Stresi – 5 Menyra Fundamentale Si Te Ktheheni Ne Gjendje Normale

288
9626

stresi5 Menyra Si Te Largohet Stresi

Të largosh stresin njëherë e përgjithmonë nuk është një detyrë e lehtë. Stresi shkaktohet nga shumë faktor të ndryshëm, dhe për disa nga ne, pak stres është në realitet i shëndetshëm! Në anën tjetër kemi një përqindje të mirë të njerëzve që janë të prekur nga stresi deri në atë masë saqë bëhet i pakontrollueshëm dhe se shumë shpejt mund t’i sjell ata në dhomë të emergjencës. Të mësosh se si të menaxhosh stresin dhe eventualisht të eliminosh atë është e rëndësishme që të kesh shëndeti të mirë mendorë.[wp-like-locker]

A e ke ditë se stresi shkakton shumë gjendje serioze nëse nuk trajtohet si duhet? Gjërat sikur kokë dhimbjet, ngërçet, sulmet paniku, sëmundjet e zemrës, dhe shumë dhimbje tjera të pashpjegueshme në vende të ndryshme të trupit janë indikatorë të dikujt që po përballet me shumë stres. Më poshtë do të flasim për 5 mënyra të lehta se si të eliminoni stresin nga jeta juaj.

 1. Hedh Veset E Këqia – Nëse vesi i juaj i keqë është dehja, pirja e duhanit apo të ushqyerit me ushqim të keqë (apo kombimin i të gjithave nga pak), sa më herët të kuptosh situatën dhe i largon ato shprehi aq më shpejtë trupi juaj do të tregoj shenja çlirimi dhe kështu bien edhe nivelet e stresit.
 2. Qëndro i Fokusuar – Njerëzit që mësojnë si të përballen me stresin shpejt e kanë zbuluar se mënyra e thjeshtë se si të jesh në binarë për të ditur çfarë duhet bërë është të përgatitesh listën e gjërave që duhet bërë për çdo ditë. Kjo të ndihmon kundër mungesës së koncentrimit që ke përjetuar së fundi dhe i lejon mendjes të pushoj, kështu duke liruar stresin.
 3. Bëj Diçka – Atë që janë të prekur nga stresi largohen nga aktivitetet sociale nga turpi… me fjalë të tjera janë tipa të turpshëm. Kjo nuk është e mirë. Lidhu me shokët e vjetër, leje ndonjë takim kafeje apo shko në vendin ku ke bërë qejf përpara dhe kënaqu për disa orë. Kjo është shumë e kënaqshme dhe nëse e bënë rregullisht – s’është e thënë ta bësh për ditë – mund të zvogëloni nivelet e përgjithshme të stresit për një tonë!
 4. Pastro – E njeh atë ndjenjën që kemi pasi të kemi pastruat shtëpinë poshtë e lartë shumë mirë? Një mënyrë shumë e shpejtë se si të lirojmë stresin është thjeshtë të fillojmë të heqim të pisllëkun – të pastrojmë. Pastroje një dhomë, shtëpi, tavolinën apo çka do qoftë, e kur të përfundosh do të ndjeni lirim të menjëhershëm të stresit.
 5. Fokusohuni në Pozitiven – Ulu, relaksohu, dhe fokuso tërë energjinë e mendjes në at se çka është duke ndodhur në jetën tuaj. Ndoshta mendon se e tërë bota është kundër teje, por për shumë nga ju që e lexoni këtë, ndoshta ka edhe shëmë gjëra të mira që po ju ndodhin në jetë në të cilat mund të koncentroheni e kështu të largoni mendimet negative stresuese. Energjia pozitive mund të shëroj në shumë aspekte. Mëso si ta përdorësh

Stresi mund të jetë tejet i dëmshëm për shendetin tuaj. Andaj ju sugjeroj që të mësoni se si ta menaxhoni dhe ta largoni stresin. A ka edhe ndonjë mënyrë tjetër që dikush kish me tregu se si mundemi ta menaxhojmë stresin. Tregoni përvojat e juaja në raste të ndryshme se si ia keni dalë të menaxhoni stresin. Për ata janë komentet – shprehu! [/wp-like-locker]

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

288 KOMENTET

 1. 1)merreni një got ujë te thjesht dhe hidhni nje kapak uthull molle ose uthull sallate përzieni dhe e pini dotja largoj stresin shumë. 2)të merni abdes kushë ësht musliman dotja rris vetbesimin dote ndiheni te mbrojtur sido qoft për te gjith futja e ujit ne hund me shpejtesi ose ngreni ujinë me hund gjat abdesit ose te tjert dotju çliroj nga stresi dotuju freskoj trurin provojeni.

 2. Pershendetje jam nje djale 23 vjew dhe vuaj nga stresi qe nga marsi 2015 , tani jam me mire por kam ligeshtim te trupit dhe marrje mendjesh jam jo stabil.. dhe kam frike shpesh te dal se mendoj se nuk do tja dal.. Per momentin jam duke perdor demetrin me termin 1/2-1/2-1 Cka me keshilloni ju lutem ?

  • Te sugjeroj te jesh ma i forte se sa mendon qe je, te guxosh me shume, te merresh me aktivitete fizike e bamiresie. Mendo mire, bej mire, vepro mire, kujdesu per veten, ushqehu mire, duku mire dhe gjerat fillojn te ndryshojn pozitivisht.

  • Mos e vrit mendjen vllacko.cdo njeri e kalom at faze.un kam 3 vjet si puna jote dhe akoma sme ka ik.po di q nj dit do na iki.t pershendes

  • Kshilla Ime 5 dit terapi falje namazi ndegjim kurani ose lexim sport dhe fokuss stres pozitiv ne pun mundohu te arini rezultate sa me te Mira

  • kurre. rri pa merak se vetem vdekje nuk ka kjo semundje. as nuk cmendesh rri i qet. eshte thjesht nje fiksim i trurit. mos ki frik vlla asgje nuk te ndodh e kam kaluar dhe une shum koh gjeri sa i thash vetes me keq se kaq sbehet o vdekje o liri nese ka ardh ora le te me ndodhe. dhe mesova ta injoroja nejse rruga eshte pak e gjat dhe e veshtir po do ja dalesh pa metak vec bej sa me teper aktivitete e mos abuzo me ushqimin. klb

 3. Edhe un kam vuajt nga stresi,kam ren depresion saqe me shkonte mendja per vetvrasje e lloj lloj mendimesh negative.por tash jam shum mir Elhamdulilah.keshilla ime esht se dijeni ‘Nuk eshte fundi botes,’nese vertet keni kto probleme lutjuni zotit me gjith besim.hyni thell ne besim,filloni faljen,vertet do ju duket ne fillim sikur asgje spo me ben gje,por me von do e ndjeni ndryshimin..zemra juaj esht larg zotit.afrojuni atij..sepse zoti nuk ju ka sjell ne ket jet per tju ber keq,.Zoti na don ne po ne a e duam zotin.cfar bejm per zotin ne.?kisha shum te flas po besoj vetem kjo ju mjafton.ju pershendes edhe larg nga kto mendime

 4. Mirdita doktor jam 33 vjece jetoj ne greqi para nje muaja jam semurur meduket se do cemedem qaj mendoj per femit ca do bejn pa mua me rre zemra fort me dhep koka dua njerzit e mi afer nuk rri dot vetem cdo gje meduket pa vler kam ber te gjitha analizat kan dal mir julutem me ketheni pergjigje

  • Nese ke bere te gjitha analizat dhe gjithcka ka dal mire atehere pse akoma e shqetson vetveten duke menduar negativisht, ke femije dhe kjo eshte arsyeja me e forte per ty qe te qendrosh pozitive, mos lejo veten qe te shperndash negativizem edhe tek ta.

 5. Nje keshill nga ana ime per gjith ju qej e keni kete problem, filloni te lidheni me fene apo te faleni,besomni se 100% keto probleme,mendime te keqija hiqen se edhe un kam qen me stres apo depression shum te lart,gati sa me shkote mendja per vetvrasje por ne momentin qe u lidha me fen apo te besoj ne zot e ndjej veten sikur me lind per se dyti besomni

  Shikojeni ket video :https://m.youtube.com/watch?v=H_jJNuwOmCA

 6. Jam 30 vjet ka pas sulm paniki frik sguxsha me dal qe 3 vjet ekm ama skm perdor kurgjo prej barnave vet jm munu me tejkalu edhe fal zotit jam mamir .. Po ju kisha lut qe mosu dorzoni po munohuni me boo basha qato sene qe ju frigojn e ju pengojn e shihm vet niher e dy e tri edhe i tejkaloni me emr te zotit veq mosu dorzohni kurqysh… Ka shum me shkru ket tem ama mu dorzu nuk bon se zoti tak dhan shpirtin aj ta merr tjeter kush smun..

  • Pershendetje, ne kete artikull ku ke komentuar gjithashtu e ke formen ne te djatht te faqes nga ku mund te na shkruash. Shendet dhe gjith te mirat.

 7. pershendetje te gjitheve un kam pas probleme shum me stres, mundojke gjithqka krejt mshkojsjin nerva njerzt edhe plus sendet televizori ,shpija me gjithqka ka mrenda edhe kur dilsha perjasht u tutshna pi njerzve si kuklla mu dokshin krejt gjithqka e parealt mu doke as buk smu hajke as smu pike uj spishna ka 2-3 jav hiq cigare pishna deni pije sa per cigare tane jeta reale njerzt jan bo shum ujqer secili kshyr meta ngul krejt jun bo filozofa ja nis mi kallxu dikujna dishka thot po be edi be leje, tshkon nerva mu mu desht koh me kuptu se krejt vertet ikum pas vet jeta reale o qashtu mas miri o me pas te dashur qe tbon mu ni mir njo2-3 shok qe kur tfolsh tngojn sta bojn bajat apo mija kallxu ni sen qe kurr sekan ndi ti edi qe sekan ndi ata thojn po be na e dimi tnervozojn e mu mkapke stresi sa u qoshna u rreshna me ata dojshna mukan drejt pse imponime pse fjal palidhje pse ti fol serioz ata keshin ti kesh ata serioz bohen, kerkush smunohet met kuptu secili kshyr palidhje bre krejt shum egoista njerzt e un tane sfolshna me kerkan e heka at problem edhe epash se pse un mu munu md bu drejtsi te njerzt mukan real mes me rrejt mesmet tradhtu mes met kesh mas shpine etj,,tane u tutshnapi sendeve si e permena me nalt mu doke qe po munohen me fol jan tuna vezhgu neve u tutshna thojshna kame dek une kur tehi nvorr vet aty tane gjithqka mpengojke u bojshna mervoz secilin levizje bisha depresion tmadh kryja mu pike permas bash te truni se tu mendu shum per gjithqka tu e lodh veten palidhje mu mndimoj shum jo shum po shuuum sa keshi me veten kaniher kur rrall mshkojn ment far budalle jum kan jeta nav ka dhan me jetu sa ma mir per neve jan sene qe na pengojn krejt normal se sjemi veq na tu jetu bota nuk sillet veq per neve edhe na qe kemi apo kemi pas stres depresion jimi kan egoista tu mendu se na edhe ska veq na po dimi veq na tutmu veq na jina pytje qert jan kejt falls e dyta jimi pa besimi vetvete e treta jemi tdopt me pranu realitetin enet qysh jan dikuna ihi tuta kame dek po krejt kemi me dek kerkush sjeton gjithmon dikush nervozohet pse del burri po let dale dikujna i shkon nerva i dashuri familja kuta di un po tshkon se edhe ae ban me men se ti sa i shkon atine nerva me ato sene tua palidhje pse se mer mitha. hajde hecmi dalmi mu knaq dikun mu koncetru qaty jo ment qera kah mi kshyr ant pozitive po nese osht njeri qe perime tban muni keq leje ka tjer tjera plot fokusohesh me gjet dikan edhe e gjen qe tbon muni mir mi jetu senet mipa ashtu qysh jan secili sen ika domethanjet e veta tmira tkqija kshyri tmirat veq mu mka nimu shum se me fe jam musliman mka ndimu u lidha me fe pak ma shum pot nimojke shum me besu te dishka dikush qe ika ndor krejt kur ndodh dishka keq ithu vetes allahi edi mas miri aj mka ndor aj mndimon aj mka kriju aj eka ni plan per krejt neve 100% kto probleme zhduken tjeni tsigurt e ju pershendes e inshalla zoti ju run ment se mun me perfundu keq seriozisht pi ktyne problemev

  • Un krejt kta sene i kom kalu tut nuk kam po problemi o qe se di per sa koh hiqet ky sen menojsha qe skom gzim ken ren se keejt en ket jet kemi gzim po na skem vullnet perqato veq besoni nzot menoni beni plane sa ma shum te dalni me shokt e sheh dhe vet qe skeni me pas mend aty se truni nuk menon veq ni sen sa ma shum te ecni pa probleme se nuk ndodh sen prej ktynve sene veq qe tsprovon sen tjeter

   • O Loni si e ke kalu se qe dy vite e dy muaj me ankth jam lukthi gjoksi tahs shum me mundonq e nje kohe dhe po me frikson shum

 8. pershendetje doktor edhe une jam qe nje koh te gjat me frik sa her qe dal me shoket me vjen se do te bie ne tok me bahet koka si e mpire dhe jam ne ankth sa her qe dal me shok nuk muj te rri lirshem mendoj se do te vdes sa her qe nje levizje e vogel me behet ne trup mendoj per gjera te kqija mendoj se jam i semur dhe nuk muj me nejt shum me shoket sepse kam qef te rri vetem dhe ne shtepi me ndihmo te lutem se jam shum keq
  sa her qka menoj me dal thom vetmevete pale a mund te shkoj mos po bie ne tok e me vjen nje frik shum e madhe dhe kthehem prap ne shtepi kshtu dhimt nuk kam veq ka njer koka pak me dhemb edhe barku najher

  • Bekim, ti ke sulme panike, keto te kapin sepse gjithe diten e ke mendjen aty. Nje gje ta them se nuk je i vetmi, gjith kemi keso lloj sulme panike her pas here, por disa e kalojn me shpejt kurse disa e kan me veshtire. Mos ua vno veshin mendimeve tua qe te sillen neper koke, sepse nje mendim negativ sjell tjetrin dhe keshtu zingjir njeri pas tjetrit nuk te len rehat. Nuk kam ide se me cka merresh, por provo merru me ndonje aktiviet fizik, provo gjej vetes nje detyre/pune qe te merr mund, mendje e kohe per ta kryer. Po te gjesh ndonje pune apo aktivitet qe ta ka enda ta besh dhe gjen kenaqesi gjersa e bene nuk do te bie ne mend te mendosh per gjera negative. Pervec tjerash, mos te vije keq te vizitosh mjekun, me mire eshte ta ndash hallin me mjekun e te kerkosh ndihmen e tij/saj. Shendet dhe gjithe te mirat.

  • bekim e mira e se mires esht qe te merresh me pun diqka ket ekam kalu vet prandaj ju them edhe juve ju kuptoi plotsisht at qe po perjetoni ju po edhe un po ju tregoiqe kam perjetute njejten gje si ju po pasi kam filllu me punu trupi ka nevoi per pun me shprenda energjin qe e tubon gjat kohes se nejes eedhe ajo lodhje qe ndin ne trup e shprendan at stres e hek nga koka po jam marr edhe me sport kur nuk kam punu maj mend diqka qe esht e mir diqka qe te rekalson kjo esht gjeja me e mir beso ne vete askush nuk mund te ndimon me shum se vetja jote vetja jote esht mjeku yt shih tjert si jetoijn pa frig edhe ata jan si ne njerz po ka edhe njerz qe jan vertet me smuj edhe nuk mendoinn si ti po pse ti nuk mendon diqka te mir diaka qe te relakson gjaje veten aty ku ty ta merr menja qe ndihesh mir po mbi te gjitha stresin vjen nga njea nga ata qe kan koh me mendu per te po puna e mposht at te siguroi per ket

 9. Mirdita jam nje vajz 23 vjeqare kam nje hall te madh ka 7 vite qe jam e semur nga ky anksh stres apo depresion .. nuk di qfar ti them .. si fiillim I kesaj semundje ishte nje nat kam rene ne gjum edhe pasi kam ren me erdh mendimi qe kom me vdek e I thojsha vetes kom me vdek vet ne varr kam mu frigu pastaj duke e menduar kete u semuresha duke qene shendosh e mir krejt analizat mir sa iisha te mjeku prap thojsha nuk jam mir mu duke se po vdes fryma mu zinke ngjoka mshtrengojke zemra me rrah shum shpejt trupi me dridhet me kputet .. ne ato momente mendoj sw po vdes nganjeher mendoj se po qmendem se fillova ta analizoj edhe qiellin edhe gjithqka per qdo sen ma tvogel brengosna ma shum un se sa njerzt e shpijes .. shum shpejt nervozona edhe kur te nervozona me vjen mendimi qe tani do te vdes ose do te mplas zemra nga nervoza pastaj semurem dhe ju them te shpijes se nuk jam mire ata me thojn se kalon por un me vite e kam kam bere rukje te hoxha me ka ndihmuar nji vjet prap mu ka kthy tash e kam frigen te dal peej shpijes nuk po mundem as me udhtu mendimi me vjen se shmb nese shkoj ne rrug t largt shmb nese shkoj nw europ e nmes te rruges ku eshte krejt mal kodra aty do te me kap infrakt dhe aty nuk ka asnje mjek dhe aty dot vdes .. un jam e re un duna mw udhtu si krejt njerzt edhe un nuk po muj me mar guximin as 200 km me udhtu qka te bej ju lutem dr me ndihmo jam ftofur me asgje sme duker interesant as gzimi nuk zgjat dy min te.un

  • Linda, po pate dike me te cilin mund ta ndash kete breng te sugjeroj ta besh ngase keshtu e lehteson sadopak ket barr dhe perkrahja e dikuj tjeter eshte teper e duhur. Ndoshta te mundon fakti qe nuk ia vlen ti tregosh dikj ngase te marrin per te marr, cmendur apo semur mentalisht apo ku ta di une, por pasojat e mbajtjes ne vetvete te te gjitha brengave, frikave e halleve eshte ma e madhe se sa fakti qei tregon dikuj nje gje te till. Pervec tjerash te sugjeroj te bisedoni me mjek profesional/psikiater. Ndihme ka por duhat ta kerkosh e mos te ngurrosh nga frika se njollosesh. Shendet dhe gjithe te mirat.

