Cka Eshte Depresioni Dhe Si Ta Luftoni Ate

84
6446

Cka Eshte Depresioni?

Kur mjeket flasin per depresionin ata mendojne per semundjen qe quhet depresion i madhe. Dikush me depresion te madhe ka simptomet e poshteshenuara gati per cdo dite, gjat gjithe dites, per dy jave apo edhe me gjate.

Nese jeni i depresionuar ju gjithashtu mund te keni kokedhembje, dhimbje tjera ne vende tjera, probleme me tretje dhe probleme me seks. Nje person i moshes se vjeter me depresion mund te ndihet konfuz apo te ket probleme ne te kuptuar.

Simptomet e Depresionit

 • Ndjesi te keqia, pashprese apo qarje te shpeshta her pas here
 • Humbja interesimit apo kenaqesis ndaj gjerave qe ju kan pelqyer me pare (perfshire edhe seksin)
 • Ndjesi e fajsis, pashpreses dhe pavleres
 • Mendimi per vdekjen apo vetvrasjen
 • Gjum te tepruar apo probleme me gjume
 • Humbje apetitit dhe shtim apo humbje te paqellimshme te peshes
 • Ndjenje sikur je i lodhur gjithmone
 • Probleme ne perqendrim dhe ne sjellje te vendimeve
 • Dhimbje te cilat nuk permiresohen me tretmane
 • Ndjesi e parehatshmeris, irritimit dhe te hidhrimit te lehte (shpejte) e te parsyeshem

Cilet Jane Shkaktaret E Depresionit?

Disa lloje te depresionit vazhdojne brez pas brezi ne familje qe tregon se nje cenueshmeri biologjike e depresionit mund te trashigohet. Kjo zakonisht ndodhe veqanarisht ne rastet e crregullimeve bipolare. Jan kryer studime ne familjet anetaret e te cilave brez pas brezi kane zhvilluar crregullimin bipolar. Hulumtuesit kane zbuluar se ata me kete semundje kan nje ndertim gjenetik disi me ndryshe me ata te cilen nuk semuren nga kjo gjendje. Por jo te gjithe ata te cilet kane ndertim gjenetik qe shkakton cenueshmeri ndaj crregullimit bipolar do te zhvillojne kete semundje. Siq duket faktore tjere shtes, mundesisht nje ambient stresues, perfshihet ne fillimin e tij (depresionit) dhe faktore tjere mbrojtes perfshihen ne parandalimin e tij.

Ne te vertete drepsioni gjithashtu mundet te ndodhe edhe tek personat te cilet nuk kane histori familjare me depresion.

Nje ngjarje e jashtme shpesh duket te inicoj nje episod depresive. Keshtu pra, nje humbje e madhe, nje semundje kronike, mardhenie te veshtira, probleme financiare apo cfardo ndryshimi jo i mereseardhur ne jete mund te nxit episoda depresioni. Shpeshe nje kombinim gjenetik, psikologjik dhe faktor ambiental jane te perfshire per te filluar crregullimin depresive.

Si Ta Luftojme Depresionin

Depresioni shterr energjit tuaj, shpresen, dhe zellin apo deshiren per te bere dicka, keshtu duke e bere te veshtire te besh ate qe duhet bere per tu ndier me mire. Perderisa mposhtja e depresionit nuk eshte e lehte dhe e shpejte ajo nuk eshte edhe e pamundur. Nuk mund ta kaloni thjeshte nga fuqia e vullnetit tuaj por ju keni ca kontroll mbi te edhe nese depresioni juaj eshte i rende dhe kembengules. Çelesi i sherimit nga depresionit eshte te fillosh nga pak dhe te ecesh perpara. Te ndiesh mire merr kohe por ju mund te arrini deri atje nese beni zgjedhje pozitive per veten tuaj cdo dite dhe mbeshtetesh ne perkrahjen nga te tjeret.

Rruga Drejt Sherimit Nga Depresioni

Te sherohesh nga depresioni kerkon veprim nga ana juaj. Por te veprosh kur je ne depresion eshte kogja e veshtire. Ne fakte vetem te mendosh per gjerat qe duhet bere per tu ndier me mire, sikur te mirresh me ndonje aktivitet fizike apo te dalesh me shoke e shoqe, duket e lodhshme dhe e padeshirueshme.

Fillo Me Pak Dhe Rri i Fokusuar

Çelesi per sherim nga depresioni eshte te fillosh me disa qellime te vogla dhe ngadal te ecesh perpara. Ju ndoshta nuk keni edhe aq energji por keni aq sa duhet per te ber nje ecje rreth e rrotull bllokut ku jeton apo te telefonosh dike qe e don.

Bej gjerat dite per dite dhe shperble vetveten per cdo arritje. Hapat mund t’iu duken te vegjel por nese gjeni kohe per to cdo dite ata hapa shpejt mblidhen. Ketu vlen ajo thenja, “pika, pika mbushet pusi”. Dhe per te gjithe at energji qe ju hargjoni per tu sheruar nga depresioni ju do te merrni shume me shume si shperblim i punes tuaj.

Keshilla kunder depresionit 1: Kultivo mardhenie te mira mbeshtetese

Te kesh mbeshtetjen qe te duhet luan nje rol te madhe ne largimin e mjegulles se depresionit dhe mbajtjen larg te saj. Mund te jet shume e veshtire qe vet te mirmbani perspektiven dhe te ushqeni mundin tuaj qe kerkohet per te mposhtur depresionin. Por vet natyra e depresionit e ben te veshtire t’ia shtrish doren te tjereve per ndihme. Sidoqofte, izolimi dhe vetmia e keqesojne depresionin edhe me shume. Pra, eshte e rendesishme qe te mbani mardhenie te aferta dhe aktivitete sociale per tu sheruar nga depresioni.

Edhe mendimi per t’ia shtrir doren per ndihme edhe anetareve me te afert te familjes dhe shokeve duket shume i pakalueshem. Ju mund te ndiheni i turperuar, shume i lodhur per te folur, apo te ndiheni fajtore per braktisje te mardhenieve te mira. Mos harro tia perkujtosh vetes ne ato momente se ky eshte depresioni i cili po flet e jo ju ne te vertete. Te dashurit tuaj kujdesen per ty dhe sigurisht qe deshirojne te te ndihmojne.

 • Kthehu nga shoket/shoqet e besueshem dhe anetaret e familjes. Ndaj ate qe po perjeton me njerezit qe do dhe ju beson. Kerko ndihme dhe perkrahje qe te nevoitet nga ta. Ju ndoshta jeni larguar paksa nga mardheniet tua te vlefshme por kesaj radhe ata duhet te ta falin per te ndihmuar.
 • Provo te kesh aktivitete sociale edhe nese nuk te pelqen. Kur je ne depresion duket me e rehatshme te strehohesh ne gezhojen tuaj. Por te jesh rreth njerezve te ben te ndihesh me pak i depresionuar.

10 keshilla si te ndertoni mardhenie me te tjeret

 1. Fol me dike per ndjenjat tua
 2. Ndihmo dike vullnetarisht
 3. Pi nje kafe apo ha drek me nje shoke/shoqe
 4. Kerko nga dikush qe e doni te ju vizitoj rregullisht
 5. Shoqro dike per ne kinema, koncert apo ne ndonje ndenj (party).
 6. Telefoni apo dergo email nje miku te vjeter
 7. Dil ne sheti me ndonje shoke/shoqe
 8. Cakto nje dite qe nje her ne jave te hash drek me dike
 9. Provo te njoftosh njerez te ri
 10. Rrefehu tek ndonje terapist apo mjeku apo edhe hoxhes.

Keshilla kunder depresionit 2: Kujdesu Per Vetveten

Ne menyre qe te sherohesh nga depresioni ju duhet te kujdeseni per vetveten. Kjo perfshine edhe kohen qe gjene per gjerat qe ju knaqin, te kerkosh ndihme nga te tjeret, te adoptosh vese te shendetshme dhe te caktosh aktivitete qe te knaqin gjate dites.

