Frymemarrja Rezonante që ju Qetëson Brenda Minutave

0
2319
Frymemarrja

frymemarrja

Secili prej nesh kemi përjetu skenar që nxisin stresin të lartë dhe ankth. Jeta mund të jetë e vështirë, ju e dini? Në vend që të lejoni nervat tuaja të ju marrin nën kontroll, duke goditur printerin që nuk funksionon, ose duke u shfryer në shefin tuaj të mikromenagjues, e gjitha që na duhet të qetësohemi është vetëm të marrim frymë. Më konkretisht, provoni diçka që quhet frymëmarrje rezonante.

Vetëm merr frymë

Sigurisht se deri tani kurdo që keni gjetur vetën të stërngarkuar ndokush ua kë thënë thjesht të relaksoheni dhe të merrni disa frymëmarrje të thella. Ne do të jemi të parët që do të pranojmë se frymëmarrja e fokusuar nuk është një zbulim i ri. Por sipas një studimi të Marsit 2017 të botuar në Journal of Alternative and Complementary Medicine, një teknikë e quajtur frymëmarrje koherente ose rezonante mban të vërtetën kur bëhet fjalë për përdorimin e një ushtrimi frymëmarrjeje për të luftuar çrregullimet e mëdha depresive. “Ne donim të identifikonim një program të shkurtër që mund t’u jepej njerëzve shpejt, që do të kishin lehtësim të menjëhershëm brenda pesë apo dhjetë minutave dhe që me kalimin e kohës do të krijonte ndryshime afatgjata”, – studjuesi Patricia Gerbarg, asistent profesor klinik i psikiatrisë në New York Medical College, thotë TONIC.

Ja se si bëhet frymemarrja rezonante

Merrni pesë frymë në minutë dhe vazhdoni kështu për aq kohë sa nevojitet. Kjo do të thotë që çdo frymëmarrje do të zgjasë gjashtë sekonda dhe nxjerrje jashtë e frymës zgjatë poashtu gjashtë sekonda. Kjo është e tëra! Sigurohuni që frymëmarrjet tuaja janë të buta, sepse qëllimi këtu është të balanconi sistemin nervor tuaj simpatik (ashtu quhet “sistemi nervor simpatik” – ai që është përgjegjës për reagimin tuaj të “lufto ose ik” – me sistemin tuaj nervor parasmpathetic, i cili, ndër të tjera, ngadalëson ritmin e zemrës. Per te ndjekur dhe numruar sekondat rekomandohet gjithashtu që të mos numërosh me zë ose të përdorësh ndonjë shenjë ndriquese (ndonjë dritë që fiket e ndezet, etj.) pasi kjo mund të jet paksa emocionuse për sistemin simpatik tuaj.

Mposhtja e Depresionit

Ky ushtrim i thjeshtë e frymemarrjes është bërë i famshëm nga Gerbarg dhe burri i saj Richard Brown, asistent profesor i psikiatrisë klinike në Kolegjin Kolumbian të Mjekëve dhe Kirurgëve. Çifti e ka konsideruar këtë teknikë mjaft të fuqishme për të ndihmuar pacientët me kushte më të rënda mendore, siç janë: të mbijetuarit e gjenocideve, luftërave, tërmeteve, tsunamive dhe fatkeqësive të tjera masive. Në studimin e vitit 2017 nga një ekip hulumtuesish që përfshijnë Gerbarg dhe Brown, 30 njerëz me çrregullime të mëdha depresive iu dha një regjim frymëmarrjeje rezonante dhe Iyengar Yoga për t’u ndjekur për tre muaj. Në fund të asaj periudhe, simptomat depresive në pjesëmarrësit kishin rënë në mënyrë drastike, ashtu siç matet nga një test standard i depresionit. “Frymemarrja është funksioni i vetëm automatik që ne mund të kontrollojmë vullnetarisht,” thotë Gerbarg. Kjo është arsyeja pse studiuesit besojnë se ndryshimi i modelit tuaj të frymës mund të zhvendosë mesazhet që truri juaj merr dhe qetëson nervat, ankthin ose mendimet tuaja depresive. Herën tjetër që ndieni me të vërtetë presionin në punë, ndani vetëm një minutë, ose gjashtë, për të bërë frymemarrjen rezonante.

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.