   • linda edhe diqka harrova e then kur bjen njeri ne segjade e ul koken ne sexhade nuk ka pjes te trupit qe nuk qarkullon gjaku deri ne venen me te imt qe nuk mujmm as me vjrejt kjo esht e verteutar edhe me shkenc edhe me fe prandaj tu kisha lut me fal namaz besom qe nuk ki me pas ket bindje me qe keni tani keni me mendu shum pozitivisht jo ma ne ket menyr

  • linda me fal nese ndehyj ktu pak kerkoi falje edhe nga doktori nese je muslimane falu se nuk ki me pas ma ket bindje qe e keni tani keni me pas plotshit besim te vetja juaj nese jeni tjeter fe se di qa te them zoti te ndihmoft merru em diqka qe te bon mir sport pun apo diqka te till mos i maj met aty largoi nga vejta tekqijat mendo poziti diqka sa mendon negativ kshtu ki me pas shum me let

 10. A eshte e vertet qe stresi konsumon vitaminat dhe se cilat vitamina jane ato qe shkaktojne tensionin e larte te gjakut

 11. LUFTO ME STRESIN SIPAS MËNYRËS PEJGAMBERIKE
  E HËNË, 12 KORRIK 2010 21:33 SHKROI: PRIM. DR. MED. SC. ALI ILJAZI Email Shtyp pdf
  LUFTO ME STRESIN SIPAS MËNYRËS PEJGAMBERIKE

  Jeta është e mbushur plot me strese dhe secili prej nesh është i ekspozuar një lloji shtypjeje. Presioni psikik në vetvete nuk është i dëmshëm, por mënyra se si ballafaqohemi me këto presione ndonjëherë është e gabuar. Njerëzit nuk janë njëlloj rezistentë në vështirësi dhe në presione psikike. Disa adaptohen dhe e kontrollojnë situatën në të cilën gjenden dhe janë të përgatitur të ballafaqohen me problemet.

  Disa të padisponuar përballen me situatën duke ndier aversion ndaj saj. Disa dorëzohen dhe binden në rrethana të reja (submission).

  Ata që përballen me kriza të rënda rëndom kanë dhembje koke, në muskujt e qafës dhe në shpinë. Nuk mund të flenë të qetë. Disa ankohen për marramendje, bark-qitje apo kapsllëk.

  Kur e kanë pyetur Ibën Abasin, se çfarë e dëmton më shumë trupin, hidhërimi apo pikëllimi? Ai tha: “Të dy shkojnë në rrugë të njëjta, por kuptimi është i ndryshëm. Kur lufton me atë që është më e fortë se ti, kjo të frikëson dhe të shkakton pikëllim. Ndërsa kur lufton me atë që është më e dobët se ti, kjo të shkakton hidhërim”.

  Qoftë i kënaqur Allahu me Ibën Abasin, sa i mençur ka qenë! Është e vërtetë, se edhe njëri, edhe tjetri lëvizin në të njëjtën rrugë. Të dyja gjendjet e ngrenë nivelin e adrenalinës në gjak. Ngrenë presionin e gjakut dhe veprojnë dëmshëm në zemër. Shumica e njerëzve i është ekspozuar një lloji stresi ose brengave të përditshme. Është vërtetuar se 18% e amerikanëve besojnë, se nuk është e nevojshme t`i zvogëlojnë streset që i përcjellin në jetë. Ekzistojnë njerëz që hidhërohen në situata të rënda gjatë krizave. Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue selem, e përshkruan hidhërimin si prushi, i cili ndizet në zemër: “Hidhërimi është prush që ndizet në zemër”.[1]

  Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue selem, na nxit në mënjanimin e hidhërimit: “Kush e mbizotëron hidhërimin kur mund të hakmerret Allahu do t`ia mbushë zemrën me siguri dhe besim”.[2]

  Allahu i Madhëruar thotë: “Të cilët japin kur janë të çlirët edhe kur janë në vështirësi dhe që e frenojnë mllefin, që ua falin (të keqen) njerëzve, e Allahu i do bamirësit”.[3]

  Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue selem, e përshkruan ilaçin për hidhërim: “Nëse dikush prej jush zemërohet, le të ulet; nëse zemërimi nuk e lëshon, le të shtrihet!”[4]

  Këtë psikologët bashkëkohorë e kanë quajtur ndryshim i “gjendjes trupore” dhe besojnë se ky ndryshim sjell deri te dobësimi i reaksionit dhe largimi i zemërimit. Gjithashtu, shkenca bashkëkohore ka vërtetuar se hormoni i adrenalinës rritet shumëfish gjatë zemërimit. Ky nivel është më i lartë, kur njeriu qëndron në këmbë, ndërsa zvogëlohet kur ulemi ose shtrihemi, mu sikurse i këshillon Pejgamberi ata të cilëve u ndodh pikëllimi ose brengosja. Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue selem, ka thënë: “Zemërimi është shejtani. Shejtani është krijuar nga zjarri. Ai shuhet me ujë. Për këtë, kur të zemëroheni merrni abdes”.[5] Kur Pejgamberin e brengoste ndonjë gjë, sigurinë e kërkonte në namaz. Ai ka thënë: “Gëzimin gjeje në namaz!”

  Lloji tjetër njerëzor i dorëzohet presionit psikologjik dhe ngulfatet me pikëllim, mbyllje në vetvete dhe brengosje. Simptomat më të shpeshta të kësaj gjendje janë: ndjenja e depresionit dhe e pikëllimit, ndjenja e pafuqisë dhe e pashpresës dhe dëshira për të qarë. Këta njerëz mund të ndiejnë përzierjen e depresionit dhe të brengës. Ky diskonim mund të lërë gjurmë në trup, duke shkaktuar ndryshime të përkohshme apo afatgjata. Njeriu në këtë gjendje ankohet për: dhembje koke, marramendje, dhimbje të ndryshme, të vjella etj. Kjo bën që këta njerëz të tërhiqen në vetmi dhe të largohen nga njerëzit e tjerë. Në këtë situatë njeriu duhet të pyesë: A mund t`i mbajë të gjitha detyrimet ditore? A do t`i përmbaj brenda emocionet dhe ndjenjat e mia, apo t`i ndaj me dikë, që do të më ndihmojë në zgjidhjen e problemit?

  Si mundet të shpëtojë njeriu nga këto brenga dhe të zvogëlojë presionin psikik? A mundemi me fuqinë e dëshirës t`i përballojmë streset? Njeriu i mençur e ka mekanizmin, i cili i refuzon streset dhe i thyen në copëza. Nuk ka dyshim se besimi tek Allahu dhe kërkimi i ndihmës nga Ai, paraqet mekanizmin mbrojtës më të mirë. Besimi në Zotin na nxit për durim ndaj vështirësive dhe në përparim. Durimi është të përballesh me problemin, e jo t`i nënshtrohesh atij. Meqë stresin e presim të përgatitur, njeriu mundohet ta eliminojë dhe ta shërojë atë. Ndonjëherë nevojitet ndihma e një personi tjetër dhe mu ky është qëllimi i ndihmesës, vëllazërisë dhe i dashurisë. E tërë kjo ndihmon që të forcohet mekanizmi i thithjes së stresit.

  Dr. Adil Sadik thotë: “Njerëzit që sëmuren nga krizat psikike, u mungon dashuria në jetë. U mungon përkrahja dhe mirëkuptimi i personit tjetër. Askush nuk dëshiron të sakrifikohet për ta në momentet e rënda.” Besimi tek Allahu, durimi, dituria, përvojat e kaluara dhe dashuria e njerëzve të tjerë krijon mekanizmin më të fuqishëm për thithjen e stresit dhe zvogëlimin e tendosjes psikike. Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue selem, na tërheq vërejtjen nga rreziku i grumbullimit të brengave: “Kush ka shumë brenga, i sëmuret trupi”[6].

  Ai këshillon lutjen dhe kërkimin e faljes si ilaç për këtë gjendje. Ibën Abasi na përcjell, se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue selem, ka thënë: “Kush bie istigfarë pa ndërprerë, Allahu do t`ia mënjanojë çdo brengë, do t`i japë rrugëdalje nga çdo situatë dhe do ta furnizojë nga nuk e shpreson”.[7]

  Në Sahihun e Buhariut dhe të Muslimit shënohet, se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue selem, kur ka qenë në vështirësi ka thënë: “La ilahe ilallahul halimul adhim. La ilahe ilallahu rabul arshil adhim. La ilahe ilallahu rabbus semavati uel erdi ue rabbul arshil kerim. – Nuk ka Zot, përveç Allahut, të Butit dhe Madhështorit. Nuk ka Zot, përveç Allahut, Zotit të Arshit madhështor. Nuk ka Zot, përveç Allahut, Zotit të qiejve dhe të Tokës dhe Zotit të Arshit Fisnik”.

  Në Sunenin e Ebu Davudit na përcillet nga Ebu Bekri se Pejgamberi është lutur: “Allahumme rahmeteke erxhu fela tekilni ila nefsi tarfete ajnin ue aslih li she`ni kulehu la ilahe ila ente”. – “O Zoti im, të lutem për Mëshirën Tënde, mos lejo që t`i lëshohem vetes sime asnjë moment dhe bëje gjendjen time më të mirë, nuk ka Zot tjetër përveç Teje”.[8]

  Esma ibën Omeri ka thënë: “I Dërguari i Allahut më ka pyetur: “A dëshiron të të mësoj fjalë që t`i thuash në vështirësi: Allahu është Zoti im dhe askush nuk është i barabartë me Të!”[9]

  Imam Ahmedi në Musned shënon transmetimin e Ibën Mesudit se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue selem, ka thënë: “Kur njeriu është në vështirësi le të thotë këto fjalë:

  “Allahumme inni abduke ue bnu abdike ue bnu emetike. Nasijeti bijedike madin fijje hukmuke adlun fijje kadauke, es`eluke bi kuli smin huve leke semmejte bihi nefseke eu alemtehu ehaden min halkike eu enzeltehu fi Kitabike eu iste`therte bihi fi ilmil gajbi indeke en texh`alel Kur`ane rabi’a kalbii ue nura sadri ue xhelae huzni dhe dhehabe hemmi.”

  “Zoti ynë, unë jam robi Yt, i biri i robit Tënd, i biri i robëreshës Sate! Fati im është në Duart e Tua, e kaluara ime në Pronësinë tënde, drejtësia tek mua është përcaktimi Yt. Të lutem me tërë Emrat e Tu, me të cilët e ke quajtur Veten, ose ia ke mësuar dikujt prej krijesave të Tua, ose i ke shpallur në Librin Tënd, apo i ke pronësuar për Vete, ta bësh Kuranin pranverë të zemrës sime, dritë të gjoksit tim, duke larguar pikëllimin dhe brengën time” – Allahu do t`ia largojë pikëllimin dhe brengën, duke ia zëvendësuar me gëzim”.[10]

  Një ditë i Dërguari i Allahut hyri në xhami. Ai pa një ensar me emrin Ebu Umame dhe i tha: “Ebu Umame, përse të shoh në xhami jashtë kohës së namazit?”

  “Brengat dhe borxhet më kanë kapluar, o i Dërguari i Allahut” – tha ai.

  Pejgamberi i tha: “A do të t’i mësoj disa fjalë, të cilat kur t`i thuash, Allahu do të mënjanojë brengën dhe do ta paguash borxhin tënd?”. “Po, o i Dërguari i Allahut” – tha ai. Pejgamberi i tha: “Në mëngjes dhe në mbrëmje thuaj: “O Zot, më mbroj nga brenga dhe pikëllimi, më mbroj nga pafuqia dhe përtacia, më mbroj nga qyqaria dhe koprracia dhe më mbroj nga vështirësitë, borxhi dhe anashkalimi i njerëzve“.[11] Ebu Umame më vonë tregon: “Veprova kështu dhe Allahu ma largoi brengën e më ndihmoi ta kthej borxhin tim”.

 12. pershendtje .. para 2 jave kam patu njer problem qe jam frikesuar si shum dhe mka kap stresii aq shum .. tash e kom zgjidh ate problemin po kam dridhje ne tere trupin kam te ftofte dhe barku me duket si me digjet flake nganjeher jam ne disponim nganjeher jo edhe ne mendje me shkon lloj lloj mendimi negativ kam qene te mjeku ma ka propozu Lexilium 1.5 mg po vetem nje here e kam perdore me jo sepse me pergjumte aq shum sa qe skisha fuqi a duhet ta vazhdoj ta perdori,dua te di a kam rene ne depresion apo qfare .. ju faleminderit

 13. Pershendetje jam 21 vjeqare dhe kam qene e semure prej gurve ne veshke pastaj jam sheru prej tyne dhe tash me ka hy nje frik ne mendje se do te vdes me dhem koka kam nxemje permbi kres nganihere me duket qe me ec diqka ne trup me shkon lloj lloj mendimi ne mendje duke gjet arsyje nga ndonje person tjeter i semure qe edhe un jam i smure nga ai dhe do te vdes behem nervoz shpejt dhe spo mundem me duru asni njeri antaret e familjes sillen mire me mu ndersa un i bertas me fjal te renda do kisha pas mirkuptim ne qofte se me ktheni qofte edhe ndonje pergjigje per problemin tim 🙁

 14. Mirmrama ju pershndes bona deshta ta bej nje pytje une kam shum dhimbje ne kok po edhe pse nga nje her nuk kam edhe aq qdo send me shkon nerva. Skam deshir as te flas me dikend as mardhenje me burr skam deshir qe te kem kam nje far sikleti ne trup me kallet trupi djersitna me ndimoni ju lutem

  • Bona, nuk ka se si te ndihmojn pa e ditur arsyen e kesaj dhimbje, duhet te kontrollohesh qe te gjendet shkaku. Mund te jet migren por nuk e dim. Shendet dhe suuksese.

 15. E kom ni problem te cilen un vetem nuk po mund ta kaloj ose ndryshe nuk po di se qka te bej.Kam nje lidhje 3vjeqare kaloj me nje djal por disi kohet e fundit nuk kan qen mardheniet shum mir mes nesh kemi pasur grindje madje edhe ndarje por gjithmon kthehemi prap bashk por un kam verejtur qe jam ftofur prej tij problemi me i madh eshte se eshte duke me pelqyer shum madje nje djal po edhe ai djali eshte ne nje lidhje qe3vite por as aj qift nuk po kan qetsi un kam folur shum me ket djalin dhe po ndihem shum e lumtur nuk po e di a eshte obsesion per ket te dytin apo kam filluar ta haroj te dashurin tim

  • Lola, nuk i di se si qendrojn mardhenie por nga ajo qe ke thene po e shoh se kogja jane ftohur. Un nuk mund ta dij se si ndjehesh ti per kete lidhje por nje gje duhet ta mendosh dhe peshosh se a ja vlen te vazhdohet kjo lidhje a jo, nuk po flasim ketu per pak dite por po flasim per tere jeten, te njejten kohe duhet te mendosh se far pasoja mund te kesh po qe se prish kete lidhje, sa jan gjasat te ket sukses kjo lidhja tjeter per te cilen paske pak shpres. Keto pytje askush nuk mund ti gjej pergjigje me mire se ti. Te sugjeroj te mos ngutesh. Shendet dhe cdo te mire.

 16. Faliminderit per kshill po ktu ne prizren nuk kam as ni ide Ku mundem me gjet psikolog pos ne prishtin kur te vi te familje ime me respekt djelli

  • Pershendetje jam nga prizreni edhe un jam me stres para 2 viteve me eshte paraqitur per her te par kembet mu dukshin si te huaja dhimbje te koh pas koheshme ne koke mu veshtersohke frymarrja kisha frik nga qdo send .Filmat vizatimor nuk mujsha me i kqyr mu dukshin sikur po me ndjekin mua me me mbyt .Kam marr nje tarapi ne prizren te mjeku Dr.ps.Fitim Skeraj punon te ambullanta te stacioni i autobusave.
   para dy viteve e kam pas stresin por pas 6 muajsh tarapi u sherova me rekomandoi qe te mos haj disa gjera si..mishin ,pijet e gaziruara, biberi i zi, ufulla, specat e kuq tushi,ajvar,kafeja,cigare,bajam ose skuqeja e gjellave.por pas 1 viti un prap fillova ti perdori keto ushqime edhe tash me 10.02.2016 mu paraqit prap por jo ne ate nivel qe e kam pas per her te par por kam fillu me kry ritet fetare se un jam musliman edhe shum seriozisht po ua them se ndihem me mir por jam duke u trajtuar vet edhe pasi perdori prap terapi pas gjasht muajsh do te sherohesh plotsisht por mjeku Fitim Skeraj ta rekomandon tarapin 9-14 muaj . NESE DON ME KONTAKTU ME MUA NE FACEBOK ME GJEN ME EMRIN
   Zeshkani Prizren

 17. Pershndetje doktor deshta me ju pyt diqka ne lidhje me veten jam 25vjeqe nuk jam e martune ka disa vite qe jam ne lidhje mirpo ka niher Pom doket qe nuk pe du te dashurin ne momentin qe jam me te ndihem shum ma Mir mirpo shum jam psiqikisht e lodht ktA po e vrej qe nje koh te gjat bona shum shpejt nervoz skam durim per asgje nese dikush me qorton meniher Ja kthej me te keqe se qka po ndodh nuk jam ka e di edhe diqka a munet gjith ky stres me qen gjat raportit qe kam me te dashurin a si eshte kjo pun mos eshte naj smundje depresioni a shkurt ndodh ta edhe fundi I lidhjes pres pergjigje

  • Qamile, ti je ajo qe vendos nese personi me te cilin je ne lidhje ia vlen ta kalosh jeten me te. Nuk po du ne asnje menyre te sugjeroj se duhet ta kputesh kete lidhje, perkundrazi, ndoshta e gjitha kjo eshte nje lloj depresioni dhe mossigurie nga ana jote. Mund ta flasesh kete me te dashurin jepni pak hapsire njeri tjetrit nese eshte nevoja ndoshta jo per tjeter por qe te clodhesh paksa… behu e sinqert me te per gjerat qe ndoshta nuk te pelqejn e nuk ia thua duke u frikuar se po prish lidhjen, ma merr mendja se do te kuptoj. Sidoqofte edhe ti duhesh te permbahesh sepse keshtu si ke fillu te ragosh ndaj cdo qortimi ose argumenti qe dikush sjell ndaj teje shume shpejt do fillosh ti humbesh e largosh nga vetja edhe ata dhe ato te cilet i konsideron si shok/shoqe shum te ngusht.

 18. Pershndetje si jeni te nderuar ju e Dini qe tash e disa Muaj mas problemev me familje te burrit mardhenjet me ta jan Mir mirpo une nuk jam Mir psiqikisht jam shum nervoz besa ka niher Pom doket qe spo kam Nerva ma per as kend shkurt sun jam ka e duroj kerkend pse Pom ndodh kjo ndoshta qe kam pas probleme me heret athu as per burr nuk po kom Nerva qa Tum fol me doket qe gabim e ka edhe me vajzen time edhe me print e mi sdi. Qa kam kom ndryshu shum po du mu kthy qysh jam kon ju lutem me ndihemoni se jam keq tash me. Veten

  • Diellza, ti duket se ke shenja depresioni prandaj po pate mundesi te sugjeroj te konsultohesh me psikolog, keshtu do ta kesh me te leht ta kalosh kete gjendje.