Bej gjerat qe te pelqejne (apo qe ke bere me pare)

Edhe pse ju nuk mund ta shtyni vetveten qe te kenaqeni apo perjetoni knaqesi ju thjeshte apo se paku mund te zgjedhni ti beni gjerat qe ju ka pelqyer ti beni me pare. Vazhdo me nje hobi te meparshem apo sport qe ju ka pelqyer me pare. Shpreh vetveten kreativisht permes muzikes, artit apo shkrimit. Dil me shoke. Dil nje dite dhe ben nje sheti deri ne male apo deri ne parke.

Zhvillo Mjetet E Mireqenies

Sajo nje liste te gjerave qe mund ti besh qe shpejt te permiresosh per se miri gjendjen shpirtrore. Perfshij ketu cfardo strategjie, aktiviteti apo shkathtesi qe ju kan ndihmuar me pare. Sa me shume mjete qe gjeni per tu perball me depresionin aq me mire. Provo te implementosh disa prej ketyre ideve cdo dite edhe nese nuk ndjeheni mire.

 1. Kalo ca kohe ne natyre
 2. Bej nje liste se cka ju pelqen nga vetvetja
 3. Lexo nje liber te mire
 4. Shiko nje Film Qesharak apo Show Qesharak
 5. Bej nje tush te nxeht e ta gjate
 6. Degjo muziken e preferuar
 7. Kujdesu per ca detyra te vogla te len pasdore
 8. Luaj me femij apo kafshe shtepiake nese keni
 9. Shkruaj dicka ne ditarin tuaj nese mbani
 10. Bej dicka spontane

Shtyej vetveten per ti ber gjerat edhe ateher kur nuk te pelqen ti besh. Ju ndoshta do te befasoheni se sa me mire do te ndiheni kur te dilni ne bote ne vend se te rrin i ngujuar ne birucin tuaj ku ju mbyt depresioni. Edhe nese depresioni juaj nuk largohet menjeher ju gradualisht do te ndiheni me mire dhe me energjetik duke gjetur kohe per aktivitetet qe ju pelqejne per ti bere.

Adopto Veti/vese te shendetshme te te Jetuarit

 • ekspoziminediellMundohu te besh 8 ore gjume. Depresioni thjeshte perfshine probleme me gjume. Je apo nuk je duke fjetur shume apo shume pake, gjendja shpirtrore (qejfi) i juaj vuan. Bej nje orar me te mire te gjumit duke mesuar veset e shendetshme te fjetjes. (nje post qe do te shkruhet me vone).
 • Dil ne rrez te diellit cdo dite. Mungesa e drites se diellit mund te keqesoj depresionin. Sigurohu qe te dalesh ne diell dhe te marresh drite dielli sa duhet. Bej nje sheti te shkurte jasht ne natyre, pi nje kafe apo dreko jashte, ulu ne ndonje park dhe thjeshte shiko kalimtaret apo dil e ulu ne kopshtin tuaj.
 • Praktiko teknikat e relaksimit. Nje praktike relaksuese ditore mund tju ndihmoje te liroheni nga simptomet e depresionit, zvogloj stresin dhe ngrit ndjenjat e gezimit dhe mireqenies. Provoni yoga, frymemarrje te thelle, relaksimin progresiv te muskujve, meditim apo edhe tai masazh.

Lufto Depresionin duke menagjuar stresin

Stresi jo vetem qe e zgjat dhe keqeson depresionin por gjithashtu edhe mund ta nxis. Ne menyre qe ta kalosh depresionin dhe te qendrosh larg prej ti eshte esenciale te mesosh se si te zvoglosh dhe te perballesh me stresin. (nje tjeter post ne te ardhmen).

 • Identifiko stresoret. Gjej te gjithe gjerat qe po te stresojen ne jete. Shembujt perfshijne: mbingarkesa ne pune, mardhine jo perkrahese, abuzim me substanca apo probleme shendetsore. Pasi te gjeni stresoret ju mund te sajoni nje plan qe t’i shmangni apo te zvogloni efektin e tyre.
 • Merre veten me te mire. Shume njerez te depresionuar jane perfeksionist, persona qe mundohen qe gjithcka te kryejne ne menyre te persosur dhe qe mbajne vetveten ne standarde te larta dhe me pas rrahin veten kur nuk ia dalin ti permbushin ato standarde. Lufto kete burim te stresit te ngarkuar mbi vetveten duke sfiduar menyrat negative te te menduarit tuaj. Pra, ndal e merr fryme thell. Mos u be merak nese dicka nuk te duket ne menyren e persosur. Mos degjo ato zerat mbrapa  kokes qe te thone se nuk je i persosur se askkush nuk eshte, apo se se nuk je i aft per nje pune. Jan keta zera qe te zbrapsin per te ber dicka dhe po ashtu jane po keta zera qe me pas te fusin ne gjendje depresive.
 • Planifiko qe me pare. Nese i njihni nxitesit e stresit tuaj dhe kufijt e tij ju do te jeni ne gjendje ti identifikoni ato dhe te shmangni shume nga ato mina toksore. Nese nuhatni ndonje telashe me tutje, mbroje vetveten duke then ‘jo’ cilesdo pergjegjesi qe shtohet.

Keshilla kunder depresionit 3: Ushtro rregullisht

ushtrimiKur je ne depresioni te ushtroshe mund te jet gjeja e fundit qe te pelqen per ta bere. Por ushtrimi eshte nje mjet i fuqishem per te luftuar depresionin. Ne fakte, studimet tregojne se ushtrimet e rregullta mund te jet po aq efektive sa barnat apo medikamentet antidepresive per shtimin e niveleve te energjise dhe zvoglimin e ndjenjave te lodhjes.

Shkenctaret nuk kane zbuluar saktesisht pse ushtrimi eshte nje antidepressant potent por deshmite sygjerojne se aktiviteti fizike rrit neurotransmituesit e permirsimit te gjendjes shpirtore (qejfit) ne tru, rrisin endorphins, zvoglojne stresin dhe shlirojne tensionimin e muskujve – qe te gjitha mund te ken efekt pozitiv ne depresion.

Per ti vjel te mirat e ushtrimeve mundohu qe te ushtroshe 30 minuta ne dite. Por ju mund te filloni me pake. Nje aktivitet i shkurte 10 minutesh i vrullshem mund te ket efekt pozitive ne ndryshimin e gjendjes shpirtore. Me poshte i keni disa menyra te lehta se si te filloni:

 • Ec shkalleve ne vend se ti hipesh liftit
 • Parko veturen ne vendin me te larget qe mundesh
 • Dil per nje sheti
 • Gjej nje partner per te ushtruar se bashku
 • Ece perderisa flet ne telefon

Hap pas hapi dhe fillo me ecje apo me ndonje aktivitet fizike qe te pelqen ta besh. Çelesi eshte qe te fillosh me nje aktivitet qe te pelqen dhe keshtu ke gjasa te vazhdosh me te.

Ushtrimet Si Antidepressant (Antidepresues)

Ushtrimet ne vijim ofrojne jane te fuqishme per te ndryshuar gjendjen tuaj shpirtore per se miri:

 • Ushtro tash dhe me pas. Nje ecje 10 minuteshe mund te permiresoj qejfin tuaj per ore te tera. Çelesi per te mirmbajtur benificionet nga gjendja e mire shpirtrore eshte te ushtroshe rregullisht.
 • Zgjedh aktivitetet qe jane mesatarisht te forta. Ushtrimet Aerobike pa dyshim qe japin te mira shendetsore mentale dhe juve nuk ju duhet te djeresiteni se tepermi qe t’i shihni rezultatet.
 • Gjej ushtrime qe jane te vazhdueshme dhe ritmike (ne vend te atyre me nderprerje). Ecja, noti, kercimi, çiklizmi dhe yoga jane zgjedhje te mira.
 • Fut ndonje element per mendje dhe trupe. Aktivitetet sikur yoga dhe tai chi pushojne mendjen tuaj dhe ngrisin energjine. Ju gjithashtu mund te provoni elementet medituese kur ecni apo notoni duke perseritur ndonje mantra (nje fjale apo fjali) gjersa levizni.
 • Fillo Ngadal Dhe Mos E Tepro. Me shume nuk eshte me mire. Atletet te cilet e teprojen duke ushtruar zbulojne se qejfi tyre bie ne vend se te ngrihet.

