Shendeti Mendor – Si Ndikon në Zemrën Tuaj

0
467
shendeti mendor

Ke stres dhe më pas duhet të ndihmoni nënën tuaj të shërohet nga një goditje në tru gjerësa kujdeseni për për katër fëmijët tuaj – e mbi gjitha jeni nëntë muaj shtatzëne.

Kjo ishte jeta për 48-vjeçaren Nefertari Williams nga Willingboro, New Jersey, i cila në atë kohë ishte 34 vjeçe. “Kisha të bëja me një nënë e cila kohët e fundit kishte pësuar një goditje masive që e la të paaftë të lëvizte anën e djathtë ose të fliste,” tha Williams. “Unë isha gjithashtu një nënë e martuar me katër fëmijë.” E stresuar nuk filloi të përshkruante se çfarë ndjente ndërsa përgatitej për lindjen e fëmijës së saj të pestë. Shendeti Mendor

Më pas ajo pati një sulmë në zemër.

Pas disa ditësh pikëlluese kur dukej sikur as ajo dhe as fëmija i saj i palindur nuk do t’ia dilnin, Williams lindi një vajzë të shëndetshme.

“Gjeta forcën për të hapur sytë dhe pashë një version më të vogël të fytyrës sime,” tha ajo. “Ne ishim të dy gjallë – dhe ishte ditëlindja e nënës sime.”

Williams është thellësisht mirënjohës që mbijetoi për të treguar historinë e saj, por shumë të tjerë nuk janë aq me fat. Sëmundjet kardiovaskulare janë vrasësi numër një i grave, duke shkaktuar një në çdo tre vdekje çdo vit. Shendeti Mendor

Edhe pse më pak i njohur se faktorët e rrezikut si duhani dhe kolesteroli i lartë, stresi kronik dhe sfidat e tjera të shëndetit mendor janë të lidhura ngushtë me sëmundjet kardiovaskulare. Kuptimi i lidhjes mund t’ju ndihmojë të ulni rrezikun tuaj.

Stresi godet fort zemrën

Gjerësa Williams ishte jashtëzakonisht e stresuar në kohën e sulmit të saj në zemër, edhe nivelet “normale” të stresit dhe ankthit mund të çojnë në probleme të zemrës. “Ankthi dhe stresi shkaktojnë rritje të presionit të gjakut dhe të rrahjeve të zemrës,” tha Dr. Nieca Goldberg, drejtoreshë mjekësore e Atria New York City dhe profesor i asociuar klinik i mjekësisë në Shkollën e Mjekësisë Grossman të NYU dhe anëtare e Këshillit Këshillimor të Shëndetit të Grave të HealthyWomen. “Njerëzit gjithashtu mund të përjetojnë rrahje të zemrës kur ndihen të stresuar ose të shqetësuar.” Shendeti Mendor

Goldberg shtoi se ankthi dhe stresi mund të ndikojnë në stilin e jetës së një personi në mënyra që e bëjnë të vështirë për të mbajtjen e zakoneve të shëndetshme, gjë që mund të rrisë më tej rrezikun e problemeve të zemrës. Shendeti Mendor

Gjerësa pandemia e Covid-19 ka shkaktuar një peshë mendore për të gjithë, gratë janë ngarkuar në mënyrë disproporcionale. Duke u munduar me kërkesat e punës dhe familjes, ndërkohë që ishin të izoluara nga komunitetet e tyre dhe sistemet e mbështetjes, shumë gra e gjetën veten duke u përballur me një nivel të paprecedentë stresi dhe ankthi – dhe me shumë më pak kohë për praktikat e vetë-kujdesit si ushqimi i mirë dhe ushtrimet fizike. Shendeti Mendor

Rastet e sindromës së zemrës së thyer (kardiomiopatia Takotsubo), një lloj sëmundjeje e zemrës e shkaktuar nga stresi intensiv, u rritën në mesin e grave gjatë pandemisë, sipas të dhënave të mbledhura nga qendrat mjekësore në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Të dhënat zbuluan gjithashtu se rastet e sindromës së zemrës së thyer po rriten deri në 10 herë më shpejt tek gratë e moshuara se çdo demografi tjetër.

Ekspertët parashikojnë se efektet e stresit pandemik në mirëqenien emocionale dhe fizike të grave do të vazhdojnë të rrisin rrezikun e tyre për problemet e zemrës, një parashikim veçanërisht shqetësues duke pasur parasysh se sëmundjet e zemrës janë tashmë vrasësi numër një i grave. Shendeti Mendor

Goldberg tha se kushdo që po përjeton simptoma kardiake si rrahje të shpejta të zemrës, dridhje e kokës, fillimi i papritur i shqetësimit në gjoks ose gulçim i rëndë duhet të marrë menjëherë kujdesin mjekësor. Shendeti Mendor

“Ju nuk duhet ta shkruani këtë thjesht si stres. Ju duhet të telefononi një ambulancë, “tha Goldberg.