 19. mirdita jam 21 vjecar kam problem me ka humb vullneti nuk me duket interesant asgje me shkon mendja pse te jetoj kur nje dit dot vdes dhe kjo me mundo prej nje perudhe te gjat dhe nuk di si ta largoj shum me ka lodhur kjo semundje dhe nuk ti si ta largoj

  • Bederi, si do t’ishte jeta sikur mos t’kishim pas keso telashe?? Palidhje! Nje gje duhet ta dish se gati secili njeri kalon me nje periudh depresioni e gjendje fare je tani ti, disa arrijn ta mbulojn e disa e kan te veshtire. Provo shiko njerezit e lumtur se si veprojn e reagojn dhe do te mesosh shum. Gjej dhe bej dicka qe te pelqen dhe ta merr kohen dhe te angazhon mendjen aq shum sa qe nuk ke kohe te mendosh per dicka tjeter, keshtu e zhvendoset mendimi nga ajo negative ne dicka pozitive. Sidoqofte, te sugjeroj te vizitosh psikologun dhe te konsultohesh me te. Ket do ta kalosh ne nje menyre apo tjeter, heret apo me von do ta kuptosh se e gjitha kjo eshte si pasoj e mendjes tuaj por me mire te konsultohesh me psikolog qe ta kalosh me shpejt. Shendet dhe cdo te mire.

 20. i nderuar doktorr per her te par e pash ket faqe qe mundemi me tregu semudjet tona adaj te pershendes unjam bujari 33 vjet dhe vuaj nga stresiqe 4 vite po me par e kam menagju ne menyr shum temir por tash me ka mujt per se teprmi nuk po muj ti perballoj nuk kam vet besm ne vete nuk mudem te dal askund nga frika se do te me kap dhe gjith mon met merrin atu para 2 mujme me kap se teprmi me koqitje te kembve durve dhe noflla perdori hapa te qecimit po vetem pa e tejkalon adaj pers nje pergjigjje nga ti i nderuar se jam ne hall nga stresi me respek bujari

  • Bujar, me qenese e gjitha kjo gjendje eshte kriju nga mendja jote ashtu pra njejt nga mendja jote ajo mund te largohet. Zgjedh dhe vendos te mos mendosh negativish, provo, e di qe eshte e veshtire por mos u dorezo. E per ta bere kete me te lehte te sugjeroj te konsultohesh me mjek profesional (psikolog) ai/ajo ka metodat dhe menyrat e tij/saj se si mund te ndihmoj te dalesh me shpejt nga kjo gjendje. Shendet dhe cdo te mire.

 21. Pershendetje jam 23 vjeqare jam e martuar kam dy femij por kam nje problèm zihem shum me burr behem nervozzz shum me te saher qe behet fjal aj te dal une perjetoj diqka te keqe Fillon te me rra zemra shpejt me me shtrengon qoksi si ndjej me duar kembet Filloj te qes shkum nga goja smund te flas ju lutem me ndimoni sepse ka gâti 6 muaj qe jam keshtu à eshteeee xhelozia apo stresi apo qfar mund te jet shpresoj qe te me kthe ni nje pergjigjje te mir per kete pytjeeee sepse edhe po marr edhe veten ne inat pse jam kthyer ne ket qendje kur kam qen nje tip shum shum i qet faliminderit per mirkuptim

  • Ges, po pse po i jep vetes aq shum siklet, ai del dhe kthehet nuk ka ku te shkoj. Bene mire qe ai te rralloj daljet ama ti nuk ke pse e shkatrron veten per shkak se ai ka vendos te dal, ket gjendje e ke krijuar vet dhe ashtu si e ke krijuar ti vet mund te dalesh. Ke dy femij e duhet te vij gjynah qe ata te shohin nenen e tyre ne at gjendje. Diskutoje ket me burr, te kuptoheni mire pa u perla. Nuk ke pse ja ndalon te dal ai ama vetem pse ai del nuk ke nevoj ta sjellesh veten ne at gjendje. Ke femijet pasurin ma te madhe qe ke e femijet duhet te jen motivi qe ti duhet te ndryshosh. Shendet dhe cdo te mire.

 22. doktor te lutem si mund ta dergoj nje mesazh privat kam nevoj per nje gje shum te rendsishme te lutem pres pergjigje sa me shpejt

 23. Pershendetje i nderuari doktor. Kam lexuar te gjitha komentet dhe pergjigjet tuaja. Jeni të mrekullueshem. Me pelqen fakti qe ketu komentojn edhe te tjeret dhe japin keshilla njeri tjetrit.
  Unë jetoj në Suedi, jam 24 vjeqare dhe kam pasur atak apo sulm paniku gjat nje udhetimi me avion. Aty me ka ndodhur diqka qe sme ka ndodhur kurr në jetë. Me ngushtohej diqka ne gjoks me zinej fryma apo me mir te them mua me dukej ashtu sepse ashtu nuk po ndodhke ne te vertet. Por nga frika ankti e paniku po tu duke sikurse po te zinet fryma e veq sa nuk po vdes, rrahje te shpeshta te zemres etj. Kam qendruar dy javë ashtu pas dy jave jam kthyer ne Suedi dhe kam shkuar direkt te mjeku, mi kan ber te gjitha kontrollet analiza, fotografim mushknive e zemres te gjitha jan dal perfekt por me ka then ke pas atak paniku (sulm paniku) mka rekomandu mi perdor ”Sertralin Ranbaxy 50 mg” per 6 muaj. Kur kam filluar ti perdor keto tableta dy javët e para jam ndier shum keq, me dukej merreshin mendet, me shum isha fjet se e zgjuar por mas dy jave tabletat e moren funksionin e vet dhe tash ndihem shum mirë! Skam probleme ndonjeher me kan ndonje situat e keqe ndihem pak keq normal si qdo njeri por jo si me parë extrem. Tash me kan mbetur edhe 1 muaj per perdorimin e tabletave dhe i kryej ma nfund. Pak kam friken qe kur ti kryej edhe 1 muaj si do ndihem diten tjeter pa tableta! Por e di qe do ndihem si me par normal kam besim ne veten. Se gjithmon kam qen njeri i ndjeshem, e friksuar, por kjo qe me ka ndodhur me ka ndihmuar te jem me e fort. Mjeku ketu ne Suedi me ka then te flas apo te lexoj per ankthin e friken ne menur qe te perballohesh me te vertetat dhe do ndihesh me e leht e do te kaloj frika, edhe ashtu ka ndodhur, ne fillim nuk kisha guximin te lexoja per friken, ankthin apo stresin, me kaplojke paniku menjeher por duke u perpiqur ngadal ngadal jam mesuar te perballoj dhe te degjoj apo lexoj problemet e te tjerve qe ngjajn me problemin qe kisha un. Ju kshilloj te gjithve lexoni sa me shum se qfar perjetojn te tjeret qfar shkruajn qe kan perjetuar dhe do te mesoheni qe te mesoheni qe te mos keni frike. Ndoshta ne fillim do te jet paksa e veshtirë e do te ndodh qe sapo te hapni nje faqe ku doni te lexoni per stresin pershembull ta mbylleni sapo te shihni nje fjal te keqe nga frika por provojeni prap deri sa te mesoheni dhe ne fund do hyni te lexoni apo te flisni per problemin qe keni pa problem. Edhe nje gje cigarja thonë qe ta heq stressin por mos besoni sepse esht e kunderta cigarja veqsa ta shton stressin. E sidomos kur njeriu bie ne depresion, ka ankth, apo stress. Ju pershendes te gjithve

 24. Nuke di qfar kam ju lutem me ndihmoni nuk kam vullnet per asgje ne jet jam nen jam 25 vjeqe jam shum nervoz nuk po di qfar te bej nuk po me knaq asgje ne jet qfar te bej qe 4 muaj jam keshtu kam shum problem nuk po di a esht stres a depresion a qfar me tregoni ju lutem po ju pres flm shum

 25. pershendetje!!! jam 1 vajze 19 vjecare dhe kam 2 muaj ne nje gjendje te veshtire..kam mendime vetem per vdekjen,me shqeteson shume ky fakt..me kap ankthi,,zemra me rreh fort,me bllokohet frymememarrja..kam te ftohte,nuk di cfare te bej,mundohem te mendoj pozitivisht por e kam shume te veshtire,,a do te me kaloj kaloj kjo gjendje dhe a te le pasoja shendetesore me vone? jeni faqe e mrekullueshme…faleminderit qe na vini ne ndihme me keshillat tuaja!!1

  • xhoi, natyrisht qe kalon por dikujt i duhet me pak kohe kurse ca tjerve me shume qe vetvetiu ta kuptojn se e gjitha kjo eshte si pasoj e mendjes e cila tani funksionn negativisht, eshte e veshtire te behet pro e tera qe duhet eshte te ndryshosh mendimet. Sidoqofte, te sugjeroj te vizitosh psikologun keshtu e gjen veten me shpejt. Shendet dhe cdo te mire.

   • Shpetim, ti duket se ke kriju aftësi për të krijuar fobi (frik) nga shumë gjëra që ndëgjon… aknthi e frika e e gjitha kjo shtohet ngase ti nuk mendon gjë tjetër vetëm atyre mendimeve negative që të sillen në kokë. Një dhimb apo therrje sado e vogël diku në trup dhe ti menjëherë fillon mendimet negative… uf më dhemb këtu ndoshta është zemra, uf ndoshta është kjo apo ajo sëmundje. Nuk e di se çfarë moshe ke vetëm se pas një kohe kur ta kalosh këtë “krizë” do a shohësh se e gjitha kjo që ke është pasoj e mendjes tuaj më shumë se gjithçka tjetër. Zgjedh mendime pozitive, bëj gjëra pozitive si për vete për shëndetin tuaj, mos i friko nga asgjë, përballu me frikët tua sado të frikshme që janë ato, kur ballafaqohesh me to e sheh se nuk janë asgjë, i kalon ato dhe ndjehesh ndryshe, kalitesh e forcohesh në të gjitha mënyrat. Shpresoj se ju kam ndihmuar sado pak… ju uroj shëndet dhe çdo të mirë.

    • flm shum doktor jam 25 vjeqare nganjehere ne mengjes kam te ftoft dhe pas kesajt me rrah zemra forte si lloj frike mandej kur ndodh diqka psh ndoj lloj kersime frikohem atu per atu po prap kalon .. frikohem se mos po me mbetet si ves .. te flm shum

     • Spetimi, nuk je i vetmi gati secili perjeton keto probleme e frika gjate jetes se tyre keshtu qe perdor mendjen per gjera tjera me te mira, mendo se cfare deshiron te arrish dhe fokuso energjite dhe mendimet tua ne at drejtim, keshtu do i harrosh t’gjith tjerat sepse i terei je i fokusuar ne nje dhe vetem nje gje, te arrish at qe deshiron. Shendet dhe suksese.

     • flm shum doktor per keshilla por sot ne mengjes pashe nje enderr kinse me ndiqte njer njeri me motor dhe u frikesova,ne at moment me doli gjumi drithersha i teri kisha te ftofte edhe kur degjoj ndonje kersim ose diqka frikohem , edhe pse tash mendoj per gjera pozitive por prap me mundon kjo sado qe nuk i qoj mendt andej , nuk di a do te me kaloj kam frik per kete .. te flm edhe nje here se ndoshta jam bere i bezdis’shem

     • Shhpetimi, do te mesohesh me te ashtu si gati gjith tjeretet, mos harro se nuk je i vetmi qe perjeton keto, do vije koha qe behesh imun ndaj tyre dhe nuk te mundojne me apo te mundojne pak dhe i kalon shpejt.

 26. ehh ishalla qera,,por duhet me vazhdu me mendu pak dhe pozitivisht dhe pse esht e veshtir,,,mendoj thjesht mund te jete stres kalimtar dhe asgje tjeter:)

 27. doctor prej 9 muj nuk jame mire kame bere loje analiza si pershemull zemrez fytit gjoksit analizat e gjakut lukdhin testin e sites loj loj teste pore xhidh testet kane tale mir pore ala mendoj se kame diqka kame frik mkahup vullneti I punes fullneti per qidhe qka kame shtregim ne gjokse dhimbje kraheor etj etj

  • argjend, nuk eshte se ke dicka por eshte nga frika qe mendon se ke dicka ose se do te kesh… keto jane thjesht mendimet e tua qe ju bejne te ndiheni keq ngase non-stop mendoni negativisht dhe trupi dhe gjendja juaj shpirterore i pergjigjet gjendjes mendore, dmth ashtu qysh po mendon ashtu edhe po ndihesh. E di qe eshte e veshtire te mendosh ndryshe sepse je fut ne kete braz dhe sado qe provon te mendosh pozitivisht prap se prap kthehesh ne negativizem, por si ke me kalu kete gjendje kur nuk provon te mendosh pozitivisht. Bej ndryshime si ne pamjen tuaj, ne fitnesin tuaj, ne te ushqyerit dhe ne te folurit dhe keto ndryshime pozitive automatikisht e ndryshojn edhe gjendjen tuaj shpirterore. Merru me ndonje sport apo aktivitet tjeter kulturore, gjej pune qe kenaqesh duke e bere, bej dicka qe do te jesh aq i nxene sa qe nuk do te kesh kohe te mendosh dicka tjeter veq asaj me te cilen po merresh. Nje duhet ta dish se nuk je i vetmi qe kalon ne kesi gjendje, gati secili njeri kalon ne faze depresioni e ankthi gjat jetes se tij, disa e kalojn me shpejt e disave ju duhet me shume koh e ndoshta edhe ndihm profesionale per ta kaluar. Sidoqofte, un gjithashtu te sugjeroj te vizitosh edhe psikologun. Shendet dhe cdo te mire.

 28. qera, mendime te ndryshme qe nuk te lejojne te vazhdosh jeten normalish..frike nga vdekja,nga semundje te ndryshme..kur degjon dike me nje semundje ke frike mos te ndodh dhe ty dicka,,gjera te tilla:(

  • hmmm elvira qashtu jom qe nja 6 muj une edhe sdi muu shum sene pom doken nryshe sdi po befasona me veten a te shkojn met se ke mu tranu a te nxehet qafa dhe kryt masss sdii veq ishalla na ndihmon zoti une jom kon ni djal shum i zoti amo sdi tash apet besoj me ndihmen e zotit do ja dalim

 29. edhe un kam 1 problem afersisht si te elvires,,mu fiksua sikur do te me ndodhte dicka e keqe,,sikur do te vdisja,,,me kapte paniku,ankthi..ne fillim mendoja se ishte ndonje ndjesi e keqe por pastaj mendova se vuaja nga ankthi..a egzistojne parandjenja te tilla? faleminderit!!!

  • Ajsel, siç e shihni nuk jeni të vetmit sepse gjithmon ekzizton ajo ndjenja se vetëm ju ndiheni kështu kurse të tjerët ndihen normal. Jo, e vërteta është se gati secili njeri kalon ndonjë periudhë depresioni dhe ankthi, por disa ia dalin ta kalojnë pa probleme kurse disa tjerë e kanë pak më të vështirë dhe kërkohet ndihmë profesionale. Shëndet dhe çdo të mirë të gjithve.

 30. pershendetje!! jam nje vajze 19 vjecare,,kohet e fundit nuk ndihem mire,,qykur kam pare vdekjen e nje te afermi dhe kam pasur nje krize te lehte ne kraharor qe u frikesova me duket sikur do te vdes,,me kap ankthi,,,behesh keq,,me vijne ne mendje vetem gjera negative,,kam frike nga vdekja..kjo gjendje ka rreth 1 muaj,,nuk di cfare te bej,,me vijne mendimet instiktivisht,,nuk mendoj dot pozitivisht,,kjo gje sme kishte ndodhur kurre me pare,,ju lutem me ndihmoni me keshillat tuaja,,me te mirat!!

  • Elvira, me kalimin e kohes e kupton dhe vetvetiu largohet frika por pasi je e re dhe kjo mund te ndikoj negativisht ne shume gjera, si ne mesime, ne jete, ne shoqeri e keshtu me radhe, te sugjeroj te vizitosh mjekun (psikologun) qe ta kalosh kete gjendje me shpejt. Bej ndryshime pozitive ne jeten tuaj, merru me ndonje aktivitet fizik, kulturore apo sportiv, nxë vetën me ndonjë punë apo aktivitet që të bënë të mos kesh kohë të mendosh për gjë tjetër veç asaj me të cilën po merresh në ato momente. Ushqehu shëndetshëm me më shumë pemë dhe perime, të gjitha këto ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj dhe automatikisht në gjendjen mendore tuaj. Por prapë se prapë të sugjeroj të vizitosh psikologun. Shëndet dhe çdo të mirë.

 31. Shum e vertet ai edhe m`ka dasht por edhe m`ka lendu shuum pa dashje m`ka kerku falje po skam mujt ta fal , ee jem mundu po skem mujt me u bashku kshtu qe dyt kem qen pajtimit n`fund mu ndah , jemi pajtu me fatin qe sjem per njanin-tjetrin edhe pse m`thojke kom ndjenja hale per ty kshtu qe sosht puna te kerkim falje krejt qa du osht me harru sa ma shpejt e me mu hek prej menje n`qoft se vazhdoj kshtu une skom kurfar t `ardhme s`pari ne shkoll me msime :((

 32. Faleminderit ty , dot mundohem do ti ndrroj t`gjitha sa ma larg syve aq ma larg zemres po problemi osht qe gati qto jav e shooh n`shkoll :O po mundohem te rrii sa ma larg tij po ashtu papritur m`del perpara 🙁

  • Nese eshte per shkak se te ka lendu dhe po e ke veshtire ta falesh, duhet ta dish se nese ai eshte i pajtimit me u bo bashk me ty dhe e pranon qe ka gabu, e nese kjo eshte dicka qe te dy e deshironi ateher ndoshta ia vlen ta falesh. Te falesh nuk do te thote se do te pajtoheni, thjesht e liron vetveten nga ndjenja e te qenit viktime dhe vazhdon jeten tuaj perpara pa u marr me te kaluaren. Lexo artikullin rreth faljes ketu ne sherohu.com. Duhet te jesh plot jet e te mos biesh ne kesi gjendje per shkak te nje ndodhie te till. Jeta eshte shume me shume se kaq, eshte pak heret qe nga ndarja dhe je e re dhe e ke veshtire ta kuptosh kete por me kalimin e kohes do ta kuptosh. Te uroj shendet dhe cdo te mire.