Keshilla kunder depresionit 4: Ha Shendetshem, diet qe permireson qejfin

mishiCka han ka ndikim te drejteperdrejte ne menyren se si ndjehesh. Syno per nje diet te balancuar me proteina, karbohidrate, fruta dhe perime.

 • Mos e lesho mengjesin. Nje mengjes solid ofron energji per gjithe diten.
 • Mos i kalo ushqimet. Te zgjasesh shume ne mes te ushqimeve (mengjesi, dreka, darka) mund te te bej te ndihesh i irritueshem dhe i lodhur. Pra, provo te hash dicka cdo 3-4 ore.
 • Minimizo sheqerat dhe karbohidratet e perpunuara. Ndoshta ta kenda te kesh sheqerka, biskota apo ushqime te lehta sikur pasta apo patate te ferguara. Por keto ushqime qe te duken se te bejne te ndihesh mire shpejte te shpiejn ne rrenim te energjis dhe qejfit.
 • Perqendrohu ne karbohidrate komplekse. Ushqimet sikur patatet e pjekura, buka e zeze dhe natyrisht bananet ngrisin nivelet e serotonines.
 • Merr vitaim B. Mungesat e vitamines B sikur acidi folic dhe B-12 mund te nxisin depresionin. Per tiu shmangur mungeses merr suplement vitamin B-complex apo ha me shume fruta agrume (portokalli, limoni), flet te gjelberta, fasule, pule dhe veze.
 • Konsidero te marresh suplement chromiumi . Disa studime per depresionin tregojne se chromium picolinate redukton deshiren e flakt per karbohidrate, lehteson luhatjet e qejfit dhe ngrit energjin. Suplementet me chromium picolinate eshte veqanarisht i efektshem per njerezit qe jane te prier te teprojne duke ngren apo fjetur kur jane ne depresion. Syne to marresh 500 mcg ne dite.
 • Praktiko te hash me mendje. Ngadalsohu dhe perqendro vemendjen ne perjetimin e ngrenjes. Kenaqu me shijen e ushqimit.

Acidet Yndyrore te Omega-3 luajn role esencial ne stabilizimin e gjendjes shpirtrore.

 • Ushqimet e pasura me disa prej yndyrnave omega-3 qe quhen EPA dhe DHA i japin gjendjes tuaj shpirtore nje ngritje te madhe. Burimet me te mira jane peshqit sikur slamoni, skumbri, sardelet dhe disa suplement me vaj peshku.
 • Ju ndoshta gjithashtu keni degjuar qe mund te merrni omega-3 nga ushqimet e pasura me acidet yndyrore ALA. Burimet kryesore jane vajrat e perimeve dhe kokrrat (veqanarisht arrat), fijet e lirit dhe fasulet e sojes. Kur them kokrrat mendoj ne arra, lajthia etj. Por mbaj mend se trupi jone ne pergjithesi shume pake konverton nga ALA ne EPA dhe DHA keshtuqe ndoshta benificionet nuk jane po aq sa te hash peshke.
 • Disa njerez shmangin ushqimin e detit pershkake se brengosen per toksinat si merkuri dhe te tjerat. Por shumica e eksperteve pajtohen se te mirat e qe marrin po te ham peshk te fresket dy her ne jave peshojne me shume se sa rreziku.

Keshilla kunder depresionit 5: Sfido mendimet negative

Depresioni ven nje rreth negativ ne gjithcka duke perfshire ketu edhe menyren se si e shikoni vetveten, situatat qe hasni dhe pritjet tua per te ardhmen.

Por ju nuk mund ta dilni nga kjo korniz e te menduarit pesimistike vetem duke menduar mendime pezitive. Mendimet e lumtura apo mendimet qe deshirojme nuk e ndepresin. Por truku eshte ti zevendesojme mendimet negative me mendime me te balancuara.

Menyrat si te sfidojme mendimet negative:

 • Mendo jashte vetvetes. Pyet veten nese do tia thuash dikuj tjeter ate qe po i thua vetes. Nese jo, ndal dhe mos u bej i keq me vetveten. Mendo per deklarata me pak te ashpera dhe qe ofrojne nje pershkrime me realistik. Behu me real.
 • Mbaj nje ditar te mendimeve negative. Kurdo qe perjetoni nje mendim negative shkruaje mendimin ne ditar se bashku me ate qe e ka nxitur at mendim. Shiko ditarin tuaj kur je ne qejf te mire. Shqyrto dhe konsidero nese negativiteti qe eshte shprehur eshte ashtu apo ka qene i rrem. Per nje mendim te dyte ju gjithashtu mund te pysni nje mike apo terapistin qe te shikoj dhe shqyrtoj ditarin se bashku me ju.
 • Zevendeso mendimet negative me mendime pozitive. Shqyrot ditarin tuaj te mendimeve negative dhe me pas per secilin medim negativ shkruaj nje mendim pozitive. Per shembull, “shefi me urren mua. Ai me dha nje raport te veshtire per ta perfunduar” mund te zevendesohet me “Shefi im sigurisht se duhet te ket besim tek une duke me dhen kete pergjegjesi mua,”.
 • Shoqerohu me njerez pozitive. E ke pare qe njerezit qe gjithmojne shikojne anen e bardhe te gjerave kapercejne sfidat, edhe ato te voglat, sikur pamundsia per te gjetur nje vend parkim. Ateher mendo si kishe me reagu ne nje situat te tille. Nese u mundove dhe i shtire pa suskes, provo te adoptosh optimizmin dhe kembenguljen e tyre kur perballeshin me veshtiresi.

Keshilla kunder depresionit 6: Dije kur duhet te kerkosh me teper ndihme

Nese e shihni se depresioni juaj po keqesohet shume e me shume kerko ndihme profesionale. Te kerkosh ndihme shtese nuk do te thote se je i dobet. Nganjeher te menduarit negtive ne depresion mund te te bejne te mendosh se je nje kauz e humbur por duhet te dish se depresioni mund te sherohet dhe ju mund te ndiheni me mire!

Sidoqoft nuk duhet te kesh turp te kerosh ndihme profesionale per tu sheruar nga depresioni. Dhe mos haro per keto keshilla qe lexove deri tash. Edhe nese po trajtohesh me ndihme profesionale keto keshilla mund te jene pjese e planit te trajtimit tuaj dhe te shpejtojne sherimin tuaj e gjithashtu te parandalojne depresionin qe te kthehet.

Shpresoj se ky post ka efektin e vet tek ata te cilet kane deshire dhe vullnet per te dal nga mjegulla e depresionit. E gjithashtu shpresoj se ky post eshte edhe pergjigje per njerin nga lexuesit e cili me ka kontaktuar per problemin e tij.

