Ju lutem me ndihmoni qe te jem ne formm :)

 19. azra says

  Mirdita quhem Fjolla jam 14 vjec dhe jam e gjate 1.78 dhe peshoj 80 kilogram kam kembe te trasha bark te trash dhe kjo me shqetson shume shume teje masee me jepni disa keshilla ju lutem .shume faliminderit,ne disa vende e kam trupin e qare 1 keshille ju lutem

  • says

   Fjolla, nuk ke se si dobesohesh pa sakrifiku pak kohe dhe mund, nuk ka ndonje pilul magjike te arrish dicka te till. Nuk e di se ku jeton por po qe se je ndonje qytet ateher te sugjeroj te gjesh palesteren me te afert dhe ti futesh aktiviteti fizik dhe ushtrimeve. Bej kujdes me shume ne ushqime, ha me shume peme e perime, pi uje me shume dhe keshtu dalengadal e veren ndryshimin. Por, nese e shikojme nga ana tjeter ti nuk je me mbipeshe ngase je e gjate 1.78 kurse peshon 80 kilogram, keshtu qe nuk ke edhe shume kilogram per te humbur. Shendet dhe cdo te mire.

 20. eva says

  pershendetje jam 20vjece…jam 1.65 cm e gjat edhe 65 kg,,,dua te humb 10 kg…po kerkoj per dieten 7 ditore dhe spo e gjej a mund tme postoni linkun ktu..dhe a ben kjo diet per mua ? flm

 21. says

  psh.jam anisa…………jam e gjate1.73 m.pesha 62………mosha 20……………kam qen mar gjithmon me aktitevite sportive kam 3 muaj qe ekam lene…………kam venedosur shume bark…………….bej musjuj barku………..nga50.ose 100.cdo darke po…….tani ndihem shum keq me trupin qe kam ……….te peshendes……………….anisa

  • says

   Arjanisa, nuk mjaftojn vetem ushtrimet e barkut sepse me to vetem se i forcon muskujt e barkut por si kan te duken ato ndryshe kur jane te mbeshtjell me nje shtres dhjami, kjo eshte ajo qe duhet ta shkrish dhe kete e bene me se miri duke u kujdes ne ushqime, dmth te hash me shendetshem, dhe duke u marr me aktivitet fizik sikur je marr perpara. Shendet dhe cdo te mire.

 22. Linda says

  Mirdita..Pike se pari faleminderit qe e keni hapur ket faqe dhe nuk po na kurseni me keshillat e juaja..Deshta te marr nje keshill nga ju..
  jam 20 vjeqare peshoj 64 kg jam 1.60 e gjat..
  jetoj ne nje vend rural..nuk kam mundesi te dal te vrapoj..ka disa dit qe kam filluar te vrapoj ne vend (mbrenda)diku 20 min paradite 20 min pasdite..Kam reduktuar ushqimet jo te mira dhe jo te shndetshme dhe po ha me mase te zvogeluar..ju lutem me tregoni a do te kem mundesi ta shkrij sadopak dhjamine krijuar te barku..ju ndihem shum falenderuese nese me ktheni pergjigjen..

  • says

   Përshëndetje Linda, të falënderoj edhe unë ty për fjalët e mira. Duke marrë parasysh se ke peshë vetëm pak më shumë se sa je e gjatë atëherë nuk ke shumë peshë për të humbur dhe me këto pak gjëra që je duke bërë do humbësh ato pak kilogram të tepërt që ke. Vetëm se bëj edhe ushtrime barku për forcim dhe tonifikim të muskujve të barkut. Një artikull këtu në sherohu.com tregon për një lloj ushtrimi që quhet “planking” të cilin mund ta gjesh këtu: http://sherohu.com/6-menyra-si-te-humbim-barkun-shpejt

   Shëndet dhe çdo të mirë.

 23. ariana says

  Prsh. Un jam 22vjeq/80kg. Dietat nuk me pelqejn. Kam vendos mi eliminu brumerat dhe embelsirat. per nje jav kam humbur 2kg.
  Vetem deshta me ju pyt qka me kishit rekomandu sa i perket ushqimit edhe a lun rol orari i te ushqyerit? Flm

  • says

   Nuk do te thote ti eliminosh te gjitha ushqimet, thjesht mund ti zevendesosh me ushqime me te mira si pemet dhe perimet. Mollet shembull te ndihmoj te pastrosh organizmin nga brenda e gjithashtu te ngopin pra dmth ta largojn urine. Shendet dhe cdo te mire.

 24. floranda says

  jam 16 vjeqare peshoj 45kg a mundem te di a e kem peshen e mjaftushme dhe a mundem te di a te merrem me donje sport a po me ndonj ushtrime me gjithat une merrem me sporte si vojebolli pingpangu kaq faliminderit.