   • admin a je mir do sheja te kqija pi kom po me nxehet kryt mas dhe veq=sht pom nxehen pom shkojn met e kom mu tranu dhe po me ngarkohet shum kryt a mos muj me pas pasojan ma te mdhaja… une bre gjith punoj edhe krejt punt i kry mir amo sdi pse pe kom ket siklet
    se tlodha ty

    • qera, sepse ti nuk mendon dicka tjeter veqse ketyre gjanave negative, ti as qe po provon te mendosh pozitivisht dhe nonstop ke ne mendje mendime negative… Qera, te sugjeroj te vizitosh psikologun atje do e gjesh veten me mire. Nuk eshte turp te kerkosh ndihme e ti ja shpalosh ndjenjat ati qe din me se miri te te ndihmoj.

 33. Nuk besoj qe nai her na dy bashk , po kom provu shum her me harru shum shum her kom provu ppo s`mundem sa filloj me harru ai prap um fol don me dit qysh jom shkon ni koh e gjat ai prap um fol i kam than harrom , harro qe egzistoj n`jet po ai m`thot smuj met harruu ty se 1 koh m`ke bo njerin mat lumtur bot :s un kerkujt si thom qe vuj kaq shum per te as shoqeve t mijave sja permeni nashti ma keq me majt vete po do ti kem parasysh fjalt e tua dot mundohem hale 🙁

  • Eljesa, për atë të thash se nëse nuk ka gjasa të bëheni bashkë atëherë të sugjeroj të shkëputësh çdo mundësi komunikimi me të… ndërro emailen dhe numrin e telefonit, fillo kapitull tjetër dhe mbylle at të fundit.

 34. Jam 17 vjeqare e kam nje stres shuum te madh qe spo muj me hek , vitin e kaluar kam qen me 1 djal e kam dashur shum po edhe ai mua po lidhja jon nuk zgjati shum , e u ndahm e un qe 1 koh jam shum e merzitur kam stres smuj kurgjo me bo gjith e kom ne mendje thom me veti kurr mo nuk dot mundem ta dua dikon siq e kam dashur at edhe asni njeri tjeter s `doo me bej te lumtur qysh m`ka bo mu ndi mir ai sa thom do e bej diqka um vjen mendje ai edhe smundem ndjehem shum e vetmuar shum ;( qfar te boj /?? .

  • Eljesa, tash se pari vlereso nese ka sado pak gjasa te beheni bashk, po qe se nuk ka gjasa ateher nuk ke pse lodhesh te mendosh me per te kaluaren. Kjo nuk do te thot ta harrosh te kaluaren se edhe po deshe nuk mundesh, por thjesht vazhdo perpara dhe meso ta duash dike tjeter sepse ka tjer qe te vleresojn e te dojn ashtu si je. Mos buj (mor rri) ne ato mendime, nuk ke pse mendon se nuk mund ta duash dike tjeter ashtu si ate tjetrin pa e provu… je e re dhe ke koh ta gjesh dike qe te vlerson e te don po aq se edhe ti ate.

 35. Pershendetje,kam nje problem me jan zbardhur disa qime te flokve jam ber shum marak ter diten me rri mendja aty,jam 21 vjeqar.ju lutem nje keshill doktor.a ka sherim kjo?

   • dr se te lodha e kom lexu ma heret ni koment qetu ne ni faqe se sherohet shtresi dhe depresioni e aty shkrujke se shtesi dhe depresioni munet me perfondu me njeri te qmendur a osht e vertet um ka shtresu shum ky lajm te lutum pergjigju inshallah gte ndihmonn ty zoti

    • O qera, po tkputoj shume mire se ne far gjendje je, nuk ke se e merr drejt e ne zemer cdo cop lajmi apo fjale negative qe e gjen diku… shembull e lexon se dikush qenka cmend e ty menjeher te shkon mendja se edhe ti do cmendesh… jo Qero nuk shkojn gjanat keshtu. Perdor filetrin se te gjith e kemi ni filter ne mendje, filtro gjithcka qe nuk deshiron te shohesh, degjosh, lexosh e mesosh dhe mbaj vetem ato qe deshiron (pozitivet) shembull kur lexon nese e sheh dhe e ndjen se ka ndonje fjal qe mendon se mund te bej te ndihesh keq, kaperceje at fjal ose kalo nje rresh me posht, dhe mundohu qe gjithmon te kapesh fjalet e mira e ato pozitive. Sikur qysh po mundesh me mendu negativ ashtu ke aftesi te mendosh pozitiv. Merr nje cop leter edhe sa her te bie ne mend nje mendim negativ, shkruaje dhe gjeje anen pozitive te ati mendime dhe shkruaje ne anen e kundert. Krijo listen dhe mbaje me vete dhe lexo per cdo dite, bej ndryshimin duke filluar mengjesin me keto mendim (fjali) pozitive qe zgjedh per secilin mendim negativ qe te vije ne koke. Shendet dhe cdo te mire Qera.

     • po admin mir e ki se veq keq po menoj amoo edhe une kom qef me menu mir si perpara se veq mi kom menu dhe mka dal gjith mir,, amoo psh qysh jom tu nejt me shok mas miri um shkojn met te njerzt e varfer dhe me hup disponimi fill qetash ka mem ardh e fejumja ishalla don zoti nja 2 jav qe rri me to i kaloj te kqijat dhe ma sme kthehern se kom shum pun me tutje ne jep per te ber a do me kthehet jeta normale more zot ok flm prej teje se tkom lodh

     • dr a jemir si po kalon sdi niher pom doket se po me kalon kaniher amo sdi bre apet ni ankth menime te kqija dhe sdi ton kohen kom nejt me te fejumen kom kalu ni kohni me dashni a thu a do me heket dhe me kthy ne jet normale

     • qera, po normal qe do hjeket vetem se ti duhet ti ndihmosh vetes te mos lodhesh kot duke menduar vetem per te kqiat, mendo per ato gjerea qe don ti arrish ne jet, cka deshiron te besh…. ndihmoj vetes dhe vetvetiu dikur e kupton se e gjitha kjo qe ke mendu s’eshte asgje tjeter veq pjell e mendimit negativ tuaj.

 36. buqe faliminderit shum shum per kshillen tash e mas po pres se qka po ndodh per gjdo rast kontaktoj me juve mar pergjigje qe duhet me mar prej juve edhe niher faliminderit pe ni veten ma mir kur flas me juve te puth fort buqe gjith te mirat shpresoj se ndegjohemi per te mira tash e tutje shpresoj…..

 37. PO KAM NI FMIJ SDI QA ME BO MIRPO SA E KOM PA UNE BURRI SKA FOL ME TA ENDE EDHE PSE AIJ PER MOMENTIN NUK FLET TASH VJAHRRI MIRPO NUK SHKOJ AS NJE MUJ OSE DY AIJ PRAP VAZHDON MIRPO NESE EDHE NIHER VAZHDON MAS KSAJ ATEHER UNE NUK RRI MA NE KET SHTEPI QFAR UM SUGJERONI JU FLM SHUM PER NDIHM

  • Diella, per hater te femis qe ke duhet te kesh kujdes sepse fundi i fundit femija e vuan me shume se sa ju te dy. Por kjo prap nuk do te thote se duhet ta lejosh veten te te shkelin vetem pse je si themi (bij e huaj). Por ashtu si te thash, po qe se ka ndryshu vjehrri, nuk te trajton me keq dhe as nuk te perbuz, edhe ti ndrysho. Keshtu te dyt nga pak edhe mardheniet ndoshta i rregulloni. Ty mbase te takon te leshoh pe me shume, por nese nuk ndryshon dhe prap kthehet e vepron ashtu si perpara, ateher mundesh lirisht t’ia besh me dije burrit se ma nuk duron keshtu, dhe le ta baj edhe ai pergjegjesin mbase po deshiron ta injoroj problemin ne vend se te perballet me te. Une prap po te lus te jesh e kujdesshme se cka vepron, mendoj gjerat mire sepse keto jane pune te ndishme. Te pershendes sepse e di se cka je ka perjeton.

 38. pershendetje shpresoj qe i keni lexu komentet e mija tash qe dy dit um ka ardh burri dhe sot shkoj edhe dita e tret burri nuk flet asgje me ndodhit qe me kan ndodhur me vjehrrin shtiret se nuk ka ndodhur asgje ndersa une jam me psiqik shum keq jam edhe ma shum nervoze pse burri im nuk pi thot babes te vet pse ma ke perzan gruan nga shtepija mirpo ende hesht mram ja permenda edhe tha ajt se i rregulloj ndersa aij rapotrete me te i ka si gjith kurse une me vjehrrin vazhdoj te mos flas pytja ime eshte kjo qfar te bej me burrin tim ose ma mir ju lutem me kshilloni si ta kaloj ket kriz nervore kur situtata ne shpi eshte e qet mirpo mu pom vran pse aij nuk po ja bon me dije qe suhet mu sill keq me ne ne anen tjeter burri pe din qe une skam faj per asgje edhe prap hesht me ndihmoni ju lutna pres pergjigjejen e juaj me respekt djella

  • Diella, nuk po di nese ke femij dhe nuk dua te ndikoj qe t’ju shkaterroj jeten, por disa gjera duhet bere burrit me dije, diku duhet te vehet kufiri. Por, po qe se vjehrri sadopak ka ndryshuar ateher kete mund ta marresh si shenj qe ndoshta burri ka fol me te, dhe nese e veren qe tash e tutje edhe pse nuk flisni ai prap nuk te trajton keq apo nuk te ofnedon dhe sjellet me mire me ty, ateher nuk ke nevoj ta shtyesh kete pune ma shume dhe aspak nuk ke nevoj te mendosh me shume per kete te nervozohesh. Duhesh pak te kesh kujdes sepse keto gjera jane teper te ndieshme. Burri jo qe nuk e din ndoshta kush eshte fajtori por ka kujdes sepse prinder jan ata dhe ka rrespektin e djalit kur flet me ta, sado qe ai e din kush eshte fajtori. Veje veten ne kepuc te tij dhe paramnedo sa e veshtire eshte ti drejtohesh prindve per ta folur ni problem per te cilet ata jan fajtor??? Te pershendes perzemersisht sepse e di dhimbjen dhe mundimin tuaj.

 39. Persh, ka rreth 15 dite qe po perjetoj nje fenomen qe po me shkatrron dhe nuk me le te jetoj. Ne mendje me vijne ngjarje te kaluara dhe dua te kujtoj emrat e keture personazheve. Dhe kur dal ne rruge me kujtohen njerez qe kam takuar ne te shkuaren dhe perpiqem tu gjej emrat. Nese nuk i gjej perjetoj ankth dhe behem shume keq. Keto mendime i kam pa nderprerje gjate gjithe dites. Besoj se jam me crregullim obsesiv. Sado qe perpiqem keta mendime nuk me hiqen. Keni ndonje mendim si mund te kurohet kjo semundje? Sa mund te zgjase kjo situate?

  • Bujar, do zgjas deri sa ta kuptosh se nuk je i vetmi qe ka probleme me mbajtjen mend te emrave e nese te ben te ndjehesh me mire dije qe njeri prej tyre jam edhe un e mijera tjere ;)… nuk ke nevoj ti futesh vetes ket siklet vetem pse nuk mundesh ta mbash mend nje emer.

   • admin,, sdi kaniher pom doket se pom heket amo kryt pom nxehet kapaki kres dhe dmth keq problem se kur te sho njerz te smut tani menoj se kom mu bo qashtut une edhe sdi shum sene kom frik qdo sen emar per tkeqq,, a do me hekt more thuu jom shum i shtresum,,, flm te ndihmovt zoti ty

    • Qera, mos ja lejo vetes te besh jet frigacaku, sfido veten me gjera te ndryshme, foli vetes pozitivisht e sa her qe mendja te flet ndryshe ti i thua “Eh po, ja qe un per inat tuaj do bej keshtu ashtu”, sfido mendimet, sfido friken se vetem keshtu fiton pervoje dhe e ngul ne koke se ti je ma i forte se ato mendime negative qe te sillen ne koke, se jeta eshte sfide e jo dicka qe automatikisht e jetojme ne autopilot.

 40. Faleminderit shum per keshillen tuaj,amo problemi kryesor
  qe po du me hjek esht se si te adaptohem ne Prishtin a ke ndonje ide qfar te beje,edhe pse pytje palidhje te duket po kame deshir nje keshill nga ana e juaj lidhur me kete aspekt.

  • Po nese nuk kenaqesh ne prishtin nuk ke se si te adoptohesh… ti nuk po gjen dicka aty qe te pelqen ta besh qe ndoshta kesh me qen arsyeja pse nuk kishe me dasht mu kthy atje nga vjen. Po qe se nuk je ne lidhje me dike ateher gjeje dike dhe kjo lidhje do te ndihmonte te ndryshoje, sepse do kishe arsye pse do te deshiroje te qendroje ne prishtine e jo te kthehesh. Tash ka menyra tjera po kryesorja eshte qe ti te gjesh dicka qe te ben te kesh qejf te qendrosh ne prishtine.

 41. Pershendetje quhem Vali jame 19 vjeqar e kam
  nje problem,une kame filluar studimet e mija ne fakulltet jame student shum i mir kame mesuar gjithmon por e kom nje problem se une nuk jam i Prishtines me mer malli
  Shum per familjen,ne Prishtin nuk kam mujt akoma te adaptohem pritoj shum me shku ne Prishtin
  Stresohem shum kur qendroj ne banes mendoj shum mkap ngushtim ne zemer qe nuk kam deshir as vet me ndodh kjo zgjohem heret ne mengjes po ashtu edhe naten nganjeher mendoj qe do vdes kurr nuk kame qene keshtu,faleminderit prej ALLAHUT kushtet financiare mi ka mundsu vetem qe jame ne nje gjendje te palakmueshme,kisha pas deshir te me keshillosh qfar te beje si kalohet kjo gjendje,edhe diqka ne qofte se p.sh nuk jame i knaqur ne rrezulltate te provimeve bona aq shum nervoz sa qe me bohet bajat edhe Fakullteti e nuk kom deshir kshtu edhe pse po ka padrejtesi te shumta ne Fakulltet.

  • O vali, po jeta nuk eshte vetem mesim! Ndoshta po quditesh nga kjo qe po ta them ama ne jet ka edhe jera tjera perveq mesimit, jeta vetvetiu eshte mesim… keshtu qe gjej kohe edhe per gjera tjera, te dalesh me shok, te gjesh dike me te cilen e kalon kohen.

 42. Pershendetje deshta nje pyetje kam shum stres nese bej diqka me veten nese e lendoj dikend me fjal apo me rrahje dhe aj person mbas ni kohe me kthehet duke me then vetem mos u takofshim dhe un filloj te merrem shum me stres sa qe nuk mund te mendoj as gje per pos asaj teme dhe nuk mund te ha as te pi hmmmm

 43. prsh jam alan hoxhana gerati kam qen ne nje vdekje te shoku tim edhe aty filluan rrahjet e zemres kam vajur ne tiran per vizitur edh me tha qe nuk kam gje un alkolin nuk e pi edhe cigaren shum rrall edhe me gjan sikur do te me pushoi zemra sa here qe dogjoj vdekje si mund ta heq kete fiksim qe kam me repsekt alban hoxha

  • Alban, po deshe ta largosh kete fiksim duhet te gjesh te besh dicka qe kur je duke e bere harron gjithcka tjeter rreth teje, me fjal tjera i perkushtohesh aq shume sa qe nuk ke kohe te mendosh per dicka tjter… pervec tjerash leje edhe duhanin, shmang ato raste ku flitet per ato gjera qe nuk deshiron ti ndegjosh, ndrro bised ne mesin e atyre qe flasin per kete ose mos rri fare ne at mes, merru me sport apo ndonje aktivitet fizik qe te ben te ndihesh mire e te rritesh vetbesimin se gjtihcka eshte ne rregull me shendetin tuaj, dhe ne fund te sugjeroj te vizitosh psikolog qe ti ndihmosh vetes ta kalosh kete gjendje sa ma shpejt. Shendet dhe cdo te mire.

 44. doktor faleminderit shum qe me je pergjigjur por mund te ma shpjegosh pak se qesht ocd kam lexuar por ne gjuhen angleze dhe se kuptoj mir me yrego te lutem

  • Rudina, OCD eshte shkurtes per (Obsessive–compulsive disorder) qe ne shqip perkthehet Çrregullim Obsesiv Kompulsiv. Eshte nje gjendje qe karakterizohet me mendime te padashura te parreshtura dhe obsesive.

   • ocd a sherohet dhe si mund ta vrejsh se e ke ket semundje dr une kom nontop mendime te kqija menoj se kom mu tranu um shkojn met veq te njerzt se jon te smut mentalisht a heket ky menim doktor

     • popo dr flm prej teje amo une punoj non stip gjith ne pun jom dal me shok per dit me heekt kaniher veq se me rrin ne kry psh qata gjin se i sho te msut menoj se kom mu bo sikur ta qekjo po me pengon ishalla ty zoti ti kthen me tmira per ndihmat qe po na jep neve

     • Qera, nuk ke pse dorzohesh, gjej dicka qka ke qef me arrit, me u bo ne jeten tuaj, edhe mendo cdo dite per kete dhe sa her te bie ne mend dicka e keqe gjithmon zhvendose mendjen te ajo se cka deshiron te arrish dhe cka deshiron te behesh… puno dhe vepro drejt ksaj deshire e nje dite jo vetem qe do largosh ato mendimet negative por edhe do jet nje hap me afer asaj cka deshiron te behesh dhe me gjithe gjasat edhe behesh. Shendet dhe suksese.

 45. kome shume stres kur shkoje ne shkolle kur flase me profesoret e shume gjera mandej me dhemb koka nga nervoza sdi qte bej??

  • Kjo frik eshte normale sepse pak ka prej tyre qe nuk e qajn koken se nese e kalojn apo nuk e kalojn provimin, testin e keshtu me radhe, e ata qe nuk e qajn koken edhe nuk mesojn. Sidoqofte, te gjithe kemi frik te till por disa e mbulojne me mire, disa adoptohen e behen imun dhe mesohen nga kjo e disa tjereve ju merr me gjat ta kuptojn. Nje menyre e largimit te kesaj frike eshte ta besh sa ma shpesh, por mos e qorto dhe kritiko veten kur tbesh ndonje gabim qe te duket se je dukur qesharake para dikuj ose profesorave. Thjesht qesh me veten ashtu si kishte me qesh dikush me ty dhe vazhdo tutje dhe edhe pse ben gabime te tilla her pas here gjithmon merri si mesim e jo ta mbysesh veten me kritika. Mos harro… te gjith e kemi at frike.