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

84 KOMENTET

 1. Oki e kuptoj Cka esht depresioni por pse smuj me I kcyr njerzit ne sy, se e di se kam depresion te madh por Ja mendimet i Kam pozitivisht

 2. Pershendetje stafi,jam 15 vjeq kam 22 muaj (gati 2 vite) dhe mendoj dhe sigurte qe jam ne depresion dhe ankth , kam mendime rreth vdekjes tere kohen, me dhemb gjoksi, smund te marre fryme nganjhere, me therr gjoksi here ne anen e majte here ne anen e djathte, rrahje te shpejta te zemres ndodh edhe te ngadalta dhe kam mendime se jam i semure nga zemra me therr zemra me duket mua apo qfare se di, kam mendime katastrofale qdo here qe me dhemb diku hy ne internet dhe shikoj per simptoma dhe me duken mua qe i kam dhe me te vertet i kam me duket se jam i semure nga ajo qe shoh ne internet, ju lutem me ndihmoni nuk jetoj jeten time te qete, para 1 viti kam qene tek kardiologu specialist me ka bere testin EKG dhe disa gjerat tjera kryesore me kane dal mire dhe ka thene qe ske asgje, une e ndjej zemren time se si rreh pa e prekur me dore fare, kam mendime shume te kqija, cdo here qe me dhemb diku mendoj se do vdes, jam qe 2 vite gati keshtu nuk mund te jetoj jeten time te qete, me ktheni pergjigje urgjent ju lutem

  • Gentrit, shmang gjith ato gjera qe te bejne te ndihesh keq, me qen se gjithcka eshte ne rregull me ty dhe zemren tende, eshte mendja e jote ajo qe te shtyn te mendosh ndryshe nga se mendjen e ke aty ne cdo moment, mundohesh te degjosh cdo te rrahur dhe sa me shum e degjon aq me shume merakosesh. Largo ket mendje, merru me sport, aktivitet fizik, meso dicka te re cdo dite pra dicka interesante, shmang gjerat negative ne internet e kudo qe ke, shmang bisedat negative, mos i ve veshin punve te organeve te brendshme, ato kryejn punen shume mire. Pra ti kujdesu per ato qe mundesh dhe ato punet e brendshme kryhet si me se miri…

   • Ju faleminderit por a mundet te kem une Hipokondrine une ndoshta kam sepsee shum merakosna per shendetin tim cdo ndryshim qe behet mendoj se kam ndonje semundje dhe do te vdes, pra sa mund te zgjase hipokondria a mund te zgjas per vite me rradhe une qe 2 vite jam kshtu…?

    • Gentrit, nuk ka pse zgjat nese ti vendos, ti puno nga jasht kurse gjerat perbrenda funksionojn vetvetiu. Kur them puno nga jasht mendoj te merresh me aktivitet fizik, vrapim, ushtrime tjera, futboll, basketboll, etj, me fjal tjera bej dicka qe pervec qe te ndihmon ne shendet te jep edhe kenaqesi e keshtu rezultatet e jashtme ju ndryshojn edhe per brenda e pevec tjerash ta largojn mendjen nga negative ne pozitive.

 3. Jom ne Moshe’s 31 vjet dhe kom shum problem skom qen te doktorri dua at di a asht stres nese i laj durt gjdo 2 minuta dhe si most I laj meduket qe po me ndodh dishka te lutem qa duhet me ba ??????

  • I ki nga stresi, te eshte be ves dhe bindje se nese nuk i lan duart te duket se do ndodh dicka. Prov mos i laj gjat gjithe dites dhe shikoje se asgje nuk ndodh…

 4. pershendetje po kerkoj nje ndim jam me dijabet por gjeja qe pom pengon esht se po kam shum frik kam vese te kqia kur dal vet me lshohet frika se mos pom ndodh naj sen . edhe kur ti sho policin shum kam frik veq per rreth kur tkaloj me shfaqet shum frik. po me ba mum nal pal qka do tum ndodh ju lutem me kshilloni si te largohem nga kjo gjendje ka tja maj . ndim ju lutem

  • O Alban, e ke vërejtur deri tash që edhe pse dërmove vetën duke u frikuar sa herë që del, prapëseprapë kthehesh shëndosh e mirë, dmth nuk të ka gjetur gjë. Këtë frik e ki nga mendja e cila nëse fillon të mendosh keq atëherë vetëm mendime të këqija di të sjell radhazi një pas një. Kurse nëse fillon të mendosh pozitivisht (mendime të mira) atëherë mendimet e mira vijnë një pas një e kështu edhe punët i ke më mirë. Sfido frikën pak, sa herë takon polic përshëndeti e fol me ta nëse tu jepet mundësia. Këtë ske pse e bënë nëse po kërkohesh nga policia (haha). Sidoqoftë, një gjë ta dish qe gati secili njeri që takon ka ndonjë lloj frike kështu që nuk je i vetëm në këtë botë me këtë gjendje. Disa më pak e ca më shumë por të gjithë luftojmë ndonjë demon.

   • Jam ne depresion qe 2 vite ,jam te kontrollue te psikologja ,kam mendime negative keto ma hupin shpresat per te vepruarne me aktivetete te ndryshme ,nje kshill nga ju si ta sheroj vehten nga depresioni,falemendsr

    • Keshilla ma e mire qe ne te gjitha provat e deritashme qe jan bere nga shume mjek anemban botes eshte ushtrimi. Pra nje ecje e perditshme nga nje ore ne dite, zvoglon depresionin e bile ndoshta edhe krejtsisht e eliminon ate. Duhesh te jesh konsistent, dmth pa marr parasysh se si ndihesh duhet te ushtrosh cdo dite. A bie shi, a breshen, a bor, gjej kohe per veten se paku 1 ore ne dite dhe ushtro apo dil ec vetem apo – akoma ma mire – me dike tjeter zbashku (gruan, vllaun, shokun apo shoqen).

 5. jam nje vajz 25 vjeqe dhe jam nena e dy femijeve kam mendime te keqija dhe kur me shfaqen behem shum keq filloj te bej ndonje gje apo te vjen ndonje mosafir them me ardh do me vdesi djali dhe pastaj ri e friksume nukdua qe t vin misafirt dhe ri shum e merzitir kam frig ce mos me ndodh dicka r till nuk dua ti humbas femit cka tbej ju lutem. pergjigje

  • Bjeta, garant deri tash e ke perserit ket gje me shume se 10 here, dhe prej 10 herave sa her ka ardh e shku ndoni mysafir djalin prap mire e ki. Me ket po du t’them se ajo qe ke po krijohet vet nga mendja jote sepse nuk ndodh asgje. Per vec tjerash mos kujto se je e vetmja qe po e bene kete. Thjesht, injoro mendimet e tilla sa her qe vijne dhe zevendeo me mendime te mira. Shembull: nese vje sot ni mysafir femijet e mije do behet edhe me te shendetshem” dicka ashtu.

   Shendet dhe cdo te mire.

 6. pershendetje prap lira un po frigohem mos me hum dashnia edhe kur te lindi per femiun tim qe e kam prit me dashuri shum te madhe deri tash po tash mu ka kthy e kunderta spo kam dashni shum per ta ju lutem me keshilloni po frigohem shum

  • Lira, per shkak te ndryshimeve qe ka pesu trupi juaj gjat shtatzanis tash shumcka te duket e tepert sepse edhe vetveten e ke te tepert. Ke durim se kur lind do çlirohesh dhe edhe kjo besoj se do largohet. Shëndet dhe suksese.

 7. pershendetje jam lira jam shtadzan jam muajin e shtat dhe si duket jam ne depresion femijet kur ti shikoj me vjen siket munim edhe mendime te kqija po kam shum

 8. si ta kaloj stresin i cili mendoj se po kaloon ne depressin qe 1 jav jam ne humor te keq tash edhe koha e provimeven ne fakultet por non-stop me rrin ne mendje se do deshtoj .. nuk kam orek dhe me vjen te qaj dhe smund te rri askund … Me ndihmoni

  • Genta, nuk vet në këtë gjendje gjithsecili frikohet, ka dyshime dhe frik se do dështoj në çfarëdo që ndërmerr. Një gjë duhet ta kuptosh, mos u mundo të jesh perfekt sepse gjithmonë pasi të mos arrish rezulatin që dëshiron dëshprohesh në vetvete. Bëj punën tuaj, përgatitu për provime dhe kur je e përgatitur edhe ndryshe ndjehesh, ke besim më shumë në vete dhe ndryshe i kalon situatat. Sidoqofte, edhe atëherë kur je 100% e pergatur prap dështon por këto duhet marr si mësime e jo si shkak për ta gjykuar vetën e thirr emra (dështake), etj.

 9. pershendetje une nuk jam depresion per kundrazi e dua jeten skam koh per depresion. por me mundon diqka tjeter ku degjij per dikend qe ka smundje mendoj se une e kam ate;;;thjesht jam frikacake por me kalon shjpejt si ta largoj frigen?