Depresioni mund të çojë në probleme të zemrës, dhe anasjelltas

Lidhja midis depresionit dhe problemeve të zemrës është vërtetuar aq mirë sa Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) rekomandon që të gjithë pacientët e zemrës të kontrollohen për depresion. Një meta-analizë e 124,509 njerëzve në 21 studime zbuloi se depresioni ishte i lidhur me një rritje prej 80% të rrezikut për sëmundjen e arterieve koronare. Shendeti Mendor

Marrëdhënia midis depresionit dhe sëmundjeve të zemrës shkon në të dyja drejtimet; Deri në 30% e njerëzve me probleme të zemrës zhvillojnë depresion, i cili mund të ndikojë më tej në shëndetin e tyre të zemrës. Depresioni është parashikuesi më i fortë i vdekjes në 10 vitet e para pas një diagnoze të sëmundjes së zemrës, dhe njerëzit me sëmundje të zemrës që janë diagnostikuar me depresion kanë dy herë më shumë gjasa të vdesin në krahasim me pacientët me sëmundje të zemrës pa depresion. Shendeti Mendor

Ashtu si stresi dhe ankthi, depresioni mund t’i pengojë njerëzit të mbajnë një mënyrë jetese të shëndetshme. “Pra, nuk janë vetëm efektet fiziologjike të depresionit, por edhe efektet e jashtme të të qenit në gjendje për të bërë gjërat që duhet bërë për të inkurajuar shëndetin e zemrës”, tha Goldberg. Shendeti Mendor

Për gratë, depresioni pas lindjes duket se përbën një kërcënim unik dhe befasues të sëmundjeve kardiovaskulare. Një studim që përfshinte pothuajse 2 milionë gra zbuloi se ato me depresion pas lindjes kishin një rrezik gati 70% më të lartë për atak në zemër, goditje në tru dhe dështim të zemrës brenda rreth pesë viteve pas lindjes – edhe pas përshtatjes për faktorë të tjerë rreziku si preeklampsia (presioni i lartë i gjakut gjatë shtatzënisë), pirja e duhanit dhe diabeti. Shendeti Mendor

Kush është më i rrezikuar?

Disa grupe njerëzish mund të preken më shumë nga problemet e zemrës që lidhen me shëndeti mendor, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Këto përfshijnë gratë dhe veteranët që mund të përjetojnë çrregullime të stresit post-traumatik (PTSD), i cili lidhet me rrezikun më të lartë të sëmundjeve të zemrës. Çiftet që përfshijnë një partner me PTSD mund të kenë gjithashtu më shumë gjasa të zhvillojnë probleme me zemrën për shkak të mënyrës se si PTSD ndikon në marrëdhënie.

Ndërveprimi i socio-ekonomisë dhe shëndetit mendor ndikon gjithashtu në rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Pabarazitë në aksesin në kujdesin shëndetësor, racizmi sistematik dhe traumat e fëmijërisë i bëjnë grupet etnike dhe minoritare më të prekshme ndaj problemeve të shëndetit mendor si depresioni dhe ankthi – të cilat nga ana tjetër rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Varfëria paraqet kërcënime të ngjashme për shëndetin mendor dhe kardiovaskular.

Duke mbrojtur zemrën dhe mendjen tuaj

Rreth 80% e sëmundjeve kardiovaskulare janë të parandalueshme dhe ka hapa që njerëzit që merren me sfidat e shëndetit mendor mund të ndërmarrin për të mbështetur shëndetin e zemrës. Goldberg këshillon sa vijon: Shendeti Mendor

  • Gjeni kohë për stërvitje, e cila vazhdimisht është treguar se lehtëson stresin dhe përmirëson disponimin duke e mbajtur zemrën tuaj të fortë. Për ata prej nesh që luftojnë për të gjetur kohën (AKA të gjithë ne), vetëm shtatë minuta në ditë mund të jenë të mjaftueshme për t’u përshtatur fizikisht dhe mendërisht.
  • Bëni një praktikë qetësuese mendje-trup si meditimi ose joga pjesë e rutinës suaj. Vetëm 15 minuta në ditë mund të ulë nivelin e stresit dhe ankthit, ndër përfitimet e tjera shëndetësore.
  • Jepini përparësi pushimit. Gjumi është thelbësor për zemrën dhe shëndetin e përgjithshëm, por mund të jetë e vështirë të ngopeni mjaftueshëm kur jeni të stresuar, në depresion ose në ankth. Përqendrimi në “higjienën e gjumit” (zakonet e mira të gjumit) dhe krijimi i një rituali qetësues para gjumit mund të ndihmojë në mbajtjen e pagjumësisë.
  • Kërkoni mbështetje. Qoftë nga një terapist, një mik apo një grup mbështetës në internet, mos hezitoni të kërkoni ndihmë kur ju nevojitet. Dhe mos kini frikë t’u kërkoni njerëzve të flasin kur lista juaj e detyrave kërcënon t’ju pushtojë. “Mësoni si të delegoni,” tha Goldberg.

Të ndihmosh të tjerët, gjetja e qetësisë/paqës

Këtyre ditëve, Williams mbështet shëndetin e saj mendor duke ndihmuar të tjerët. “Unë jam një avokate e shëndetit të zemrës dhe e shoh këtë të jetë shumë shpërblyese,” tha ajo. Mirënjohëse që asaj dhe foshnjës së saj iu dha një mundësi e dytë, Williams është e përkushtuar për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e mbrojtjes së zemrës suaj. Shendeti Mendor

Burimi

Burimet:

American Heart Association/Go Red for Women

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.