 46. faliminderit lule shum per komentin jo jam ka munona mos mem kuptu vaja edhe pse vjerri im asnjeher nuk ndalet se foluri mirpo burri im nuk di ja nuk po don me kuptu vjehrin ja spo ka qa me bo i kom than fol me ta nuk po lypi mi nda na vetem me jetu veq preion mos tum bon kaq po du ksaj here um tha kur te vi flas me ta edhe burri im po vun per ket fakt ndesa vjerri im kish qen gjith kshtu edhe ma fmij te vet mirpo tash kunati im so ktu aij edhe po ti ishte ktu atij as njerher skan guxu mi than kurgjo pos neve per shkak se burri im nuk flet e kan pa edhe kta edhe per ket arsy pom mantretojn psiqikisht nuk di qa ka per as gje nuk hek kurgjo mongi ska vjerri besom sdi qa me bo jam ka e pres burrin kur tum vjen nashta flet me ta po nese nuk flet ateher qa me bo une me tregoni ju lutem e di qe burrit ju dhimna shum mirpo edhe aij e ka fshtir ama une smuna ma qe 3 vite te njejten histori jam lodh edhe pse kttu tek te burrit kom nejt kah 3 ose 4 jav tash e kom kthy kshtu vetem dy jav po rri tku e dy te nena ime me ndihmoni se kur po shkruj me juve pe ni veten ma mir faliminderit shum ju puth gjithve per ndihem e juj

 47. PERSHENDETJE DESHIROJ TE DI SI TA LARGOJ STRESIN JAM SHUM NERVOZ SKAM QEN ME HERET KSHTU TANI JAM SHUUM SHUM NERVOZE KAM NJE FMIJ SHUM SHPESH I BERTAS EDHE PSSE AJO NUK UM BEN GJE MIRPO ME TE TJERET NERVOZONA

  • Elza, nje lexuese e sherohu.com te eshte pergjigjur shume mire ne pyetjen tuaj. Pergjigjen e saj mund ta gjesh ketu ne te njejtin artikull ku ke bere edhe kete koment. Shendet dhe suksese.

 48. pershendetje jam shum nervoz nganjeher me duket vetja se do me dalin ment kam probleme me familje te burrit shum ndersa kam nje vajz shum te urt vajzes sime shum i bertas pothuajse tan kohen masnej qaj qe i bertas por e di qe shum keq jam burri im eshte ne afganistan ksaj here i tregova qe kam probleme me baben e tij aij eshte njeri shum egoist tan kohen um kritikon jam lodh ma smuna me duru qka me bo ju lutem me ndihmoni

  • Oj Diealla, ti pak e ke nga merzia e burrit edhe kjo ndikon, e ai plaku i shtepis ne vend se te ndihmoj duke e ditur qe eshte e veshtire per nje grua pa burr qe te kaloj ditet, ai perkundrazi ta bene kete edhe me te veshtire. Mos hy n’gjynah me vajzen sepse sado qe u te tjeret keni probleme me vete at mos e sjell ne problemet e juaja, e as ne problemet qe ke e do kesh me burr ne te ardhmen. Femijet shume kuptojne edhe pse kete nuk na e thojne, ata shohin e ndegjojne keshtu qe ke kujdes me vajzen. E mira e te mires eshte qe te ndahesh dhe kete duhet te ja besh me dije, keshtu jeni me rehat te gjithe, nese nuk ju shkon bashk per shkak se ti apo dikush tjeter ka faj ateher me mire eshte qe te jeni vetem. Po besoj se kushtet i ke te dalesh te jetosh vetem me burr e femije, kjo nuk do te thote se burri nuk duhet ti ndihmoj financiarisht prindit. Kete ta sugjeroj une e tash cfare te sugjerojne tjeret nuk e dij. Eshte situat e ndjeshme edhe burri e ka veshtire te vendos e ti duhet ta kuptosh, por duhet te ja besh me dije qe nuk shkon keshtu se perveq juve edhe femijet e juaj vuajne nga keto telashet e juaja. kalo mire

 49. pershendetje jam 16 vjeq dhe kam ocd cregullime obsesive kompulsive vuaj nga 7 dhe tanu cregullimi me ka arritur ne shkall te 3 mendoj dhe bera nje test me dol i shkalles se 3 cdo gje e bej ne numer te caktuat deren kur e mbyll e kontrolloj disa her dritat e tj prap sjam e sigurt kur shkruaj dicka e kontrrolloj disa her sidomos kur bej test por prap kur e dorzoj mendja aty mw rrin mos kem shkruajt dicka pasteri mbi normale besim ne vetvete fare mirpo kta simpoma me jan permisuar pak me shum i kam pas tani gjendja me shte keqesuar smun te rri vet kam ankth ankth kam edhe kur jam ne shkoll kam qen e shkelqyeshme tani jam mir perzier me pamjaftueshem turp ne klas sidomos prej djemve nuk kam muabet me asnje dhe shum mendime dhe veprime te tjera qe mendoj vet un i kam dhe me vjen turp ti tregoj me duken te palogjikshme

  • Rudina, provo sfido vetveten… shembull, ateher kur nuk je e sigurt nese ke bere dicka e mendon ta shikosh perseri, mos e bej. Te flases me veten nuk eshte shenj i keq, kete te gjith e bejm, ama ti duhet te flasesh pozitivisht e jo ta kritikosh veten per secilen cikrrim dhe gjera te parendesishme qe harrone e nuk permenden fare. Kur eshte fjala ne shkolle, nuk ke pse te mos flasesh me askend, prap sfido veten dhe perkunder ndjenjave te perziera qe ke, afrohu dhe fol me shok e shoqe, dhe nse ke ndonje shoqe te ngushte behu e sinqert dhe rrefehu e trego se cka je duke perjetu. Me mire eshte per ty ta ndash kete barr me tjeret e keshtu e kalo me mire, ama nuk po themi te ua tregosh gjendjen tuaj te gjithve. Mëso si të mededitosh sepse meditimi anë e mbanë botës përdoret dhe rekomandohet nga shumë si mjetë për të zbutur stresin, ankthin dhe rregulluar gjendjen shpirtërore. Më duket se ka disa libra në shqip rreth meditimit, kërko në librari se do gjesh ndonjë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 50. doktor bre diqysh spo me kthehet vullneti si perpara veq tu menu keq po rri pom nxehet qafa dhe ftyra dhe syt pom rrin si te juqqq spo di as qka me bo

  • Qera, a te ka ndodhe ndonjeher te gjesh ndonje pune, te besh ndonje aktivitet ku je aq i nxene dhe aq i perkushtun sa qe nuk te bie ne mend asgje tjeter. Po qe se e gjen veten dikun ne ndonje aktivitet, sport, kercim, aktivitet kulturor, lexim, mesim, dashuri, bemiresi, perkushtim ndaj familjes (prinderve, gruas e femijeve) apo ku ta di une, dicka qe te pelqen dhe qe je ne gjendje ta besh pa ndjer lodhje, ateher kto mendimet e keqia negative dhe kjo ndenja e keqe dhe pavullneti largohen vetvetiu sepse nuk ke kohe te mendosh per dicka tjeter. Ky eshte ai qellimi qe secili duhet ta gjejm e ta kultivojme qe te kemi per cka te jetojm. Po e gjete veten dikun dhe duhet ta gjesh e gjithe kjo gjendje e keqe shpirtrore dhe boshlleku qe ndjen largohen nga ti dhe jeta te mbushet me te mira. Shendet dhe cdo te mire.

 51. pershendetje jam 23 vjeqar dhe jam shum i shtresun kam depersion gjat gjith nates po thuaj se nuk mund te bi ne gjum me shkon mendja gjdo kund , dhe kjo eshte arsya edhe tjetra eshte qe nuk mund te koncentrohem ne as nje moment te boj ndonje planifikim , gjdo zhurm me pengon behem nervoz per gjdo send sdi as vet qka te bej ose qe eshte e mundur te perdori naj send veq me e largu shtresin ,

  • Lauret, te sugjeroj te vizitosh psikologun, nuk eshte turp dhe nese deshiron ti ndihmosh vetes e ta kalosh kete gjendje me shpejt ateher beje kete, bisedo me njerin nga prinderit sepse ata jane te vetmit qe mund te kuptojn me mire se kushdo tjeter dhe vendosni e bej vizit psikologut, vet fakti qe e ndan barren dhe i tregon dikuj problemin qe te mundon mjafton per te filluar nje hap para drejt daljes nga kjo gjendje stresi, ankthi e frike. Shendet dhe suskese.

 52. Persh, me quajn Bujar. Kam dy muaj qe nuk jam mire nga gjendja shpirtrore. Ndiej boshllek dhe nje merzi te vazhdueshme. Nuk lam probleme familjare dhe financiare. Ne fillim isha me grip dhe me filsohej sikur kisha humdet e zena. Po marr mjekime per hundet po e shikoj qe nuk eshte ky problemi se doktoret thone qe jane gjera kalimtare. Ne fillim pasditeve per kohe te shkurtra me kapte nje boshllek dhe merzi e madhe. Jam vizituar te psikolog dhe psikiater dhe me thone qe eshte gjendje ankthi. Po mjekohem me alprozalam por nuk jam i sigurte nese po bej mire se ka 22 dite dhe nuk
  Ndiej ndonje permirsim. Une mendoj se mund te kem dhe shenja depresive . Para vitit te ri mbylla nje problem te zgjatur qe zgjati rreth tre vjet me sukses. Naten fle po bej gjume sh te lehte. Tani ka filluar qe gjumi te me dale pak me heret ne mengjes. Gjate pasditeve ndihem me mire. Ka dy dite qe e kam rritur ne tre kokrra dozen me 0.25 xanax. Kur kujtoj ose flas me femijet qaj por e kam bere dhe me pare se jam tip i ndjeshem. Doja komentin tuaj ne lidhje me problemin tim. Nga pervoja juaj sa mund te zgjase nje gjendje e tille?

  • Bujar, zgjat po aq sa ty te duhet te kuptosh se e gjitha kjo gjendje eshte si pasoj e mendimeve tua. Ateher kur ta kuptosh se kete e krijon vetvetiu edhe ateher lirohesh nga kjo gjendje. Sfido vetveten, une nga pervoja ime kur frikohem nga dicka une vendos ta sfidoj e perballem me te ose mundohem e injoroj deri sa e harroj krejtesisht, zakonisht pasi te perballesh me gjera e kupton dhe e sheh qe nuk qenka dash te frigohesh sepse paska qen e kot frika, kjo eshte pervoj qe ngulitet ne mendje dhe keshtu kapercehen gjerat. Ha banane, dhe pi qumesht qe te dyja kane melatonin e kjo te qeteson dhe ben gjume me te mire, ushqehu mire, bej gjera qe te bejn te ndihesh mire, nuk ia vlen ti dorezohesh ketij depresioni e te qendrosh ne autopilot e te pritesh se ku po te shpien kjo gjendje. Ushehqu shendetshem, merrru me sport, leviz, veshu e rregullohu, kycu ne ndonje ekip sporti, shoqat kulturore e ku ta di une, bej gjithcka qe sadopak te ben te ndihesh mire. Ndryshimet e tua reflektohet tek tjeret e keshtu edhe njerezit ndryshojne ndaj teje, e me ndryshimin e njerzve ndaj teje edhe gjendja shpirtrore ndryshon per se miri. Mos u dorzo, perdor terapin dhe vazhdo pa u dorzuar.

 53. po doktor shum fakt se na po menojm veq keq ,, amo edhe na po kem qef me menu mir si perpara amo spo mujm,,, une po me nxehet qafa per mas dhe kryt dhe pom rrin keyt si te ngarkut si me pas shtres mrena nkryyy… dhe met pom shkojn veq te senet e kqija as filma ma spo guxoj me kqyr ,,, a munet me ndodh ndonje gje serioze apo munet me kalu me kalimin e kohes jom tu perdotr vitamin b6 dhe xanax

 54. Pershendetje un jam nje vajz 16 vjeqare dyshoj se kam ocd shkova ne psigolog me than se sesht ocd me tha se kam frik kot perdor bedoxin po prap nuk ndjehem mir me tregoni ju lutem simptomat e ocd kush jan kam lexuar disa po sjam e sigurt a jan ata

 55. Flm shum kam qen gjithkund doktor psikiater kam qen mir mthujn kjo smundje mbas lindjes ma bo tash amuj me shku psigolok se jam shtatzan prap tableta smuj me mar. Flm

 56. mirdita jam 26 vjet kam marje mendsh ce 3 vjet kam qen te mejeku mthuj prej veshit po prap kam marje mendsh frig shum jam shtatzan nuk muj me fjet pi friges se kam shum matje mendsh po mduket si stresi.kam frig me nejt vet.te lutem me ndimo si ta largoj ket smundje.falsmnderir

  • Hana, ashtu sikur e krijon këtë gjendje duke menduar negativisht njëjtë mundesh dhe ke aftësi të krijosh gjendjen e mirë mendore duke ndryshuar këto mendime. Mendimet e mira pozitive sjellin edhe gjendjen e mirë shpirtërore dhe rehatin, sikundër mendimet negative sjellin gjendjen e keqe shpirtërore dhe parehatinë. Për këtë më së miri të sugjeroj të konsultohesh me ndonjë psikolog sepse është lehtë të thuhet por pak vështirë të bëhet ndryshimi i të menduarit negativ në atë pozitiv. Shëndet dhe çdo të mirë.

 57. pse mu spo me kthehen pergjigjjet dr sdi bre diqysh krejt jeta keq pom doket une punoj punt i kry ne rregull amo shum shtres kom tutna prej njerzve te smut prej te varfurve sdi qdo sen keq tutna mos kom mu tranu a mund te me ndosh ndonje gje a e veq mendim jom i fejum qe 5 muj ok klm flm

  • Qera, po a ke mujt me verejt se edhe pse je frigu e je tut nga njerez te varfur e te smutve prap se prap kurrgjo ska ndodh me ty??? A po e sheh qe ajo qe prej te ciles ti po frigohesh eshte thjesht mendim i yti e jo realitet! Ket lloj realiteti ti vet po e krijon, per ty eshte me mire ti shmangesh keto situata sado qe mundesh ose behu i guximshem edhe perballu me to deri sa e kupton dhe te ngulitet ne koke se realiteti krijohet nga vet mendja jote. Puno drejt e mire dhe edhe mendimet gradualisht dueht te ndryshojne… gjithashtu te rekomandoj te vizitosh e konsultohet me ndonje psikolog, nuk eshte turp e bile bile eshte shume ndihmuese per keto lloj gjendje shpirtrore. Shendet e cdo te mire.

  • po doktor shum e vertet se qashtu sen spo ndodh veq frik panik,,, amo pse shum sene pom doket si bajat edhe ejta kaniher amo shum po duroj se ekom te fejum qe pom pret tash mu martu inshalla don zoti me heket kur te martona dhe kthena ne jeten siq e kom pas normale shum i fort dhe kom arrit shum sene ,, aka mundsi ndonje psikolog te mir me na sugjeru ku me shku

 58. pershendetjee , kam njee hall xhdoher frgohem kam nje mik , shummm te mire dhe sdua te humbas asnjeher me ka ber xhdo lloi nderi mirpo aj shum behet nervos dhe menjeher me kap paniku sepse dome sulmoi apo tememe beje ndonje gje te keqee… me at xhdoher bisedoii takohem mirpo mendia me ri se po me ben dicka te keqe sita largoi kete qe me eshte fokusuar

  • elsa, nese mardheniet e juaja jane ashtu aq te aferta me mikun atehere nuk ke pse frigohesh se te lendon nese ia thua se kjo eshte frika jote, cka nese ai po e perdor friken tuaj per nje arsye apo tjeter? Pyetja tjeter, si mund te jet mik i mire kur ti nuk ke bes ne te se mund te permbahet e te mos te sulmoj e lendoj nese behet nervoz? Nuk ke ndryshe se si e largon mendjen nga ato mendime perveq nese ia thua ati miku. Behu i sinqert me te dhe thuaja, nese eshte mik i mire do te kuptoj dhe ndryshoj po qe se nuk eshte atehere nuk ia vlen te shpenzosh kohe me te.

 59. jam 19 vjeqare kam frik nga vdekja dhe sa her qe degjoj per keto mendoj qe do vdes dhe un ,pastaj nese degjoj se dikush esht i semur me vin mendime se edhe un do semurem ne te njejten menyr skam me kaplojn te dridhura kam frik kam rrahje te shpejta te zemres nuk di si tii ja bej te Lutem me jep ndonje kshill.

  • Kaltrina, ashtu si mendon ashtu edhe bëhesh, mendo pozitivisht dhe edhe gjërat rreth teje do të ndryshojnë pozitivisht, frika vije si pasoj e mendimeve tua, provo ndysho mendimet edhe frika do te kaloj vetvetiu. Frika është e natyrshme por bëhet e tepert kur mendon për të çdo moment. Deri tani ndoshta është dashur ta kuptosh se ajo frik që ke nuk është e vërtet dhe thjesht është si pasoj e mendimeve tua. Gjej diçka që të pëlqen dhe bëje, provo gjëra të ndryshme që të bëjnë të ndihesh mirë, un nuk mund ta dij se çfarë të pëlqen të bësh por ti duke provuar e gjen. Mos u dorëzo dhe përveç tjerash të sugjeroj të kërkosh ndihm profesionale. Tregoja tjerëve këtë breng sepse ata që të dojnë të ndihmojnë, e përveç tjerash të rekomandoj të Vizitosh ndonjë psikolog sepse kështu del më lehtë nga kjo krizë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 60. pershendetje nga gazmendja un i kom pas mostracionet me 18 janar m kan ardh met 21 jo kon e paqt po vetem pak m ardhshin si n kaft akom mujt me met shtatzan se si i kom kry asht tum dhimt midisi dhe barki kur pe preki pom dhem se kshtu jo m tregoni ju lutem nje pergjigje

  • Nese ke pas vetem pak gjak (disa pika ne te kaft), dhe nese ke pas dhimbje mjedisi e barku ateher ka gjasa te kesh mbetur shtatzane. Shendet dhe cdo te mire

 61. jo e kisha fjalen per semundjet kryesore seksualish te trasmetueshme meren me seks oral dmth (kur e dashura ta mer ne goj )pra duhet te perdor kodom sepse un perdora vetem ne seksin vaginal ju flm gjith te mirat

  • Semundjet seksualisht te transmetueshme dmth transmetohen vetem permes seksit, por nuk do te thote qe nuk ka gjasa disa semundje te transmetohen edhe me seks oral.

 62. flm per informacionin zakonisht perdor kontraceptiv doja te te beja edhe nje pyetje po ne seks oral duhet te perdor kontraceptiv ju falenderoi shum gjith te mirat

 63. pershendetje!doja te te beja nje pyetje ne lidhje me stresin un kam stres te madh gjat gjith dites dhe nates madje naten nuk kam gjum ne sy nje nder arsyet eshte kur be seks kam shum frik mos mar ndonje semundje por gjithashtu ja edhe nje dhurues i rregull gjaku dmth pas seksit 17 dit shkova per te dhuruar gjak edhe analizat dolen te gjitha mir,sa dit duhet te shkosh pas marrdhenies per analiza me ndimo te lutem se e kam merak ju flm shum me respekt genci

  • Genci, po qe se behesh keshtu merak ateher bej seks te mbrojtur me kondom. Po te kishe ndonje semundje qe transmetohet seksualisht ajo do te zbulohej gjat testit, keshtu qe vazhdo bej jet normale, mos u bej teper merak por gjithashtu bej kujdes dhe bej seks te mbrojtur.