  • Ajo qe ke eshte frik, ose ves i keq qe aq shume ti e shjtellon e mendon per at aq sa te duket se edhe ti vet vuan nga ajo gjendje. Ti me vet fakti nqe tregon se e do jeten po tregohesh se je pozitive keshtu qe mos humb koh kot duke mendu negativisht. Kjo te kalit (te forcon) aq sa edhe pak dhe me nuk te ben pershtypje. Je pozitive dhe qendro ashtu.

 10. pershendetje doktor jam nje grua kam nje qun vuaj nga depresioni jam ne moshen 33 vjeqare kam 2 vite qe nuk jam mir kam qen te qindra doktor hoxh por asnjera spati sukses ni koh me kaloi por pra mu kthe kjo semundje kam probleme familjare qdo dit kam perqarje ne shtepi hidherona shum shpejt jam ndar nga burri shum her qunin tim e rrafi pa me ber gje por prap pendohem kam kokdhembje shpesh ankth ne gjum sum rriet nshpi kam po perdori hapa e dy vite hapat e mi qe jam duke perdorur jan amyzol 10 mg dhe diazepam 2 mg por asgje smi ndal dot dhimbjet qe kam hoxha me ka than falu ja kam nis por smundem dot harroj teper tlutem dktor kjo esht lutja ime e verme si te dotorri njashtu dhe te zoti tlutem me keshillo a te shtrihem ne spital me kan udhzu te shkoj e te shtrihem por skam forc te shkoj asgje kundi te lutem shum me keshillo tbej diqa ti kthehem jetes sime normale ti kthehem te dashurve te mi te cilet me mungojn kjo esht lutja ime e vetme njashu dhe shpresa kam vetem nje shpres ti kthehem jetes ju lutem ms me lini pa zgjidhje mekeshilloni diqka ju lutem shum falemnderit per mirkuptim

  • Luana, nje gje qe duhet te dish eshte se njeriu vetvetiu e krijon gjendjen e tij/saj me mendimet qe mban ne koke gjat gjithe dites. Paramendo se si do te mund te ishte sikur te gjithe at energji negative dhe ato mendime negative ti ktheje ne pozitive? Te gjitha keto telashe qe ke do te shndrroheshin ne kenaqesi, secili do te doj te rrij afer teje sepse reflekton pozitivizem. Ajo qe ti dhe secili qe eshte ne kete gjendje duhet ber eshte qe dalengadal te fokusoheni ne gjera pozitive qe keni. Nje e mire qe nuk ka vler e as cmim qe e blen nga ti eshte femiju qe ke. Nuk besoj se ka arsye me te forte se sa te jesh pozitive per femijun tuaj. Kushtoju ati me shume kohe, puno dhe bej gjerat qe te pelqejn qe te bejn ty dhe tjeret te ndihesh mire dhe nuk po them qe do te largohet shpejt por vetvetiu do ta shohesh se ke per tu kthyer ne gjendje te lumtur. Gjej e bej dicka qe te pelqen dhe qe aq shume i kushtohesh me mendje e trup (pra me gjith qenien tuaj) aq sa harron gjithcka tjeter. Shendet dhe cdo te mire.

 11. NITA jam qka dmth depresioni paramenstrual me vertet pak esht e ndishme kjo situat por mbas kalojn qetsohem nuk o e let para 4 ditve jam total me emocione

 12. pershendetje edhe un jam e semur qe 3 vite jam nene e 3 femijve kam ber te gjitha analizat mir me kan dal kam frik nga vdekja si mund ta largoj

  • E largon duke mendu per jeten, si do ta besh jeten, si do kujdesesh e kenaqesh me femij, si te besh gjithcka qe duhet qe ti edukosh e mundesosh femijeve te rriten dhe behen te vyeshem e suksesshem, keto jane disa prej atyre arsyeve per te cilat ti duhet te mendosh cdo moment ne vend se te mendosh dicka tjeter.

 13. mirdita jam ni djal 27 vjeqar jetoj n gjermoni pej vitit 1999 dhe pej 2006 jam smut pej depresinit marr tri par kokrash cdo dit une po kam shum frika me dal jasht me fol me dikan n kosov sjam ka ma kurr pej 1999

  • Xhohni, nje gje duhet ta dish se nuk je i vetmi me keso probleme dhe gati secili njeri ka vuajtur ndonjeher ne jeten e tij nga nje val depresioni e stresi, bile stresi gati secilin e mundon gjat gjithe jetes, por disa arrijn ta kontrollojn e mesohen me te kurse disa tjer e kan me te veshtire. Duhet ta dish se me kete gjendje frike qe ke shumcka po te mungon pa e provuar, perjetuar, shijuar ne ket jete. Une kam nje moto qe e pelqej shume e ajo eshte “ndjej friken dhe prap beje” me fjal tjera gati secili person frikohet nga dicka por edhe pse frikohesh prap se prap dile e beje at qe po te frikon. Ne rastin tuaj ti ke frik te dalesh jasht e edhe pse ke frik prap se prap beje, sepse vetem kur ta besh e sheh se ajo frik qe ke eshte thjesht dicka e krijuar ne mendjen tuaj, keshtu fiton perovoj. Shendet dhe suksese.

 14. jam 27 vjeqare kam dhembje koke shtrengime tforta perara koke mhup vullneti skom forc kam dridhje neter trupin ter kohen jom pa vullnet kam ndjenjen sektu esh fundi ime kam qen tepiskiatri perdori amizoll ketonal tab dhimbja mpushon pak poapet kam dridhje neter trupin kam tre femi inderuar doktorr dua mendimin tend zoti te shperbleft

  • Era, kjo ma shum me tingllon si depresion dhe stres i teprum ku gjithcka qe ke ne mendje eshte vetem negative, nje mendim negativ sjell tjetrin dhe keshtu trupi pergjigjet sipas mendimeve qe ke. Po ti duhet ta shohesh ndryshe jeten tuaj, nese ke 3 femije dhe shyqyr zotit qe i ke, ata tre femije duhen te jen arsyeja e vetme me e fuqishmja qe duhet te shtyj ty te ndryshosh. Tere at energji qe e shpenzon kot ne negativizem mund ta perdoresh te mendosh per ti krijuar vetes dhe familjes tuaj (femijeve) nje te ardhme te mire. Ketu eshte problemi me shume njerez qe zakonisht jetojn ne pesimizem (gjendje pa shpres) dhe nuk arrin ta kuptojn se kur te mendosh pozitivisht edhe gjerat rreth teje ndryshojn pozitivisht. Caktoj vetes nje qellim te mire dhe fillo puno n’at drejtim, aq shume do hargjosh kohe duke menduar per ta arritur qellimin tuaj sa qe nuk do kesh kohe te sjellesh mendime negative. Pra bej e merru me dicka qe te pelqen e te ben te ndihesh mire. Nga te menduarit pozitive, trupi pergjigjet dhe ndryshon ne pozitiv, gjerat rreth teje ndryshojn per se mbari. Ky eshte parim qe kurr nuk ndryshon. Shpresoj se tkam ndihmuar sado pak. Shendet dhe cdo te mire.

 15. Pershendetje.
  Jam nje djale ne moshen 18 vjecare.
  Gjithcka nisi per gallate dhe qejf me shoqerine.
  Kam qene nxenes i shkelqyer sidomos ne lendet shkencore, tani, e di qe nota i mar me hater, sepse kam qene i mire me perpara.
  Kete tre mujorin e fundit kam konsumuar substanca te demshme (marjiuane). Ka rreth 3 jave qe nuk e konsumoj tani, por jam ne depresion te madh. Familja ime eshte e njohur me kete problem dhe tani me shohin me nje sy tjeter.
  Mundohen te me ndihmojne por se di, me bejne akoma te ndihem me ne faj. Babai ime eshte shume gjaknxehte dhe nuk me flet fare. (Per mua eshte i vetmi qe e adhuroj vertet).
  E di qe vertet kam humbur besimin tek ata, por jam perkushtuar vertet qe te ndryshoj rrenjesisht. Nuk e di nga tia nisi bertet.
  Tani eshte dhe sezon provimesh, vertet jam shume keq.
  Kam menduar per gjera ekstreme qe ti bej vetes.
  Kam ndjekur ket keshillat e mesiperme qe keni permenduar.
  Tani ha mengjesin, dal shetitje rreth 1 ore, bej gjimnastike.
  Kam vazhduar qe te ndjeki disa emisione rreth Law of Attrction.
  Por a mjaftojne keto??
  Nese keni sugjerime te tjera ju lutem thuajin.