  • says

   Floranda, varet se sa je e gjate po rnuk me duket se ke shume kilogram per moshen qe ke. Sidoqofte, vazhdo ushqehu me me shume pem e perime dhe merru me sport ashtu si je duke bere. Shendet dhe cdo te mire.

 25. Festina says

  Un jam 13 vjeq dhe peshoj rreth 46 kg dhe dua qe te hum rreth 5kg ju lutem a mund te me ndihmoni qe ta realizoj kete.Ju faleminderit

  • says

   Oj Festina, je e re te merresh me dieta per te humb pesh sepse je ka rritesh e zhvillohesh e nuk guxon shume te luash me keto dieta. thjesht kudjes ne ushqime, ha me shume pem dhe perime, me pak emblesira, pi uje me shume dhe merru me ndonej sport apo aktivitet fizik… keshtu edhe je me e shendetshme edhe i dhuron ushqimet e mira trupit tuaj per te cilat ka nevoj. Shendet dhe cdo te mire.

 26. fahrije says

  pershendetje,un jam 40 vjeqe dhe jam 1.65 e gjat. por kam 63kg, sa duhet te kem per te qen tamam ne form, sepse vetem barkun e kam me te fryr. ju pershendes

  • says

   festa, je e re te merresh me ndonje diet rigoroze sepse je duke u rritur dhe zhvilluar. Per ty eshte me mire te kudjesesh ne ushqime, te pish uje me shume, te hash me shume pem e perime, me pak embelsire dhe kryesorja te vraposh, ecesh ose lozesh me shume.

  • says

   sara, lexo keshillat ne kete post ku ke komentu edhe njeher. Per moshen qe ke kjo eshte menyra me e mire dhe sigurt per tu dobesuar.

 27. venera says

  mirdita ju pershendes une jam nje grua kam nje femije 4 vjeqar dhe jam e gjate 1.75 dhe peshoj 85 kg nuk e di a duhet ta konsideroj si mbipeshe ama me pengon sidomos barku e kam shume problem me dieta se nuk mund te mbaj gjate nuk mund ta vazhdoj gjate dietat.a mendoni qe jam mbipeshe dhe a mundeni te me rekomandoni diqka.flm per mirekuptim
  .

  • says

   Venera, ti duket sikur ke problem me motivim, nese nuk je mjaft e motivuar per te humbur peshe ateher keshtu vetem e nis por nuk e perfundon dieten. Ti konsiderohesh mbipesh por nuk je teper, per ty do te ishte me mire te kujdesesh ne ushqime, pra te hash me shpesh gjat dites por me nga pak, te hash me shume pem e perime e me pak brumera dhe embelsira, pi uje me shume dhe ec e leviz cdo dite. Shembull ne vend se te ngjitesh me lift, ngjitu shkalleve, keto ndryshime jane ato pak gjera qe ne nje afat te gjate te ndihmoj edhe te humbesh edhe te mirmbash peshen e ne pergjithesi te jesh me e shendetshme. Shendet dhe cdo te mire.

 28. Bina says

  Une jam bina jam 13 vjeqare peshoj diku rreth 49 50 apo me shum kille dhe nuk jam e knaqur me peshen qe kam amundeni mem ndihmu me humb pesh te shpejt sipas juve qysh do kisha mundur te humbja pesh te shpejt ?? Ju lutem Tregoni ketu

 29. Donna says

  Prsh.. Une jam 13 vjeqare peshoj 49 kile por dua tehumbas kille sepse nuk jam eknaqur me peshen qe kam ju lutem ma shkruani si te humbi pesh shpejt ??

 30. linda says

  une jam 12 vjeqare dhe kam pesh te tepert por nuk di te humb peshen do te kisha dashur te ma pershkruani nje recet se si te humb pesh

 31. linaaaa says

  tungg deshta me dit a esht qeky qaj i gjelbert un ekom ble qeshtu po shkrujke ZELENI CAJ aesht edhe ky qaj i gjelbert ju lutem me tregonii edhe aka efekte per dopsim se un ekom problem ka kamt jom m a e shnosh ju lutem me tregoni ni pergjigjje te shpejt ju lutem ju pershendesss klm.

 32. lejla says

  une kam nje problem sado qe te humbi pesh barku me rri i madh nuk e di pse,jam shum e ligsht mirpo barkun e kom te madh,,,a kishi pas mundesi mem ndihmu qysh me humb barkun

  • says

   Lejla, një artikull me ushtrime për shkrirje të dhjamit të barkut është në përpunim e sipër. Do ta shohësh në facebook.com/sherohu kur të postohet.