 64. ju lutem te me ndihmoni,se nuk ndjehem nganjeher shpirterisht mire a mundet nga stresi te me meret fryma,si dhe deshta te ju pyes a sherohet bronhiti kronik sepse kur kuptova se e kam kete jam shum shum me keq,vazhdimisht e ndegjoj frymemarjen time,flm shum

  • Vjollca, gjej dicka tjeter qe mund te besh e qe te ben ta largosh mendjen. Kur them dicka tjeter mendoj dicka qe te pelqen dhe te ben te ndihesh mire ta besh.Kjo eshte e vetmja menyre per te shperqendruar vemendjen diku tjeter.

 65. jam 30 vjeteshe dhe para dy muajve trupi mu be si i mpire(miza-miza)me pas me kapi paniku i vdekjes,i bera te gjithe analizat me dolen mire,mirepo ne momente kur nuk ndjehem mire me miret fryma nuk mund te mar fryme thell,doktoret me kan thene se eshte stres,perdori hapa paroxetine 20mg,tani jam me mire,po ende nuk bindem se e kam nga stresi,jam duhanpiresi me ka dal se kam bronhit kronik por specialisti i mushkerive me ka thene se fryma me meret nga stresi e jo nga bronhitisi,me ka ndinmuar ky forum qe te sherohem 70%,sepse fryma ka filluar te me meret prej kur trupi mu be miza miza.

  • Vjollca, edhe un pajtohem me mjeket tjer se kjo eshte nga frika dhe stresi qe ke. Edhe pse te mundojne vazhdo me terapin dhe mundohu te besh jet normale dhe injoroj e me kalimin e kohes vetvetiu e kupton se kjo eshte nga stresias. Shendet dhe cdo te mire

 66. po amo doktor pom shkojn met se kom mu tranu qekjo pom pengon kaniher jom ma mir ne mbramje kur te foli me te fejume amo apet ma nis veq keq jo vullnet jo disopnim sdi po kom frik mos po me ndodh noj sen ..flm shum

  • Qera, pse po hargjon energji të mendosh se po të ndodh diçka e keqe kur at energji mundesh ta përdoresh për të menduar dhe vepruar drejt asaj që dëshiron të krijosh e arrish në jetën tënde. Me këtë po du të them se varet ka e drejton mendjen edhe ashtu gjërat rreth teje fillojn të ndryshojnë sipas mendimit. Mendo mirë edhe gjërat fillojnë të ndryshojnë për së miri rreth teje. Ky është ligj që nuk gabon. Shëndet dhe çdo të mirë.

 67. une punoj amo edhe ne pun veq keq mendoj dhe tutna prej njerzve te varfur jo tut amo ni ligshtim dhe me shkojn met se kom mu tranu,, a u te qdo njeri kur fejohet kA KSI SHTESI ,, QKA ME PERDOR ME HEK KET FRIK DHE SHTRES ,,

  • Qera, ka shumë që kanë stres po stresi është në shumë mënyra. Nuk ke çka përdor diçka më të mirë se mendjen tuaj, përdore at dhe kupto se e gjitha kjo është si pasoj e mendjes tuaj sepse realiteti nuk është mu ashtu si po mendoni ju. Mendo poyitivisht dhe gjëra pozitive fillojnë të ndodhin rreth teje.

 68. d une jom kon gjith mir ,, jom feju edhe nja 2 dy muj me ka hec mirr tani veq ma ka nis dhimbje koke mas kreje .. dhe po kom shum shtres shum qdo sen keq me doket a thu kur te martona do te me heket kom me shku ne gjermani me jetu atje ekom te fejumen,,jom 23 vjeq

  • Qera, po qe se je i lumtur me at qe po ben sigurish se kjo do te heket, gjej nje pune dhe keshtu e humb kohen e nuk ke kohe te mendosh shume negativisht.

  • Pershendetje doktor,iom Vali,faleminderit shum per keshillat e juaja ndaj njerzve,dhe Mos pritesen tuaj per keshilla.un qe 3muj kom tres,nervoz sa qe nganjehere kur nervozohna kur Te bi me fjet gjat nates kur Te rrotulloj koken ne jastek mu merren ment shum mbesoni aq shum kom siklet saqe munohna me u kap per kauqi mu doket se pom shkatrrohet koka kjo zgjat 7-8sekonda,mbjen tensioni,kisha dasht nje keshill nga ju nese ka munsi,amduhet mu me perdor ndonje terapi apo Te mundohem vet sipas keahillave.faleminderit per mirkuptim.juve shendet.

   • Vali, kur nuk ia arrin vet është gjithmonë mirë të kërkohet ndihma e tjetrit apo ndihma e mjekut. Qetëso vetën, beso se e gjithë kjo është si pasoj e mendimeve tuaja, çka do të thotë se po i ndryshove mendimet nga ato negative në ato pozitive edhe e gjith kjo gjendje e juaj do të ndryshoj pozitivisht. Ti po besoj se je në moshë ku ske pse brengosesh aq shumë. Shëndet dhe çdo të mirë.

 69. Mfal jam 23 vjeq dhe kam stres ne kohen e mestracioneve se mos kam mbetur shtatzan dhe gjithmonee me vanohen a ndikon stresi ne ket ?! Flm shum

  • Lin, po stresi ndikon ka mundesi te cregullohen ose te vonohen per shkak te stresit, por edhe ti duhet te kesh kujdes qe mos te mbetesh shtatzene nese nuk don te mbetesh shtatzan.

 70. a ka mundsi qe stresi te shkaktoj edhe marramendje se kohet e fundit kam shum marramendje frik ankth se cka me ndodh nuk edi kam qen te mjeku krejt analizat i kam mir ju lutem me keshilloni dicka per marramendje

 71. mirdita doktor desha te me keshillosh se si ta largoj nga mendja stresin .jam 26 vjeqare dhe qe 3 vite jam shum keq me shendet ,i kam b gjitha kontrollat gjitha me kna dal mir po gjith me thon qe nga stresi kam perdorur hapa te depresionit mirpo agje sme kan ndihmuar tash kam filluar te kem probleme dhe me lukth 2 her e kam ber gastron me ka dal q e e kan nga stresi rrahjet shum te shpejta te zemres po kam shum her kam perfunduar ne emergjenc me shtrengime ne dduar .ju lutem sa do pak nese mundesh te me ndimosh qfar te bej .

  • Genta, keto probleme te gjitha vijne nga mendja, nje mendim i keq e sjell tjetrin e keshtu ato vijne rresht nje pas nje duke te bere te ndihesh keq e me keq, me kalim te kohes e kupton se e gjitha kjo eshte nga mendja jote. Po ajo mendje ka aftesi te mendoj pozitivisht e prodhoj gjera pozitive e kete mund ta besh duke zevendesuar cdo mendim negativ me nje pozitiv, eshte e veshtire po mund te behet dhe keshtu arrin te dalesh nga ky rreth i keq i negativizmit. Perveq tjerash te sugjeroj te konsultohesh me psikiater sepse kjo eshte ndihme profesionale qe te nevojitet ty tash. Shendet dhe cdo te mire.

 72. pershendetje i nderuar kam problem
  pak si te stresohem per diQKA
  NUK MUJ ME FLEJT TER NATEN DHE TANI BIJE NE DEPRESJON TE MADH
  JU FLM

  • Berat, nuk e di sa pe veren qe ti vet je fajtori sepse per nje gabim sado te vogel, apo per ndonje ngjarje sado e parendesishme qe eshte ti stresohesh e mendon panderprer per te aq sa edhe naten nuk te ze gjumi duke menduar se si t’ia besh. Harroje kete shprehi, mendo me shume per gjerat qe deshiron te arrish ne vend se atyre “cikrrinave” per t’cilat hargjon mendje dhe kohe e stresohesh palidhje. Kur t’fillosh te mendosh per gjera te medha qe deshiron ti arrish ateher keto te vogla zhduken vetvetiu. Nje keshill tjeter eshte qe mos ta mbash kete frik, stres e breng veq per vete po ndaje me njerez qe ju beson, tregojav hallin se ka prej atyre qe din me tkuptu e me te ndihmu. Shendet dhe cdo te mire.

 73. mfalni deshta tjju pyes dhe mua me behet stresi me te madhe edhe kur jam ne shkoll tjera here nuk em ka ndodhur keshtu mundohem te mendoj pozitivisht por sdi me ndodh shpesh ndonjehre as gjumi sme mer…me shkakton dhembje koke,rrahje te zemres humbi kontrollen…kam frik te shkoj tek mjeku dhe keshtu nese ka mundesi tme ndihmoni si te heqi???

  • elaa, kjo ndodh se ti gjat gjithe kohes as nuk provon te mendosh per dicka tjeter perpos kesaj. Mund te them lirisht se ju gjate gjithe dites vetem per kete mendoni. Provo te ndryshosh pak, provo mendo per gjera tjera sepse ke boll gjera tjera per te cilat mundesh me mendu. E di se kur provosh te mendosh per dicka tjeter prap here pas here dhe bile at shume shpesh mendja vetvetiu kthehet te keto mendime negative. Ne kesi raste nuk ke pse dorezohesh e te kthehesh e te mendosh negativisht, sa her te ndodh kjo prap kthehu e mendo dicka pozitive. Edhe gjat dites, gjej e bej dicka qe ta largon mendjen nga ai negativizem i teprum. Nese arrin te ndryshosh gjate dites edhe gjat nates do te ndryshosh ngadal dhe keshtu te ze gjumi normalisht. Mos provo te degjosh te rrahurat e zemres, leje zemren le te kryen puenen e vet pa pasur nevoj ti ta ndegjosh se a po punon si duhet. Eshte e veshtire e gjitha kjo qe te thash per tu bere po ti duhet te ndryshosh qe tash te fillosh te mos mendosh negativisht, ke boll mendime pozitive qe mund ti mendosh ne vend te atyre negative. Mendo se si do ta deshiroje te ardhmen tuaj pozitivisht, nese mendon keshtu jo vetem qe do te mposhtesh at frik por edhe do te arrish gjera te mdha ne jeten tuaj. Mendja eshte me e forte se sa mendojme. Shendet dhe cdo te mire.

 74. pershendetje ka nje koh qe me percjell stresi as vet nuk e di se si mund ta largoj ate, kerkoj nga ana e juaj nje kshille, nuk jam gjithmon i stresuar por kjo me ndodh gjithmon para se ta marr fjalen me ndonje nej bised kur te me vjen radha me fol nese jemi tu fol me rend, nese kam me shku te mjeku per ndonje kontroll edhe nese asht shum normale mua me shpejton ritmi i zemres se rrahuri, por edhe nese te nesermen kam me shku te mjeku ajo nat asht pa gjum duke menduar se a do te dal mir me rezultate.

  • Kreshnik, beso se nuk je i vetem qe kalon neper keso periudhe. Shumica nga ne e kan nga nje frik, ckado qofte qe eshte ajo. Ti ke frik dhe shqetesohesh e behesh merak sepse mendon se dicka nuk eshte ne rregull me ty, kurse kur e zublon se gjithcka eshte ne rregull me ty ti prap dyshon. Thjesht largoju momenteve qe e nxisin kete ndjenj per ty, nese eshte nevoja ndrro temen sa her qe dikush ze ne goj ndonje tem qe te ben te ndihesh keq ose tek e fundit ndrro vendin. Bej dicka ckado qofte te ben te mos mendosh per asgje negativ, provo te mendosh dicka pozitive sa her te bie ne mendje ndonje mendim negativ. E di qe e gjitha kjo qe e thash eshte e lehte per tu thene dhe e veshtire per tu bere por ti nuk guxon ta lejosh veten te biesh pre e ketyre gjerave qe te bejne te ndihesh ashtu keq. Ti dhe secili njeri eshte me i forte se aq. E fundit qe ta them eshte se per ta mundur friken e per ta pare se nuk eshte asgje tjeter veq se dicka e krijuar nga vet mendja jote, duhet te perballesh me te. Me fjal tjera nese dyshon se dicka nuk eshte mire me shendetin tuaj e pranon kete qetesisht, perballesh me kete pune dhe e rregullon kete problem. Perderisa gjithcka eshte ne rregull me shendetin tuaj mos u bej merak per friken nga te folurit ne publik dhe frika nga mjeku se kete te gjith e kane, e besa edhe une. Shendet dhe cdo te mire.

 75. Pershendetje i Nderuar,une kam ni problem qe disa vjen asesi ta kalojj,shumm stresohem per qdo gje,sidomos kur takohem me shumm njerz me kaplon ni frik me shendrrohet nervoz tana dridhem shumm,sidomos kur te kem musafir te shpija me kaplon frika nervoza pastaj veq dridhem,shumm mundohem te mendojj pozitivisht ama kot asesi ta tejkalojj,te lutem me ndihmo me trego si ta tejkalojj me se shumti kam dridhje ne duar flm shumm me respekt ela.

  • Ndoshta per shkak se gjithmon mendoni se do beni dicka apo do thuani dicka qe do ju beje te ndiheni keq e ndihesh ashtu per shkak se je duke u munduar ta kontrollosh veten qe mos te besh ndonje gabim te till e kjo te mban ne ankth. Nuk ke pse brengosesh kur je ne prani te njerezve, dhe perveq tjerash nuk e je e vetmja qe ke frik nga prania e njerezve. Liro veten nga ky vet-kontroll i teprum, mos e mundo veten duke u munduar te jesh perfekt se nuk ka njeri te till. E nese gabon ndonjeher nuk ke pse brengosesh sepse kjo eshte dicka qe te gjithve na ndodh.

 76. flm shume per keshillat e juaja une nuk kam asgje per te komentuar. Jam nje njeri qe kurr stresi nuk me hjeket sa te jem me qete burrin tem qe jeten ma honger kaq kisha flm

 77. Pershendetje : po flas per veten time stresi me hiqet vetem kur te shkoj t`flej gjume mendoj se cbera gjate gjithe dites vetem stres ashtu tu mendu edhe pastaj me duket qe po bej shume gabim, gabim qe nuk mund te falet mirepo te nesermen prap me ndodhe e njejta gje stres prap nuk mund ta menaxhoj asnjeher e kam te kote . ju falenderoj per kete mundesi .

  • Alberti, nga ajo qe ke shkruar po mund ta kuptoj se ti e qorton vetveten per cfaredo gabimi qe bene. Kjo eshte e mire deri ne nje mase sepse ne te ardhmen ben kujdes e nuk i perserit, por nuk ben ta teprosh sepse nuk ka njeri perfekt pa gabime. Te gjithe gabojme e ndryshimi eshte se si e percepton gabimin, si mesim per te ardhmen apo si arsye per ta qortuar veten. Bej gabime, pranoj gabimet si mesim dhe vazhdo jeten. Nuk ke pse mendon shume per t’shkuaren sepse asgje nuk mund te ndryshosh, e per te ardhmen ke mundsi te ndryshosh. Cfare gabimi mund te jete ai qe nuk mund te falet, sepse ka pak prej atyre qe nuk falen e sidomos ndaj vetvetes?

  • gora, duhet te gjesh dicka qe te pelqen dhe ta besh, dicka qe te motivon. Sa me shum qe iken dhe strukoesh aq me shume do te mendosh negativisht. Duhet te ndryshosh kete per tu kthyer ne gjendje normale e te kenaqesh me jeten. Ju uroj shendet dhe cdo te mire.

 78. aqe shum merrem me pune me vajzen me libra te fakultetit tash po pres edh enjeher qe te behem nene takem edhe nje vajze jam ne prag te lindjes kur ta marre nje pun ekoncentrohem vetem ne te por papritmas me shfaqet aj mendimi negativ pa dashje jam konsultuar me neuropsikologun kam perdor edh ebarna tash nuk perdori me por vetem edhe ate pik te dobet qe meka mbetur vetem ne mbremje mekap nja dy ore jo meshum vetem kjo me mundon pse vetem ne mbremje

  • Makfire, me kalimin e kohes edhe ajo pak qe te ka mbetur largohet, ki durim dhe ndrysho dicka qe te ben te futesh ne at moment ku ndjehesh keq, shembull kjo fillon kur futesh ne dhome, atehere ndrysho dicka ne dhome qe te ben te mendosh qe nuk je ne vendin ku fillon mendimi negativ. Ose ndrysho dhomen te teren, sepse keto mendime negative nxiten dhe shoqerohen me ndonje pamje apo vend. Ashtu sikur kur ndegjojm ndonje muzik apo keng te vjeter qe na bje mendime te kohes se shkuar, ashtu edhe negativizmi shfaqet te ti kur ben, sheh apo degjon dicka qe nxit ato mendime negative. Mundohu te gjesh cka eshte kjo qe po nxit mendimet negative dhe shmange.

 79. Edhe un ekam pas rastin enjete me Makin per nje koh ekam perdore terapi meka kaluar tashme ajo friga e vdekjes por nganje here kur fillon mbremja sedi si te them mekap nifar paniku nifar stresi vendi vend sme zihet mundohem te merrem me diqka kam nje vajze luaj me te kapi lexoj diqka por kot nuk me kalon sedi pse vetem kete nuk po mundem ta largoj edhe pse meka mbetur shum pak perta larguar tersisht por nuk po mundem vetem kete qe po me kap kah mbremja

  • Me e mira mënyrë është që të merresh me diçka ku je 100% e përkushtuar, aq sa nuk të bie në mend asgjë tjetër. Ke fëmijën vajzën me t’cilën mund ta humbësh kohën dhe të mos kesh kohë të mendosh për gjëra tjera. Largo çdo stresor, kur them stresor mendoj çdo gjë që të lidhet në një mënyrë apo tjetër me ato mendime negative që ke. Ia vlen të konsultohesh me ndonjë psikolog. Shëndet dhe çdo të mirë.

 80. Pershendetje edhe un e kom problemin e njejt me makin veq un nuk kom pas nevoj per mjek sm`dhemb kerkund po veq e kom stresin se do t`vdes…falemnderit.

  • Val, duhesh te pajtohesh me faktin qe secili njeri herdokur do te vdes. Thjesht nuk ke pse lodhesh te mendosh per kete kur ke shume gjera tjere per tcilat mundesh me mendu e me i realizu gjat jetes tuaj.