  Faleminderit.

  • Se pari te uroj per vullnetin dhe punen qe ke bere ne kete drejtim, vertet je shembull i mire per te tjeret. Ti je i vetmi qe mund ta dish nese keto mjafton apo nuk mjafton. Mua me duket se je ne rruge te mbare dhe te sugjeroj te vazhdosh kete. Nje emision/dokumentar tjeter qe te sugjero ta shikosh, e ndoshta edhe e ke pare, eshte “The Secret” e autores Rhonda Byrne, edhe ky eshte nje emision rreth Law of Attraction. Shendet dhe cdo te mire.

 16. Edona shpresoj ta shish ket koment timin jom Agroni 24 vjeq edhe une vuaj nga depresioni gje te cilen po e luftoj shum mir te kisha kshillu te shkosh te ni psikiater ose naj mjek neurolog dhe mjeku esht mir te jet jo mjek i cili ponon edhe shum me pacienta
  per arsyje qe te jesh sa ma nrrjedha me to ose te naj mjek i njofshem dhe asesi mos te shkon mendja se mund te sherohesh mes feje ose dishka ose vetvetiu se kta persona se shkrujn nuk din se vin menime te pa rreshtura negative e thojn jaaa meno ma mir ose hekja vetit qe smunesh hiq ashtu sikur qe smujsha as une une momentalisht jom duke u sheruar te dr Jetish Jetishi ne Gjakove

  • Duke i zevendesu me mendime pozitive… duhet te kesh qellim ne jet, dicka qe deshiron te arrish. Po te them se nese gjen dicka qe deshiron ta kesh dhe arrish ateher do te jesh aq e nxene me at sa qe nuk do te bie ne mend dicka tjter.

 17. jam nje femer 41 vjeqe. dua te me ndimoni te me tregoni se a ka sherim pagjumesija, nuk mundem te flej mire kma nji siklet vetm gjat nates. nuk mundem te rehatohem levize shum naten sepse edhe ashtu gjumi nuk me merr hiq dikun deri ka ora 5 mengjes une jma zgjuar ather menxi flej,, me kaplon nervoza se kam nevoj shum te flej,, mundohem mos te mendoj as gje keq as gje qe me mundon, por kot. ju lutem me tregoni a ka sherim dhe si. une nganjiher pi edhe hapa te gjumit se detyrohem patjeter se dua te qmendem pa gjume. me tregoni si te sherohem. jam nga prishtina.

 18. Pershendetje e nderuara redaksi,shfrytezoj rastin qe tju pershendes per ngrohesin dhe zemergjeresin tuaj qe e tregoni.Jam nje 39 vjeqar dhe kam vuajtur nga qrregullimi i ankthit,kam perdorur tableta qetesuese disa muaj ,edhe pse fuqia shpirterore nuk i donte,ne fund vendosa ti largoj dhe pas disa kohesh fillova te bej meditim dhe gjdo mengjes para se te zgjohesha ashtu me sy mbyllur per disa minutash i falja vetes buzeqeshje,gjdo gje shkonte si eshte me se miri ,mirpo para nje muaji jam prekur nga mendimet negative pasiqe kisha nje problem shpirteror te djalit tim i cili perdor phenobarbiton 100mg qe 3 vite pasi qe ka pasur nje lloje epilepsie,kam bere ingjizime te trurit EEG dhe ja kom derguar disa shokeve ne diaspore,dhe nje shoku ne kampin bonsteel,pormbajne diqka te fshehur dhe me thojne duhet te vazhdoje akoma,me prek ne shpirt voglushi i cili eshte akoma i vogel,kerkoj ndjese se po ju shkruaj mirpo me ka humbur vullneti dhe lumturia,me jepni nje keshille ju lutem…

  • Fatbardha, a nuk ka arsye me te forte se te behesh e forte e te luftosh duke mos lene asnje gur pa rrotulluar dhe duke mos lene asgje pa bere per femijen tuaj? Dhimbjen qe ke shfrytezoje si motivim per te vazhduar tutje… Disa gjera jane jasht duarve tona por me vullnet dhe deshire te madhe nganjeher edhe mrekullit ndodhin. Shendet dhe cdo te mire per ju.

 19. DEsha te di sa zgjat depresioni dhe simptomat e tij tmallkume se spo mundem me i duru.Kam bo i thes me analiza grafi rezonanca e dreqi tbirit dhe doktorert mkan thon se vuj nga gjendje depresive e ankthi te pergjithesu mkan dhon disa ilace por mkan thon se e vetmja menyre eshte ta mundesh me vullnetin tend,por me cpo shof e kam te veshtire se menimet negative mduket sikur i terheq si magnet dhe zor se i largoj.pesimizmi mosbesimi tek vetevetja ankthi dhe pasiguri per te nesermen po mshkatrrojn jeten sociale e familjare,si tja boj a duhet te shkoj tek ndonje psikiater apo jo.

  • Shqiptar, menyra me e mire e largmit te te gjitha ketyre mendimeve pozitive eshte te gjesh dicka qe ke deshire te besh. Gjej qellimin tuaj, mundohu te ju besh mire te tjereve, mos lejo tjeret te flasin negativisht dhe ne vend se te mendosh negativisht mendo pozitivisht. gjej dicka qe kishe dasht ta arrish ne kete jete dhe perkushtoja tere qeninen tende asaj pune duke mos u lodhur aspak se cka mendojn tjeret ose cka mendon ti vet nese mundesh apo nuk mundesh ta arrish. Provo gjerea… dhe nese arrin ta besh kete vetvetiu do ta shohesh se mendimet negative largohen, nganjeher ato prap godasin e kthehen po shume me leht i kalon. Se sa zgjat kjo veret nga nje njeri tek tjetri, dmth varet se sa shpejt mund ta zbulosh qellimin tuaj. Tere ket energji qe e perdor ne negativizim thjesht mund ta perdoresh ne pozitivizm, eshte e leht te thuhet e veshtire te behet por provo, gjej qellimin dhe bej ndryshimin. Shendet dhe cdo te mire.

   • Pershendetje vuaj nga depresioni qe nje koh te gjat frigohem nga vfekja me fuhet se do luaj nga mendja frigoj mvin mendime qe te mvys veten kamm probleme me koncetrim ju lutem a keni ndonje kshill smundem qe ti largoj fare kto mendiime tkqiaa dhe vetem qaj .

    • Bardhi, keto mendime largohet zakonisht kur njeriu gjend dicka demethenese per te bere. Ndoni pune, vepritmari bamirsie apo ckado qe te bene ta humbesh mendjen ne te aq shume sa qe nuk te bie ne mend per asgje tjeter. Ta dish qe sje i vetmi qe ke po kalon ne kesi frike. Secili ka ndoni periudh te jetes kur e kaplon kjo frik. Pervec tjerash te rekomandoj ta vizitosh psikologun, ndihma e psikologut eshte e pazevendesueshme.