 33. Kaltrina says

  une jam kaltrina jam 13 vjeqare dhe kam 56kg ju lutem a mund te me ndihmoni me nje diet te leht e te shendetshme ose te ma shkruani nje oraR te ushqimit ju luteem me ndihmoni shkruajeni ketu

  • says

   Kaltrina, për shkak të moshës që ke dhe që je duke u zhvilluar nuk të sugjeroj ndonjë dietë të rreptë, për ty më mirë është të kudjesesh në të ushqyer, të zëvendësosh shumë ushqime të zakonshme me fruta dhe perime, të pish ujë më shumë e më e rëndësishmja të merersh me ndonjë aktivitet fizik. Kështu jo vetëm që humb peshë por edhe arrin trup të pëlqyeshëm. Shëndet dhe çdo të mirë.

 34. kaltrina says

  jam 22vjeqare dhe peshoj rreth 75kg dhe me duhet te hum pesh 10deri15 se vuaj prej unazav te shpines kam provu me majt diet po pa sukses me njeher e nderprej me ndihmoni me ni diet te mir e cila me ben te ndjehem mir ju lutem me ndihmoni….

  • says

   Kaltrina, a nuk ke motivim me te mire se fakti qe te mundojn unazat per tju permbajt nje plani/diete. Kete duhet ta perdoresh si motivim per ta bere dieten dhe per te humbur peshe, nisu nga ana pozitive e humbjes se peshes… mendo keshtu: kur te humb pesh do ndjehem me mire, problemi me unaza kalon i teri ose permiresohet, shendeti i juaj ne pergjithesi permiresohet (behesh me e shendetshme). Keto duhet te mjaftojen qe te motivohesh. Pra ushqehu me mire, ha nga pak por me shpesh gjat dites kryesisht pem e perime e me pak bruma dhe embelsira, pi uje me shume, leviz me shume (kuptohet nese mundesh sepse ke probleme me unaza), te gjitha keto pak ndryshime ndihmojne qe te humbesh pesh e te jesh me e shendetshme. Shpresoj se te kam motivu sadopak.

 35. aida says

  une kam nje pesh te mir por do deshiroja te beja nje pyetje *A ka ajrokremi kalori shum? dmth a te trash ai ???

 36. tina says

  une jam 15 vjecare dhe kam 58kg deshorij qe te humbi te pakten 5deri ne 8 kg ju lutem me keshilloni rreth ushqmit te cilin duhet ta perdori tung

  • says

   Ushqimet e shendetshme te gjithe e dime cilat jane por pyetja eshte se sa kemi vullnet per ti shmangur ato qe na trashin… ha me pak ushqime te zakonshme dhe zevendesoj ato me pem e perime, pi uje me shume dhe merru me ndonje aktivitet fizik si vrapim. Kjo eshte menyra me e shendetshme per nje vajz te moshes tuaj. Shendet dhe cdo te mire.

  • says

   Kaltrina, je e re te futesh ne dieta rigoroze, per ty me mire eshte te merresh me ndonje aktivitet fizik, te ushqehesh me më shumë pem e perime dhe të hash më pak ëmbëlsira e ushqime që të trashin.

 37. Blerina says

  Pershendetje. Mund te me jepni nje djete qe Ben nje reniete shpejt ne peshe dhe pa efekte anesore. Ju faleminderit .

 38. ksana says

  pershendetje jam 22 jam 1.61 e gjat dhe peshoj 62 kg deshiroj te bie ne 54 car diete me sygjeroni zakonisht bej palester per ni muaj dobsoem shum por sa le palestren prap shtoj peshe

  • says

   Ksana, po si ke menduar ti??? Te besh palester, biesh ne peshen e deshiruar e me pas ta lesh palestren e te mos shtosh peshe? Cka ndodh eshte se ne momentin qe ju leni palestren ju gjithashtu ju ktheheni veseve te me hershme te ushqimit. Mirmbajtja e peshes eshte dicka qe duehsh kujdesesh tere jeten e jo vetem hove hove. Nese deshiron ta mirmbash ateher duhesh te vazhdosh palestren, nese jo aq shpesh sa perpara se paku 3 her ne jave, e me e rendesishmja eshte te kujdesesh se cfar dhe sa po han. Vetem keshtu mund ta mirmbash peshen. Shendet dhe cdo te mire.

 39. hysnije says

  prshndejt ju lutem mtregon si te hupi peshen pas shtazanis fmija ika 4 muj un di e po shtoj pesh afer 80 killa ju lutem mndimon,,

  • says

   Hysnije, kemi nje artikull gati per ta postuar lidhur me kete pyetjen tuaj. Doku prap ne sherohu.com mund ta postojme qe neser. Shendet dhe cdo te mire.