 81. Pershendetje i Nderuar, jam 26 vjeqare, dhe kam probleme me lukth dhe me thon mjeket qe e kam lukthin nalt, mirepo une po tregoj qysh prej fillimit, jne muajin mars te ketij viti isha vetem ne banes dhe u ligeshtova dhe u dridhsha shum, dhe me kapi paniku i vdekjes. Me kan qu ne emergjenc me dolen analizat mir dhe Ekg-ja,dhe keshtu prej asaj dite kam mendime te kqija dhe vesvese, nuk kam qef me ndegju keq sidomos kur ndegjoj se ka dek dikush at dit shum ndihem keq, tani me duket se me zihet fryma se me fryhet barku se me leviz diqka ne bark, dhe nuk kam disponim flas shum pak po thuajse hiq, qe une kam qen teper njerri qe ka fol shum, kam qesh dhe kam qen krej tip i kundert me tani… Te lutem mte trego qka te bej si ti largoj keto te kqija nga vetjta. Te lutem… FALEMINDERIT SHUM

  • Maki, ndoshta edhe vet e ke kuptu se e gjitha eshte si pasoj e ati incidenti (ligeshtimit) qe ke pas nga i cili ke shku ne emergjenc. Ajo pervoj ka qen aq e rende per ty sa qe nese dicka flitet rreth saj te ben te ndihesh keq. E gjitha kjo eshte ne mendjen tuaj, nuk eshte se je keq me shendet por mendja nese nuk ia dalim ta kontrollojm te ben te mendosh se e gjitha eshte e vertet. Nuk je i vetemi qe ka frik dhe panik nga dicka e till, ka shume tjer si ti, por vet fakti qe ke marr guximin e me tregu problemin tuaj eshte nje hap i mire sepse ka tjere qe kurr nuk shpalohen per ti treguar dikuj se si ndihen nga turpi se perqeshen si te dobet. Mos lejo veten te biesh ne aso lloj mendimesh, menjda eshte po aq e fuqishme te mendoj pozitivisht ashtu si negativisht e keshtu pra kur ke mendime negative mundohu ti zevendesosh me pozitive. Eshte e lehte te thuhet por e veshtire te behet por ti duhet te mundohesh dhe te mos dorezohesh. Perveq tjerash te sugjeroj te vizitosh psikolog sepse ia vlen te konsultohesh me psikolog. Mendo pozitivisht… shendet dhe cdo te mire.

 82. Faleminderit .Mirpo qajo ndjenj e frikes pom shfaqet ma shum kur jom vet nshpi kur mendoj diqkka kur jam nshkoll shum pak hiq se di qysh me hek ehde pse po mundohna .

  • Une besoj se me kalimin e kohes kjo largohet sepse ti vetvetiu e kupton se nuk ka asgje perkunder friges qe ke, sidoqofte per momentin shmang e mos rri vetem, gjithmon ke dike qe te shoqeron pa marr parasysh ku je, ne shtepi, ne shkolle apo ne rruge.

 83. dr. deshta te pys kam shum stress per qdoo gje ma shum pei frikes a do tkem suksese ne mesime etj.dhe me eshte bere si nje frik ne lukth nonstop edhe pse mundohet te mos mendoj gjithhere e kam prezente qet lloj frikke se di pse ?.

  • Sepse nuk ndihesh e sigurt per kete ndien frike, por mos u be merak se nuk je e vetmja, atyre qe nuk ju behet vone per asgje ata nuk merziten nese shembull e kalojne provimin apo nuk e kalojne, kurse ti nuk deshiron te deshtosh dhe ke frik se ajo dot ndodh. Thjesht merri gjerat ashtu si jane, nese ke cka bene per nje problem per ta ndryshuar atehere bej, po nese nuk ke cka ben atehere edhe nuk ke cka per tu brengosur sepse nuk eshte nen kontrollin tuaj. Te gjithe ndiejm frik shembull gjate pyetjes nga profesori, gjat provimit, gjat ndonje fjalimi, por vetem duke i bere gjerat fitojm pervoj dhe mesohemi se si ta kontrollojme friken sepse ajo kurr nuk largohet e tera, kjo ndryshe quhet pervoje. Mos u mbeshtet ne fat shume se shpesh te bie te deshperohesh, mbeshtetu ne forcat tua per te bere dhe arritur dicka e fati vie si pasoj e punes tuaj. Pra, krijo fatin tuaj me pune.

 84. dr.i nderuar desha ta bej nje pytje un kam probleme me stres me ankth frigohem prej vdekjes dhe smund ta kontrolloj ndjenjen e brendshme po ashtu i parasho senet qe dot me ndodhin ntardhmen si prsh them se pas 1 ore dot me ndodh diq e keqe etj dhe kam mundim stomaku me vjen te vjell rrahje te zemres t shpejta etj , desha te dij per keto simptoma pergjigjjen tende i nderuari dr

  • etrit, e gjitha kjo eshte si pasoj e imagjintes tuaj, ti thjesht i krijon keto ne mendje dhe mendon se jane realit, provo te krijosh gjera pozitive me mendjen tuaj ne vend te gjerave negative. Nje gje po ta them dhe kjo eshte e vertet, gati secili njeri vuan nga ankthi e depresioni ne nje menyre apo tjeter. Disa e kalojne me shpejt e disa tjer ju merr me gjate. Une te kuptoj gjendjen tuaj, menyra me e mire per ty eshte te merresh me ndonje pune apo aktivet fizik qe te ben te ndihesh mire, dhe gjat gjithe kohe ti duhet te zevendesosh me mendim pozitiv cdo mendim negativ qe te vie ne mendje. Mendo se cka mund te arrish gjate jetes tuaj ne vend se te mendosh se pot ndodh dicka e keqe. Po ta perseris prap se e gjitha eshte nga mendja juaj. Mos u dorezo dhe beso ne veten tuaj, ashtu sikur je i aft te mendosh negativish ti po aq ke forc dhe mendje per te menduar pozitivisht. Beje ket ndryshim dhe do ta shohesh ndryshimin tek vetvetja, mos u dorzo edhe ateher kur te duket se nuk ka efetk, thjesht vazhdo dhe do te kesh sukses. Perveq tjerash te sugjeroj te vizitosh ndonje psikolog, ia vlen. Shendet dhe cdo te mire.

 85. po ashtu desha te shkruj me ju qe te me tregoni se si ta zgjedhi problemin qe e kam me burrin tim une jetoj ne zvicer gjith nje perlahem nuk mundem te kominoj me te as pak nuk me kupton sa her qe flas me thot shko ne kosov po problemi eshte se jam shtatzane e nuk di qfar te bej mundeni te me tregon qfar te bej

  • Laura, shpesh gabimet ndodhin nga arsyeja se nuk i mendojm gjerat mire dhe vendosim nje pune nga nje tek e momentit. Per shkak te shtatzanis duhet te kesh kujdes qe mos ta sjellni punen deri te ndarja, un po besoj se ndarja nuk eshte ajo qe ti po e deshiron. Menyra se si po ju qasni ju bisedes me njeri tjeterin eshte fillimi i ketij problemi, me duket se mezi po prisni ti rrokeni njeri tjetrin per fajin apo gabimin me tvogel. Keto gjera duhet anashkaluar nes deshironi te keni marredhenie te mira bashkshortore. Nganjehere mendojm se sna kuptojn po shpesh as ne nuk degjojme. Per ta bere nje bised si duhet, i thua qe dua te ndegjoj krejt cka ke, e vetem pasi ai te ket perfunduar duke i thene te gjitha, ti degjoje e mundohu te jesh ne vend te tij keshtu e kupton me mire. Pra vetem masi ai ta ket then mendimin e tij, ti mundesh te fillosh e te flasesh. Keshtu komunikoni, e ju duke u shtyer me fjale pa e degjuar njeri tjetrin.

  • A po e dini spaku pse po perlaheni… gjejeni ku eshte problemi e pastaj bashk punoni si mundeni me zgjedh. Nese nuk mund te zgjedhet problemi ateher nuk di pse po strsohesh kur nuk ka zgjidhje, nuk ka zgjidhje vetem ateher kur asnjera pal nuk don kompromis (me lshu pe). Une besoj se ju te dy e dini arsyen pse po perlehni vetem se nuk e diskutoni si duhet…

 86. mirdita doktorr pojushkruj perseri sepse deshta tejufalenderoj shum per kshillen tuaj qimakeni ber dua tju tregoj qiune ikam kam qen qet tre her temjeku dhe meka ndimuar shum meka treguar se si un duhet tegjindem kur nuk ndjehem mir se qka duhet tebej dhe une tash jam shum mir me nuka kam shum problem neket muaj jam mbetur shtadzan jam shum elumter por ngapak kam frig ndoshta pom ktheht prap qja problem epom ban diqka keq bebit jufalenderoj ehde njeher shum doktorr

  • Nazmije, faleminderit qe ke gjet kohe e je kthy per t’na tregu se tash ndihesh me mire, mos u be merak vetem vazhdo e mendo poztivisht edhe ateher kur ndjen se po te kthehet, ti as mos e lejo veten te fillosh te mendosh ashtu negativsht dhe vet fakti qe tash je shtatzene ti duhesh te jesh ma e lumtur se kurr. Te uroj per shtatzanin dhe ju deshiroj shendet dhe cdo te mire si ty dhe foshnjes.

 87. une kam sters te madh per cdo sen edhe me ben nervoze por edhe te me vje turp skuqje ne fytyr ju lutem te me tregoni nese ka mudnsi se si ta largoj kete?,ju falemderit.

  • antigona, nuk duhet ta lejosh askend te te neperkemb, ballafaqohu me kedo qe te fyen ose te bie ne pozit qe te turperohesh, qendro per vete se ia vlen, perndryshe njerezit te lendojn e kjo ta lendon vetbesimin e te ben ndihesh edhe me keq. Menyra me e mire eshte te ballafaqohesh me frike, vetem keshtu e mund friken dhe e largon turpin e skuqjen, duhesh te kesh besim ne aftsit e tua.

 88. pershendetje lexova disa gjera lidhje me stresin,depresionin sa i perket stresit: stresi asht i kombinuar me depresion kshtu qe un kam qen ne stres depresion po thuaj se 3 vite po tikisha ment e sodit as 3 dit smundet mem majt stresi sepse e kam kuptuar se qka asht dhe si mundem ta largoj kam pas provu shum her me mjek (psikiater) ama kot e tera kshtu qe vendosa vet ta largoj dikujna i intereson se si e kam larguar ja qe dotju tregoj stresine kam largur kur ju mbeshteta All-llahut ja fillova punes qete punoj sime par fillova te dal me shok,shoqe dhe te gjith ata mendime negative qe mu sjellshin ne mendjen time ekuptova se te gjitha jan te kota.

 89. Dr. i nderuar une kam djalin me diabet,qe 5 vite tani ai eshte 7 vjeq,problemi asht se une e kam marr ket qeshtje shum afer zemres,dhe me pengon gjithkush dhe qdo gje,sado e vogel qe eshte,jam shum nervoz,e urrej qdo gja perreth meje,asnji sen qe me rrethon nuk me duket e mir,per djalin kujdesem shum fal zotit qe e kam ,po nuk di pom duket qe kam ra ne dpresion,madje edhe disa njolla ne trup ,te mjeku me kan than se me dalin nga stesi i tepert qe kam,dha kam humb imunitetin.Qfar mendoni ju ?,kam terapi nji doz te vogel 2.5 mg,te bromazepamit,Faliminderit

  • Eshte e vertet, stresi crregullon cdo sistem, e ketu perfshihet edhe sistemi imunitetit. Ti ke arsye me shume se shume gra tjera te jesh e lumtur, ke djalin qe eshte bota juaj, por sigurisht se gjendja e djalit ndoshta eshte ajo qe te ben merak dhe te shqetson. Vazhdo me terapi, bromazepamin e ke per relaksim dhe lehtesim te shqetsimit, por njekohesisht fillo te mendosh pozitivisht, njeh te mirat qe ke (besoj se ke shume), e mos u nis nga e keqja dhe gjanat negative. Shendet dhe cdo te mire.

 90. faleminderit doktorr perkshillen qemake dhen po deshta edhe nje pytje meta be un jetoj negjermani qe dyvite dhe ende sedi mir gjuhen ekam pyt mjekun eshpis por aj meka then qe esht problem meshku tenje psikolog sepse ti dush me kontaktu me mjekun dhe aj tendimon mekontakt mejek stresin une sekam skend ketu per veq burrin tim por aj punon ter diten deri nnembremje kisha aps deshir qeju temetregoni ndojnje gjeh qeune temundem vet mebe etemendimonte mu merreh pulsi ezemres shum shpejt edhe smuj memarr frym fell telutem dokttor nese kemunsi temendimosh faleminderit shum

  • Nazmije, mas pari te sugjeroj ta diskutosh ket problem me burrin, kuptohet nese ai nuk e din fare, po ta them kete sepse shpesh grat shqiptare vuajne dhe e mbajn fsheht prej burrit nga frika dhe turpi. Ketu nuk na frik e turp, ti ke nevoj per ndihm dhe burri duhet ta dije, kuptohet ket po e them nese ai nuk e din. E dyta, nuk mund ta largosh friken dhe ankthin vetem me nje keshill, ty te duhet mjekin dhe perkujdesje per nje periudh pak me te gjate. Gjat gjithe kesaj kohe mendo vetem pozitivisht, sa her qe nje mendim i keq te futet ne koke zevendesoje me nje te mire, eshte veshtire ne fillim por pas nje kohe te behet shprehi dhe fillon ta ndihesh me mire edhe bota rreth teje ndryshon per se mbari. Sidoqofte, une prap te sugjeroj te vizitosh psikologun, kjo te ndihmon te ndihesh me e sigurt per ta kapercyer ket gjendje ne te cilen je. Shpresoj se te kam ndihmuar sado pak me pergjigje. Shendet dhe cdo te mire.

 91. unnuk mundem te mar rrug as niher vetem rdhe sa her permenet qe duhet me dal jasht venit vete mu me shtohen rrahjet e zemres dhe nuk po mundem qe un ta muj qe te ballafaqohem me to qe un nje dit te dal edhe jasht venit te udhetoj i qet dhe i lumter

  • blend, nuk mund te kapercesh nje gjendje pa u ballafaqu me te, ti edhe vet e ke pa se edhe pse frigohesh dhe perjeton keto qe ke pershkru, prap asgje nuk ndodh me ty. Pra, perkunder friges dil dhe ballafaqohu me te, pas nje kohe vetvetiu mendja dhe trupi e shohin dhe kuptojne se nuk ka asgje rrezik.

 92. mirdita doktorr jam nje nen enje vajze ekam nje jet shum terehatshme dhe temir po qenjevit sjam mir meshendet kam qen temjeku tegjitha ikam kentrollat dhe nalaizat ikam ber tegjitha mekan dal mir mjeku mekathan qeesht stres une kam probleme mefrymarrje nuk mundem memarr frym mir qka mendoni dhe sikisha munder metejaklu ket stres qepome shkatrron faleminderit

  • Nazmije, stresin qe ke duket se te vije nga frika, dhe po sa te fillosh te ndihesh sikur nuk mund te marresh fryme gjendja te keqesohet edhe me shume. Me fjale tjera je ne ankth. Ben mire te vizitosh ndonje psikolog, vet fakti qe viziton dike te ndihmon.

 93. Pershendetje, I lutem mjekut te me thote dicka rreth problemit qe po me shkatrron ngadaldal. Une perveq pozites ne bark ( permbys) nuk mundem te flej. Ne momentin kur don te me ze gjumi kam nje shterngim ne gjoks dhe ngulfatje te frymemarrjed. Kjo ndodh nese jam I shtrir ne shpin, krah te majt apo te djatht. Nuk bej Pune fizike te rend. Kjo me ndodh qe kohe te gjate vite me radhe. Me spjego dhe keshillo te lutem. Jam 36 vjec. Respekt, Iliri

  • Ilir, kjo mund te jet ankth dhe i ndodh secilit ejo vetem ty, sidoqofte pasi po te perseritet atehere te sugjeroj te vizitosh mjekun nese nuk e ke vizitu deri me tani.

 94. pershendetje shoku mjek, ju kam shkruar edhe njehere por skam mar pergjigje, jam Eli dhe vuaj shume nga friga kam perdor ma perpara tableta Fluoxetin dhe me eshte largu friga, por si po i nderprej ato prap me qfaqet frigohem kur ndegjoj qe ka vdekur ndokush ose prej komenteve qe njerzit flasin qe vdiq filani ska pas azgje etj etj. mu me kap friga dhe nuk jam rrehat. Ka qe 30 vite qe vuaj nga kjo frig te lutem si ta largoj kete stres dhe kete frig me ndihmoni nese ka ndonje menyre. Tani jam tu perdor qetesusa se me ka ikur edhe gjumi por ato jan ne doze te vogel gjys miligrami. Ju kisha lute te me pergjigjeni dhe te me ndihmoni. Ju faliminderit.

  • Eli, sa her qe te futet ne koke ndonje mendim i keq negativ qe te ben te ndihesh keq, zevendesoje me nje pozitiv, eshte e veshtire por provoje pas nje kohe te beht shpreshi dhe behet me e lehte per ty per ta bere kete. Largohu nga njerezit qe flasin negativisht, nuk ke nevoj te rrish me ta… ne momentin qe dikush hap nje tem te till ec, merru me dicka qe te ben te ndihesh mire, sigurisht ke ndonje hobi e kete beje me shpesh. Dhe mos mendo se je e vetmja, ka edhe tjere qe ndihen keshtu por pak kush e shpalon veten para tjerve si ti. Shendet dhe cdo te mire.

 95. Doktorr faliminderit shum per pergjigjen zoti ju shperbleft qe po e gjeni kohen me shkru per neve tungi te pershendes.

 96. me falni per shrimin pak se ekam ber gabim po mendoj se me ken kuptuar se qaf kam desht me than flm shum po un dehsta shoku doktorr met tergu se ikum ber kerj anlaizat e gjakut edhe ultrazan mir me ka dal po kur ekma bo anlaizen e hormoneve me ka dal horomi i lar shum edhe hormon i ult dyjta mi ka preferu doktorri kty ne kanada do barna jan Bromcipitin po jam tu i shiku hormonet e kma ble ni digjital test osht per hormone prej dites te 10 me ka thna doktorri mi shiku a pom dalin negativ apozitiv po mu qe 4 muj pomdalin jo negativ nuk pom dalin yes me tregu te lutem sa shkon ko mu sheru edhe si te largoj stresin se maher kam pas qrregullim te perjodav po tash qe 6 muj mukan rregull prej se jkam nis me perdor multi vitamin pretonla mu kan rregull perjodat tungi flm
  shumm per ket tem jem te gezum shujm tungi

  • arbenita, po te kuptoj shume mire, me rendesi eshte se mjeku e ka kuptuar arsyen e crregullimit e kjo eshte nga hormonet dhe per kete te ka sugjeruar at terapi dhe kjo do te zgjas po aq sa eshte e nevojshme dhe per aq sa e sheh mjeku juaj te arsyeshme. Me rendesi eshte tani ke cikel te rregulluar te periodave e ky eshte shenj i mire. Stresin munda largosh duke u marr me pune ose ndonje aktivit ose sport. Ju pershendes

 97. makfire me trego per ket terapi si ek ber se kam ehde un shum ster te lutem spo muj te ngelem shtzan qe 2 vite shoku doktorr me tregu ju lutem tungi flm

 98. pershendetje doktorr kam stres anketh kam perdor terapi meka ndihmuar shum esidomos largimi nga ambijenti edhe rrethi ku jetoj une meka ndihmuar shum por tash ikam nderprer terapin ndjehem shum me mire jam shtatzen ne muajin edyt ajo pak frig stres qe meka mbetur ame shkakton diqka efekte negative ne shtatzani ju lutem me ktheni pergjigjjen

  • Makfire, ti duhesh te jesh ma e lumtura per at se je shtatzene, mendo keshtu sa her qe ti vien ne koke mendime negative e edhe atehere kur nuk ndjehesh normal mendo per femijen qe do lindesh e si do kenaqesh me te. Pak stres eshte e zakonshme keshtu qe mos u bej merak. Shendet dhe cdo te mire.