 20. pershendetje ka nje koh te gjate qe vuaj nga depresioni 3 vite ndoshta.Para 2 vitesh pata nje ndarje te nje lidhjeje dy vjecare.isha shume e lidhur me personin ne fjale sa qe shume veshtir e kishem te pranoj humbjen e tij. pas nje viti u bashkuam perseri mirpo un asnjeher me skam qene me e lumtur sic ishem ne fillim.edhe kur skam arsye merzitem serish nuk me shkon dite pa derdhur lot kohve te fundit kam shtuar pesh dhe ka mare nje forme te trupit te pa deshiruar kjo me ben qe te ndihem shum kec shume e pavler kam 19 vjet e me duket vetja shum e moshuar kam humben deshiren sidikur te regullohem me duket se kot edhe po qe se regullohem perseri sdot ndryshoj . ndonjeher me vjen se te dshurit tim i vjen turp nga un shum e pa vler me duket vetja.me duket sikur askus ne ket jete nuk me don me vjen sikur jam vet preferoj te ri vet e mbylur mos kem shum kontakte me njerzit te qaj ju lutem me ndimonii se nuk di si te shpetoj nga kjo gje qe me eshte bere perditshmerii me mungan vetja kur isha e lumtur

  • Lësho të kaluarën, me fjalë tjera pranoje dhe vazhdo jeto jetën duke menduar për të ardhmen. Ashtu sikur po mundesh te mendosh negativisht, të trashesh, të mendosh se askush nuk te donë, të mos kesh kontakte me njerëz… të njejtën energji munesh ta përdoresh që të mendosh pozitivish, të vazhdosh duke lënë të kaluarën mbrapa, të bësh çka ëshët mirë për trupin dhe shëndetin tuaj, të shoqërohesh me njerëz dhe të mos shmangësh ata. Këto të gjitha mund ti bësh po ti ke zgjedh të kundërtën… e sheh që kjo e gjitha është për shkak se ti ke zgjedh kështu e nëse dëshiron ta ndryshosh duhesh të zgjedhësh ndryshe. Nuk ke pse dorëzohesh nga jeta vetëm për shkak të përvojës që ke pas, merre atë si mësim dhe vazhdo jetën e mos bëj jetë të një frikacake duke u turpëruar e u mbyllur e vajtuar ashtu si bënë. Shpresoj se të kam zgjuar nga kjo gjendje që je e tash do te ndryshosh për së mirë të vetvetës.

 21. UN jam studen dhe ne kohen e fundit e ka m humbur vebesimin dhe kam rene ne depreesion te thelle mendoj se gjith e njerzit me shikojn me sy tjeter dhe me femna nuk mund te komunikoj me duket se me shikojn ndrysh ete gjith

 22. jom ni vajz edhe kom probleme me depresjon qe 1 vit gati.. krejt ka fillu me dhimbje dhe probleme me tretjen e me pas edhe probleme tjera.. deri tash kom qe e sigurt qe jom e smut nga ni smundje po tash jom bind qe problemi jem osht depresjoni.. kom provu me kalu vet , me punu me veten po po nina shum pa vullnet ton kohen po nina e lodhun.. kom kerku ndim prej tfamiljes po si qdo familje shqiptare ma perpara mkan rekomandu me vizitu ni hoxh se sa ni mjek (shkaki i menatlitetit).. kom perkrahjen e tdashurit po kaniher ndina shum si e tepert , histerike , edhe thjesht mdoket qe e kom lodh edhe ata e spo du me humb. shpesh mendoj qe e kom kalu ket gjendje po skalon kush koh edhe ndina apet shum keq.. kom bo disa kursime tmijat edhe kom vendos mu visitu te ni mjek specjalist pa dijenin e kerkujt.. po shpesh kom frik qe krejt kjo osht ma e fort se une edhe pa marr parasysh qka boj nuk kom me mujt me kalu.. mfal qe ju morra koh edhe nese nuk mkethni pergjigjje un u ndjeva mir qe e tregova problemin tem..

  • Liridona, ke bere shume mire qe ke hapur veten dhe ke treguar problemin. Beso se nuk je e vetmja qe ke problem depresioni, ka shume tjere qe as nuk e shfaqin, secili njeri e ka nje luft te brendshme me (demonet) e tij, por disa e shfaqin e disa jo. Eshte mire kur te brengos dicka te kerkosh ndihme. Familja besoj se eshte ne gjendje me bo cmos per te ndihmuar, fakti qe te kane sugjeruar te vizitosh nje hoxh eshte vertetim se deshirojn te ndihmojne, por eshte edhe tjetra sepse shume njerez kan gjetur si ta quaj sherim nga vizita te hoxha. Provo te mos mendosh negativish, e di e di kjo eshte me e veshtire te behete se sa te thuhet, por beso se kur te provosh pas nje kohe i veren rezultatet. Mendo se si e deshiron jeten tuaj ta shohesh pas 1 viti, pas 2, 3, 5 e pse jo edhe 10 e 20 vjet tutje. Nje jet pa plan pa qellim eshte jete depresive. Kur ke qellim per te arritur diku ke motivim dhe arsye per te arritur atje dhe nuk ke kohe te mendosh negativisht. Sidoqofte ke bere mire qe ke kursyer dhe edhe une te sugjeroj te vizitosh nje psikolog. Te uroj shendet dhe cdo te mire ne jete…. mos u dorezo kurr!

 23. pershendetje juve ju lutem si jeni ket rast kontaktoni me hoxhen se nuk jeni mir as njeh si thoni keshtu se me juve perpunon ai i keqi

 24. Jom ni vajz 19 vjeqare edhe une vuj nga depresioni . Nganjeher kam shum frim , ne njefar menyre jam shum e ndjeshme .. kom ni frik en vete se di si me pershkru , ngajher nuk mundem mu inkuadru en shoqni .. kom pas edhe ni deshtim en lidhje 3 vjeqaree qe mka bo me humb kontrollin . tash jom en lidhje tjeter , me shum strese probleme po bohna shum e pakuptushme teper nervozz . pe humbi kontrollin .. nganjeherr mduket vetja si budall mduket qe boj gjeste palidhje , thjesht ndoshta edhe qe jetoj ni jet me plot strese , problemet nfamilje … kisha pas qef me em tregu qka kisha mujt me bo me largu depresionin . a mduhet me bo ni vizit te psikologu Tlutem kisha pas qef me ma dhon ni sqarim . Faliminderit per mirkuptim

  • Edonna, e gjith kjo gjendje eshte krijuar nga vet mendja jote. Si mund ta luftosh? Ashtu si e krijon me mendje ashtu edhe mund ta largosh. Si? Thjeshte duke menduar vetem per situata dhe gjera qe i deshiron dhe te bejne te lumtur! Sa me shume qe mendon per to aq me shume ato (dmth gjerat e mira te ndodhin) dhe ato te keqiat bien poshte. Si mendon se tjeret mund te ndihen ndaj teje nese ti vetvetiu nuk ndihesh mire ndaj vetes? Se pari duaje veten dhe mos prit te tjeret te duan ty nese ti veten nuk e done. Kujdesu per vete, qesh dhe behu pjese e situatave ku kenaqesh e shmang dhe mos merr pjes ne ato vende, gjera dhe situata ku te depresionojne… thjesht ik nga to dhe dil tek ato qe te bejne te lumtur.

   Ne fund te sugjeroj te vizitosh psikologun sepse vet fakti qe ti i hap zemren dikuj dhe i tregon ashtu si vertet ndihesh te ndihmon te jesh dhe te ndihesh me mire.

   Te pershendes dhe uroj cdo te mire.

 25. un jam nje djal i ri dhe vuaj nga depresioni.. ndihem shum i vetmuar nuk shoqerohem me askend mendoj se kejt me kan haruar dhe as une nuk i thiri miqt e vjeter, mendoj se do vdes nuk mund ti hek kto mendimet e kqija nuk me ze as gjumi naten ju lutem me jepni ndonje keshill

  • mentor, a po e shef vetveten se cka ke shkruar?! Vuaj nga depresioni, ndihem i vetmuar, nuk shoqerohem me askend, mendoj se krejt me kan harru dhe as nuk me thirrin miqt e vjeter, mendoj keshtu e mendoj ashtu!!! Ndal bre djal, thuaj vetes ndal se kjo eshte krejt si rezultat i mendimeve tua. Pse po pret qe miqt te thirrin ty? Pse nuk i therret ti ata dhe te dalesh me ta? Po e sheh tash se ku eshte zgjidhja… mendja! Fillo mendo se nuk vuan nga depresioni (e kunderta e “po vuaj nga depresioni”), fillo te mendosh se miqt nuk te kan harruar (thirri ti ne vend te tyre), fillo te mendosh se do te jetosh gjat e i lumtur (e kunderat e asaj…), kjo eshte zgjidhja. Mendo pozitivisht, mendo gjera te mira, mendo per situata dhe gjera dhe paramendo ato dhe ndjej veten sikur te ishin realitet dhe keshtu e rregullon edhe realitetin tuaj te jashtem (jeten). Ky eshte celesi, kjo eshte zgjidhja. At cka mendon at edhe e terheq rreth vetes. Mendimet e mira sjellin gjera te mira, ato te keqiat sjellin te keqia. Gjithashtu te sugjeroj te vizitosh ndonje psikolog sepse kjo vertet te ndihmon. Te pershendes dhe te deshiroj cdo te mire e gjithashtu shpresoj se me ke kuptuar.