 40. Toni says

  Jam 12 vjeqar dhe kam 58kile nese beje dieten qe toht me lart per sa mendoni se do te ci ne 40klile
  Flm Per mirkuptim

  • says

   Toni, je i ri te merresh me dieta keshtu qe ndiq keto këshilla qe ke lexuar në këtë artikull ku ke komentuar, më mirë është për ty të humbësh pesh gradualisht dhe në mënyrë të shëndetshme.

 41. Arjanit says

  Jam 12 vjeqar dhe kam deri 58-59kg Nese e ndjek kete dieten qe thot me lart per sa mendoni qe do te humb pesh

  • says

   Dobesohesh gradualisht por ne menyre te shendetshme e kjo eshte me e mira, per sa dite kjo varet nga nje person ne tjeter, dikush me shum e dikush me pak. Shendet dhe cdo te mire.

 42. liza says

  jam 17 vjeqe jam 1.64 pesha esht 56 kile desheroj te jem 51 per sa dit mut te dobsohem dua ni djet te mir per moshen time.flm per mirkuptimin

  • says

   Dieta me e mire per ty eshte qe te ushqehesh me fruta dhe perime me shume se sa ushqimet e zakonshme, rri larg embelsirave, pi uje me shume dhe me e rendesishmja merru me ndonje aktivitet fizik si vrapim etj. Shendet Liza

 43. monda says

  jam ni vajz 19 vjeqe kur isha 17 vjeqe isha 62 pas 1 viti shtova shum kile tashi jam 82 qfar te bej,jam 1.75

  • says

   Monda, po besoj se ke lexuar artikullin ku ke komentu, nese jo ateher lexo dhe e sheh se si mund te dobesohesh. Nuk ka ndoje shkop magjik qe te kthen ne peshen e deshiruar prandaj kerkohet mund per te shkrire peshen e tepert dhe arritur at qe deshiron. Shendet dhe cdo te mire.

 44. djellz says

  jam 15 vjeqare peshoj 60 kg dua te humbas pesh .jam ne diet nuk ha brumm asniher .gjera te embla gjithashtu nuk kunsumoj as qaj as kafe .perdor qaj jeshil pem sidomos molla dhe mish pa yndyr.kete diet ja duke e mbajtur qe nje muaj a mund te kem sukses

  • says

   Djellz, kjo qe po ben eshte e mire jo vetem per te humbje peshe, por edhe per mirembajtje te peshes pasi ta humbesh dhe arrish ne peshen e deshiruar, e vetmja gje qe te sugjeroj eshte t’ia shtosh kesaj edhe aktivitetin fizik si vrapimi e keshtu do e pershpejtoje humbjen e peshes dhe arrije me shpejt ne peshen e deshiruar. Shendet dhe cdo te mire.

 45. Dita says

  Desha te pyes se kam filluar ket diet por kjo dvd zumba te ndihmon tw humbeah pesh a eshte e njejt si ushtrimet ju pershendes dita

 46. says

  Avlis, varet qe sa kohe je operu, nese ke kohe te mjaftushme nuk duhet e jet problem, por po qe se je operuar koheve te fundit, themi nja 1 apo 2 muaj ateher prit edhe nje apo dy muaj tjer. Shendet.

 47. says

  Kristi, dieta me e mirë për ty janë ushtrimet… dil loz, vrapo, noto (se tash vera na pjeku dielli), ha me më shumë pem e perime e më pak ushqime të zakonshme. Këtë po ta them sepse nuk e ke moshën ti për ndonjë diet të rëndë sepse je akoma në moshën kur je duke u rritur e zhvilluar.

 48. says

  Silvia, nuk di pse duhet ta ndalesh dieten nese ben gjum 2-3 ore ne dite. Nese ashtu si ke vepru deri tash ka patur sukses ku ke arrit ti humbesh 5 kilogram, ateher vazhdo bej ashtu si ke bere deri me tani sepse po ka sukses tek ti. shendet dhe cdo te mire.

 49. says

  Silvia, perkundrazi ajo qe kam lexuar deri me sot eshte se mungesa e gjumit, apo gjumi i pamjaftueshem, te trash. Gjumi gjate dites te trash ateher kur gjate gjithe dites je joaktive, dmth vetem rri ulur duke shikuar TV dhe ja fut gjum nja 2-3 ore, keshtu gjumi te trash. Sidoqofte, nje ore gjume gjate dites per mua do kishte mjaftuar per te mos ma prishur gjumin e nates :). Shendet

 50. says

  Silvia, a je ti 12 vjecare apo 15, a je ti 190cm e gjat apo 150cm, a i ke 62kg apo 85kg??? Cka jon keto rrena… te gjitha pyetjet tua do te fshihen dhe asnje tjeter nuk do mund te besh me. Rri ti tash ne 150cm gjatesi dhe 85kilogram…

Pyet dhe Komento këtu