 99. Ardita
  pershendetje nga dita un gati qe 6 muaj vuaj nga depresioni dhe cdo dite behem keq e me keq..jam munduar me tableta asentra ta largoj kete semundje por eshte e pamundur ta largoj..djej nje dridhje te trupit,humbje te oreksit dhe njeherit edhe humbje te peshes per 6 muaj..si mund ta largoj kete semundje se tash jam edhe ne periudhen e marteses por ndjej nje paknaqesi per martes..ju falemnderit

  • Ardita, depresioni me se miri kalohet duke u marr me dicka qe ta do zemra, cka do qoft nese te pelqen ta besh beje. Aktiviteti fizik si vrapimi apo shetitja ndihmojne shume. Une nuk di cka te pelqen te besh ti e din me mire kete, gjej dicka qe knaqesh kur ta besh e qe ndjehesh se ke arritur dicka. Martesa duhet te jet arsye e mire per ty. Uroj shendet dhe t’gjitha t’mirat per ju.

 100. I nderuari mjek, kam nje problem vuaj nga friga sa here qe me ze stresi frigohem, mandje kur te me flasin ndonje fjale te keqe ne shoqeri apo ku do qe te jam mu me ngulitet ajo fjali dhe smund ta heq per nje koh te gjate prej koke edhe filloj te frigohem se do me ndodh ndonje e keqe. Kete frig e kam pasur qysh prej rinis por tani jam e moshuar dhe prap nuk jam e qete nga kjo frige kam qen edhe te psihiatri por kot mandej kam mar edhe ca kapsula qe quhen Fluoksetin 20 mg. keto me kan ndihmu mirpo kur po i nderprej prap jam i njejti person si mundem me e largu ket stres apo frig pa tableta, ju lutem te me ndihmoni.

  • Eli, ti vet po e veren se si po vie deri te friga dhe ajo eshte nje mendim i keq e sjell tjetrin dhe keshtu arrin deri te ankthi, nje gje po ta them dhe kjo eshte e vertet: ‘Nuk je e vetmja’. Ka shume tjere qe kane frig nga dicka apo i mundon dicka dhe nuk i tregojne askujt prap nga friga se do te tallen e perqeshen. Nese deshiron te largosh frigen mos mendo shume per te… fillo qe sot dhe numroj tgjitha tmirat qe i ke e qe dikush tjeter sigurisht nuk i ka. Vazhdo dale nga dal te mendosh vetem pozitivisht, foli vetes pozitivisht (kuptohet fol ne mendje jo me ze). Ti mundesh te mendosh pozitivisht ashu sikur po mundesh te mendosh negativisht… ket ndryshim nese arrin ta besh dhe une besoj se ti dhe kushdo tjeter mundet ta bej, ti do ta kalosh kete gjendje dhe edhe nese gjendesh ne nje vend ku mund te flas dikush dicka qe te shqeteson, nuk do te shqetesoj si me pare. Lehte mund te thuhet te mendosh pozitivisht dhe veshtire eshte ta besh por besom se mundesh dhe mos u frigo te ju tregosh tjerve, ndaje barren se tjeret te ndihmojn kur e shohim qe ke nevoj per ndihme.

   Shendet dhe cdo te mire

   • pershendetje doktor.jam 28 vjec dhe kam rreth 5 vite qe vuaj nga ankthi stresi,kam pasur marrje mendesh,tension,mendime shume te keqija ne koke,nuk rrija dot ne lartesi se me dukej sikur do vetvritesha,kam mare shume kurime nga neurolog,psigolog,tani kam rreth 2 vjet qe kurohem me anafranil.kam pas permisim nuk jam si me pare.por prap kur dal ne ballkon me duket sikur dohidhem nga pallati,kam dhe mendime shume te keqija ne kok sikur do vras dike qe kam prane.nuk di si ta shpjegoj.ju faleminderit per ndihmen tuaj

    • O tani, shmang gjerat qe te bejn te ndihesh keq po qe se eshte nevoja shmang edhe ato shoqeri (rrethe) qe flasin gjera te kota, gjej dhe bej gjera qe knaqesh me to, ndonje pune apo aktivitet nga i cili ndjen kenaqesi kur ta besh dhe perfundosh. Fol dhe mendo pozitivisht, duke fol dhe menduar negativisht je ke ketu ku je, keshtu qe njejt mund ta ndryshosh ate. Shendet dhe suksese.

     • faleminderit per pergjigjen.por doja te pyesja qe ndihma me e madhe per mua do ishte nga ana e kurimit apo nga shmangia e mendimeve te keqija,sepse mua me mundon me shume kur me kap nje gjendje tensioni mpihem i teri dhe me rreh zemra shpejte,etj.me pak fjal per nje moment rreth 5-10 minuta jam ne ate gjendje te keqe.tensionin e kam matur dhe nuk ka qen ne ndonje gjendje shqetesuese.para 5 ditesh mora nje lajm shume te keq ne telefon dhe me kapi direkt ajo gjendje si tension,as vet se kuptoj nga se me vjen.ndoshta e perjetoj keq nje lajm.te uroj gjith te mirat e kesaj bote.

     • Nuk do te kesh nevoj per asnje lloj kurimi po qe se shmang mendimet negative dhe gjithnje fokusohesh ne pozitiven e gjerave, sepse zingjiri i mendimeve negative eshte ajo qe po te sjell kete gjendje frike. Njerezit vetvetiu jane te prirur te fokusohen me shume ne negatives se sa ne pozitiven, por nese kjo ndryshohet edhe problement, si ato shendetesore ashtu edhe ato te jetes se perditshme, shmangen. Edhe ty te uroj gjitha te mirat.

 101. -Ju pershendes perkeshilla te mirfilta shendetshme.
  UROJ shum mirsi suksese per ju
  dhe tegjith ne

  -ushqimi , mendimi pozitiv , banjo dush ,masazh ,fiskolltur e let ,

  -Shum let asht me u sheru nese don njeriu
  NESE DO

  NE fillim dhe mbarim me Emrin E Zotit

  • xia, sepse të është dobësuar imuniteti… përdor vitamin D dhe C më shumë e gjithashtu ushqehu me më shumë pemë e perime, merru me aktivitet fizik.

   shëndet dhe suksese

  • Benjamin, edhe pse disa njerez jane me te prir te djeresiten me shume se sa te tjeret stresi eshte nje faktor tjeter qe e keqeson edhe me shume ate. Sidoqofte, djeresitja e tepert mund te shkaktohet edhe nga gjendjet mjekësore serioze si diabeti, problemet me gjëndrat tiroide si nga ndonej infeksion. Keshtu qe nese nuk eshte stresi arsyeja e djeresitjes se tepert atehere te sugjeroj te vizitosh mjekun. Te pershendes.

 102. doktor masi ti kryesh mestracionet,dhe ske pasur marrdhenje nje koh pak sa te gjat 1 apo 2 muj.dhe pas mestracioneve provon te mbetesh shtatzen.amundesh qe te mbetesh shtatzen neser 3 jav rresht ben marrrdhenje me burrin.ju faleminderit

 103. Pershendetje e nderuar
  Jam Genci 22vjeq

  Qka mundem te kem ne Koke
  Si te shprehem si miza ne koke me duken nervat me livritin dhe kur ti preki ato nuk perseriten. Por nuk kam ne nje vend ne disa vende a eshte kjo prej ndonje Stresi apo qka mundem te kem .
  Kshtu nuk kam ndonje shenje te keqe vetem qe me duket se kam diqka ne koke dhe kur ta leviz koken apo i preki ti kruje ato nuk i ndjeje ne koke , nga njeher me duket dhe ne kembe dhe ne hunde por me rradhe vetem me shume ne koke

 104. Pershendetje, jam student edhe kam pase problem me heret pak me lukthin edhe po stresohem zakonisht kur po hy ne provime dhe menjehere po me nguc lukthi dhe me vjen disi me vjell, dhe disi po lodhem si shume ,,, dhe per momentin jam dobet nga pesha,,, cka te bej per tu larguar nga kjoo? ju faleminderit per mirekuptim

 105. ju pershendes dhe deshta tju pyes sa a sht e vertet se nqofse deshironi te keni djal mestracionet duhet me qen tek psh 3 muj apo 5 muj e nqofse deshironi te keni vajz mestracionet duhet me qen qift psh 2 apo4 sa asht e vertet kjo ju lutem me ktheni pergjigje.ju pershendes dhe flm per mirkuptim.

 106. kam nje pytje burri im gjat mardhenjeve seksuale po ka probleme me u derdh po vanon shum mund te them 20 min. ose 30min. a mundet me qen edhe ky problem e me ndikue ky problem tek ai sepse une jam pak si shum e gjan ne vagin edhe nese ndikon ky problem si mundem me ngushtue edhe koha kaq e gjat qe nuk derdheta mundet me ndiku negativisht per tu mbetur shtatzan ka qen te gjinekologu ja ka dhon do kokrra po emrine tyre sedi po i ka than qe mundesh me u derdh ma shpejt me kto kokrra po mundet me te ndikue negativisht per shkak qe nuk mundesh me pas fmi ju lutem jam shume shqetesuar per ket gje peres pergjigjje tung

  • valbona, po kjo gjendje mund të ndikoj dhe quhet rejakulim i vonuar (retarded ejaculation) dhe shkaktohet nga një mori arsyesh mjeksore dhe psikologjike. Ajo që ka bërë mjeku është se ndoshta ka gjetur arsyen dhe për këtë ka përshkruar medikamentin. Të përshënds.

  • valbona, thjesht shkruaj email tuaj djathtas ose poshte perfundi postit ku lexon, pastaj ndjek hapat ne vazhdim dhe ne fund pasi te abonohesh thjesht shko hape emailin tuaj (hotmail apo yahoo apo cilin e ki) dhe aty ju kemi derguar nje email ky shkruan “Aktivizo Abonimin Me Email ne Sherohu.com”, hape ket email dhe lexoje aty gjej linkun dhe klikio mbi te dhe keshtu e aktivizoni abonimin. Keshtu abonohesh dhe nga aj moment e tutje sa her qe shkruhet post i ri ne kete faqe ju e merrni drejt ne email ne ora 7 te mengjesit. Nese akoma nuk e ke kuptuar tregom ose thjesht shko ne faqen Abonimi dhe aty mund te mesoni si mund te abonoheni. Te peshendes.

 107. peshendetje kam nje vejz 7vjetqare dhe nuk po ngeli shtatzen menstracionet nuk i kam me rregull por kur me kalojn muaji gjithmon behem nervoz shum dhe me thenb koka shum veq kam deshir me fjet qka me kishit keshllu te bej

  • nita, edhe ti duhet të vizitosh gjinekologun apo gjinekologen që të gjesh arsyen pse ke çrregullim të ciklit menstrual. Ndoshta ke çrregullim të hormoneve dhe për këtë nuk ke cikët të rregullt. Të përshëndes dhe uroj çdo të mirë.

 108. pershendetje jam nje grua e martuar por mardhenje nuk kam me burin sepse kam problem me stres si duket frigohem te kem mardhenje me kap panik si te provoj me pas mardhenje mendoj qe asht fshtir te kesh mardhenje per her te par

  • alma, çudi… nuk ke për çka frikohesh sepse mos mendo se do të kesh shumë dhimbje të padurueshme, përkundrazi mund të kesh vetëm pak dhimbje dhe të fillosh ta pëlqesh që në fillim. Besoj se ke guximin të provosh atë që sot shumë vajza nuk kanë durimin të presin.

 109. pershendetje jam nje vajz 25 vjeqe e martuar qe dy vite para nje viti kam pas nje abort spontan kam pas vizita tek mjeku me kan then je mire mandej shkova te nje mjek tjeter e konstatoj qe kam nje infeksion ne chlamidia kam perdor hapa dhe tash para nje muaji mu ka eleminu infeksioni tash ne kete muaj eshte hera e pare qe po provoj te mbetem shtatezen nuk e di qe dy dite kam urinim te shpesh qdo 5 min edhe kam shum djegje gjate urinimit a mundem te jem shtatezen ajo qka me rekomandoni ju lutem te me tregon mbeteni te pershendetur

  • laura, urinimi i shpesht dhe djegesim eshte shenj qe ti prap mund te kesh infeksion. Nese ti je diagnostifikuar me klamidi atehere edhe burri eshte dashur te kontrollohet sepse kjo mund te bartet nga ti tek ai dhe keshtu prap nga ai tek ti. Prandaj po te them te vizitosh prap mjekun. Shendet dhe cdo te mire.

 110. pershendetje dhe pergezime per siton.problemi im eshte se spo mudem me mbet shtatzan jam 24 vjec. prej 4 muajsh po provojm rregullisht,ne te ka luaren kam bere kater aborte me dashje.mire po tani kam bere vizita dhe analiza rregullisht dhe me thon se jam ne rregull por spo mbetem prap.kam qen mjaft e stresume vetem muajin e fundit ndihem me e qete por prap mendjen e kam tek shtatzania.gjate gjithe dites edhe nates mendoj vetem per shtatzanin.ju kujtoj se jam duhan pirese dhe jo gjithmon por kur dal konsumoj edhe alkol.e vleroj pergjigjen tuaj me respekt ada itali

  • ada, ka mundesi qe gjendja qe ndodheni tani nuk po te lejon te mbetesh shtatzene. Stresi eshte faktor kontribues qe pengon shtatzenin. Ne kohet kur nuk ke qene e stresuar dhe ske menduar per shtatzeni ke mbetur. Tash kur e do shatzenin me cdo kusht por je e stresuar dhe me nje doz frike mendon se nuk do te mbetesh ti perfundon pa shtatzeni. Keshtu qe mundohu te qetesohesh edhe me shume sepse 4 muaj nuk jane shume dhe sigurisht se mund te mbetesh shtatzene prap nese ke mebetur 4 here me pare. Vetem pas nje viti prova mund te thuash se dicka nuk eshte ne rregull me ty nese nuk ia del te mbetesh shtatzene. Uroj qe sa me shpejt te mbetesh shtatzene. Cdo te mire.

 111. un gati qe ni vjet e tepr jam e martume edhe sun po jesh shtatzane mjeku mka than qe e kam mitren tvogel nuk o e zhvillume mir.dhe mka than se ajnikt nuk um funksionojn mir.e une kum ra nstres aq stres qe edhe burin nuk po muj me e duru.pom mdoket sikur aj mka faj per krejt gjanat qe un nuk muj me met shtatzan.ka tsillna krejt para mdalin gra qe jan shtatzane e vetem bi ndepresion.si tkam mardhanje me burin menja mshkon veq me met shtatzane.andra sho shum me bebe.ka tsillna krejt shtatzane e une bi depresion e vetem qaj ju lutna per ndihm sa ma shpejt se jam shum keq pi stresit e depresionit

  • BONA, me at qendrim qe ke marr ti vetem sa i keqeson vetes gjendjen dhe mardheniet me burr e me te tjeret sigurisht se i nderlikon nese nuk i prish. Qetesosohu, mitra edhe ashtu eshte e vogel dhe mund te jete edhe me e vogel se sa qe duhet te jete e kjo mendohet se shkakton problem qe mos te mbeteni shtatzene. Prape po te them se vetem pse ke miter me te vogel nuk do te thote se nuk mund te mbetesh shatzene. Ti mund te mbetesh shtatzene me miter te vogel (eshte ma e veshtire kuptohet) por shtatzenine ndoshta nuk do te mund ta qosh deri ne fund dhe per kete duhet te lindesh para kohe dhe shpesh me prerje cezariane. Nese ke probleme me vezore atehere eshte dashur qe mjeku te te tregoj se cfar problemi ke dhe gjithashtu te ofroj opcione trajtimi te tyre. Vizito prap mjekun dhe pyet se cka mund dhe duhet te besh me kete gjendje qe ke. Shendet dhe cdo te mire.

 112. A KA MUNDESI QE STRESI TE PARAQITET EDHE SI LOJJ ALERGJIE NE LEKUR ,PER KETE KM LEXUAR SHUM PERVEQ TJERAVE DEME QE TE SHKAKTON.

  • Ariana, po ka mundesi. Se si dhe qysh kjo ndodh ende nuk dihet mire por sigurisht se ka te beje me efektet e njohura te stresit ne sistemin imunitar. Ju pershendes.

 113. ju pershendes bena si ta largoj sresin qe te mbes shtatzen qithmon datat e muajit nuk i mbaj ment veq kur vjen data menstracionev m kujtohet cila dat eshte a eshte e sigurt se prej stresit nuk po mundem me mbet shtatzen shum jam bere merak me mbet por me eshte per kompleks ne koke pse nuk po mundem me mbet gjto nat shoh enderra me beba qka mundesh me ndimu si ta lagoj stresin e pres pergjigjjen tuaj

  • Bena, ka mundësi që për shkak të stresit nuk mund të mbeteni shtatzënë por nuk do të thotë patjetër se stresi është fajtorë, por ndikon. Nëse datat nuk i mban mend tash e tutje mundohu ti mbash mend dhe numëro nga dita që ju vijnë dhe në ditën e 12, 13, 14, 15 mundohu të kesh mardhënie që të provosh të mbetesh shtatzënë. Mudohu që të gjesh se çka po të streson dhe shiko nëse mund ta shmangësh. Nëse ti bën gjithçka që duhet bërë për të mbetur shtatzënë edhe stresi largohet sepse rritet besimi që ju po veproni ahstu si duhet. Ushqehu me sa më shumë pemë dhe perime, shto sasin e ujit deri në 2 litra apo më shumë në ditë, shmang duhanin dhe alkoolin… nëse arrin ti bësh këto apo sadopak të mundohesh ti bësh edhe stresi besoj se largohet. Ju përshëndes dhe ju dëshiroj sukses e shëndet.

Pyet dhe Komento këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.