 26. jam nji djal 30 vjecar jetoj ne angli kam shume vite qe vuaj nga depresioni dhe nuk kam mujt me te gjtha munsit si ta largoje.;;.; une kam nji gje kur jam ne shoqeri duke bere muhabet shoqeria ban muahbet the thojn noj fjal te bukur edhe une habitem ne ven dhe the si ka munsi me ka fal zoti kaq te trash nuk di te hapi tem muhabeti ;; the duke menuar bllokohem krejt sjam i zoti ta qes nji fjal dhe ate fjal qe e qes e qes te frigshe
  se nuk e kontrlloj veten ;;; ju lutem me tregoni si te veproj

  • jakov, frika më e madhe që ka njeriu është nga vetvetja, unë kam pasur rastin të lexoj një libër në gjuhën angleze dhe vet titulli i librit mjafton të të tregoj se për çka bëhet fjalë. titulli i librit është Fear the fear and do it anyway dhe autor i librit është Susan Jeffers. Ajo sqaron se njeriu frikohet nga pasiguria e ndryshimit dhe mungesa e nje imazhi pozitiv për vetveten. Ajo spjegon se nëse e bënë edhe pse e ndjen frikën ajo me kalimin e kohës largohet dhe ju bëheni imun sepse e shihni se nuk ka asgjë për tu frikuar dhe e gjitha ajo frik është thjeshtë diçka që ju vet keni krijuar në mendje. Kështu që bëje atë që ke ndërmend për ta bërë edhe atëherë kur frikohesh.

 27. une jam vetem 16 vjeqe dhe kam qen nje vajz me shum qefe po pothuaj qe 3 muaj ndihem tmerrsisht keq e urrej vetveten sepse me besoni qe edhe gjeja me e mira qe mund ti ndodh njeriut ne jet mu sme duket intersante ju lutem me thoni nje arsye te fort qe une te mundem te vazhdoj tutje sepse jam ber thjesht nje hije asgje tjeter

  • liburna, njeriu është i fortë dhe kalon e bëhet më i fortë atëherë kur është në gjendje të kaloj edhe vështirësitë e tij/saj të brendshme që i mbajmë fshehur nga të tjerët ose shumë pak kush e din. Mos mendo se je e vetme që ke luftë të brendshme me vetveten sepse të tillë jemi të gjithë. Ti je e re dhe me 16 vite jetë që ke bërë mund të them se ke lindur dje dhe se shumë çka të pret përpara në jetë.

 28. tung un jam ne depresion gati 6 muaj,nuk e ndjej veten si me pare nuk me gezon asgje jam munduar ta luftoj vet por e shoh se eshte me e forte se un.me ndihmoni

 29. Une jam nje vajz e re dhe ende jam ne shkoll te mesme mirpo kam depresion te tepert edhe ndodh qe gjdo dit kjo me ka ndodh qe 5-6 muaj qe esht ber e tepert nervoze kam qen mirpo jo shum amo tash per pak fjal une filloj menihere te qaj apo te zihem ne veti nuk e di pse po me ndodh kjo kisha desht nje keshilll nga ju flm shum me mirkuptim .Edona…!!

  • Edona, kjo na ndodh kur nuk kemi siguri ne vete (vetbesim) apo kur ne nje situat ti behesh objekt talljesh dhe mundohesh te mos tregohesh ose edhe kur mendon se ne nje far menyre je e pamjaftueshme. Mua me pelqen nje thenje e legjendes bruce lee ku thot “behu si uji, nese mbush goten me uje, uji behet got, mbush shishen dhe uji behet shishe” edhe ti behu si eshte vendi dhe pershtatu ambientit dhe mos mendo se je e pamjaftueshme sepse askush nuk eshte i persosur dhe te gjithe kemi mangu dicka. Ki besim ne vete dhe je e hapur si per biseda ashtu edhe per qeshje me njeri tjetrin por kjo duhet pasur nje kufi dhe atehere kur mendon se po teprohet mund te ju besh me dije se nuk e duron me ket lloj teme, tallje dhe mbaje fjalen.

 30. un jam nje vajze e re dhe vuaj nga depresioni kam mbaruar shkollen e mesme dhe fakultetin, tash jam ne shtepi pa pune, dhe kam filluar te mos shoqorohem shum me njerez dhe e fajsoj te dashurin tim se nuk me telefonon aq shpesh si me pare vetem qe te gjej nje arsye per tu zene dhe shpesh me shkon mendja te bej vetevrasje jam e izoluar teper ju lutem me ndihmoni.

  • sara, e gjith ajo gjendje qe ke krijohet nga vet mendja jote. E gjitha fillon me nje mendim negativ dhe ato mendime nxisin mendimet tjera negative dhe keshtu ne fund perfundon duke u ndjer ashtu si po tregon se ndihesh. Aftesia e njeriut per te kontrolluar medimet mjafton per te bere te ndihesh mire. Eshte normale qe nganjehere te ndihesh ne depresion dhe nuk ka njeri qe ndonjehere nuk ndihet ashtu, por njeriun i vetedijshem nuk guxon te lejoj qe ajo gjendje te behet e perditshme dhe pjes e jetes se tij. Tash ne vend se te mundohesh te gjesh arsye per tu nxen me te dashurin ti duhet ta falenderosh qe ka gjet kohe me te thirr dhe te mundohesh t’ia lesh embel qe te thirr prap. Ti ke arsye me shume se cilado femer tjeter te mos qendrosh ne shtepi. fakultetin ke perfunduar… gjej pune sigurisht se ka per ata qe kan kryer fakultet. Pse po i qon posht ato vite shkolle qe ke kryer? Puna dhe shoqeria qe krijon me njerez te ri te ndihmon me shume se gjithcka tjeter qe te ndihesh me mire. Ti, duke marr parsysh se ke fakultet, ke perpara vetes nje jete te mire e mos e lejo veten te biesh kaq leht. Mos e izolo veten dhe mos mendo gjera qe nuk te takojne ty. Dil, shoqerohu, qesh, dhuro fjal te mira dhe nese ndonjehere nuk del ashtu si deshiron atehere si themi ne, “mshoj rrafsh” mos u lodh se koti duke menduar e menduar per gjera qe kan kaluar dhe nuk ia vlen te mendosh. Mendo per te ardhmen sepse nuk mundesh asgje te besh per te kalueren. Uroj qe keto fjal te kan ndihmuar dhe shpresoj se do te dalesh nga kjo gjendje, e di qe mundesh dhe besoj plotesisht se do ta nxjerresh veten nga kjo gjendje. Shendet dhe cdo te mire.

  • Liljana, librium eshte raportuar per disa efekte anesore por ndoshta si pshtjellim, perzierje, marramendje, shikim te turbulluar dhembje koke por keto nuk di qe paraqiten te gjitha pernjehere. Nese ndonjera prej ketyre paraqitet dhe vazhdon e bile edhe keqesohet eshte mire qe te njoftohet mjeku menjehere. Shendet dhe cdo te mire.

 31. pershendetje kam qe nje vite e gjysme qe vuaj nga depresioni …kam qen tek disa psikolog por nuk kam mundur te gjej sherim .jam kurioz qe te di se si mund te lu8ftoj kete smuj qe per dite e me shhum me han shpirtin sikur .te ishte nje kancer …ju lutem me ndihmoni jam nga kosova .prizreni

Pyet dhe Komento këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.