Supa me Hudhra dhe Xhenxhefil e bërë nga 52 Thelpinj që mund Ftohjen dhe Gripin

0
1452
supa me hudhra
Supa me Hudhra & Xhenxhefil
Supa me Hudhra

Vaksina e gripit, harroje!!!. Supa me hudhra dhe xhenxhefil e bazuar në më shumë se 50 thelpinj hudhre, qepë, trumzë dhe limon do të shkatërrojë pothuajse çdo virus që fillon rrugën e tij duke përfshirë ftohjet, gripin e madje edhe norovirusin.

Gjersa i kalojmë duke teshtirë e kollitur këta muaj të errët me sëmundje virale ngjitëse, hudhra është shquar për fuqitë e saj për të ndaluar viruset në po sa fillojnë.

Hudhra ka fituar namin e saj si një shkatërrues virusi në sajë të një prej përbërësve të saj kimikë, allicin.

Një zbulim i fundit dhe shumë i  rëndësishëm i bërë nga Universiteti Shtetëror i Uashingtonit tregon se hudhra është 100 herë më e efektshme se dy antibiotikë popullorë në luftimin e sëmundjeve që shkaktojnë bakteret që zakonisht janë përgjegjës për sëmundjet e nga ushqimet (helmimi nga ushqimet).

Kur hudhra shtypet, alliini bëhet alicin. Hulumtimet tregojnë se allicin ndihmon në uljen e kolesterolit dhe presionit të gjakut dhe gjithashtu ndihmon në parandalimin e mpiksjes së gjakut. Hudhra gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të arteriosklerozës (forcim të arterieve). Përbërësit në këtë zhardhok të njohur vrasin shumë organizma, duke përfshirë bakteret dhe viruset që shkaktojnë vjellje, gripi dhe ftohjet. Hulumtimet tregojnë se hudhra është gjithashtu efektive kundër sëmundjeve të tretjes dhe diarresë. Për më tepër, studime të mëtejshme sugjerojnë se kjo barishte e zakonshme dhe e njohur mund të ndihmojë në parandalimin e fillimit të kancerit.

“Kjo materie kimike (alicin) për kohë të gjatë është njohur për fuqitë e tij antibakteriale dhe anti-fungale”, thotë Helen Bond, një dietiste e konsulentëve me qendër në Derbyshire dhe zëdhënëse e Shoqatës Dietetike Britanike.

“Për shkak të kësaj, njerëzit mendojnë se do të forcojnë sistemet imunitetit. Shumë njerëz thjesht shtypin hudhër, përzierjen me vaj ulliri dhe shtrijnë mbi një rriskë buke.

‘Por si funksionon dhe nëse funksionon, ende nuk është provuar kategorikisht.’

M të vërtetë, shkencëtarët mbeten të ndarë në aftësinë e hudhrave për të luftuar ftohjet dhe gripin. Marsin e kaluar, një hetim i madh nga organizata e respektuar botërore e kërkimit, Baza e të Dhënave Cochrane, zbuloi se rritja e konsumit tuaj të hudhrave gjatë dimrit mund të shkurtojë kohëzgjatjen e simptomave të ftohjes – prej pesë ditë e gjysmë deri në katër e gjysmë.

Por raporti, i cili bashkoi të gjitha studimet e hershme shkencore mbi hudhra, tha se nuk mund të nxirrte konkluzione të forta, sepse ka mungesë të hulumtimeve në shkallë të gjerë dhe autoritative.

Problemi është se kompanitë farmaceutike nuk janë të interesuara në drejtimin e gjykimeve të mëdha dhe të shtrenjta – siç do të bënin me përzierjet e reja të barnave – sepse nuk ka asgjë në hudhër që ata mund të patentojnë, paketojnë dhe shesin me një fitim.

Receta e Modifikuar Supë me Hudhra

Shërben 4 persona

26 thelpinj hudhre (pa qëruar)
2 lugë vaj ulliri
2 lugë gjelle gjalpë organike (të shtazëve të ushqyera me bar)
1/2 (gjysmë) lugë gjelle me piper (spec i kuq)
1/2 (gjysmë) gotë xhenxhefil të freskët
2 1/4 gota rriska qepë
1 1/2 lugë çaji trumzë (thyme) të freskët e të copëtuar
26 thelpinj hudhre, të qëruar
1/2 (gjysmë) filxhan qumësht kokosi
3 1/2 gota perime organike
4 rriska limoni

Për të kuptuar madhësinë e një filxhani (tasi) apo 1/2 (gjysmë) ose 1/4 (çerek) filxhani, referohu fotos këtu poshtë:

Madhësia dhe Sasia e një Filxhani

Ngroheni furrën në 176C ose 350F . Vendos 26 thelpinj hudhre në enë të vogël xhami për pjekje. Shto 2 lugë vaj ulliri dhe spërkat me kripë deti dhe mbuloje. Mbulo enën e pjekjes fort me foli dhe piqni derisa hudhra merr ngjyrë kafe e artë dhe e butë, rreth 45 minuta. Ftohe. Shtrydh hudhrat në mes të gishtave për të nxjerr thelpinjtë. Vendosi thelpinjtë në një tas të vogël.

Shkrij gjalpin në tenxhere të mëdha me nxehtësi mesatarisht të lartë. Shtoni qepë, trumzën, xhenxhefil dhe piperin e kuq dhe gatuaj derisa qepët bëhen të tejdukshme, rreth 6 minuta. Shto hudhrat e pjekura dhe ato 26 thelpinjtë tjerë të hudhrës dhe gatuaj për 3 minuta. Shtoj supë me perime (vegetable broth); mbulo dhe përzieje derisa hudhra është zbutur shumë, rreth 20 minuta. Duke punuar në tufa, hedhe supën në blender derisa shkrihet mirë. Ktheja supën në tigan; shtoni qumësht kokosit dhe ziej me temperaturë para vlimit. Hedh kripë deti dhe piper për aromë.

Shtrydh 1 rriskë limoni në çdo (pjatë supe) dhe shërbejeni supën në secilën pjatë.

Mund të përgatitet 1 ditë përpara. Mbuloni dhe mbajeni në frigorifer. Ri-ngrohe mbi nxehtësi mesatare duke e përzier herë pas here.

Nëse mjekësia do deklaronte haptazi se hudhra është një ilaç çudibërës, konsumatorët thjesht mund të blejnë atë në supermarket ose të kultivojnë në kopshtin e tyre.

Megjithatë, hudhra ka një traditë të gjatë dhe krenare si një ilaç. Egjiptianët e lashtë e rekomanduan atë për 22 sëmundje. Në një papirus të datuar 1500 BC (Para Krishtit), punëtorët që ndërtuan piramidat e hëngrën atë për të rritur qëndrueshmërinë e tyre dhe për t’i mbajtur ata të shëndetshëm.

Grekët e lashtë përdorën hudhrën për të gjitha infeksionet, dhe çrregullimeve të mushkërive dhe gjakut, shërimin e pickimeve nga insektet dhe madje edhe trajtimin e lebrës.

Romakët ushqyen me hudhra ushtarët dhe detarët për të përmirësuar qëndrueshmërinë e tyre. Dioscorides, mjeku personal i Perandorit Nero, shkroi një traktat prej pesë vëllimesh që lavdëroi virtytet e hudhrës.

Një nga zbulimet më të fundit është se hudhra rrit nivelet e përgjithshme antioksiduese të trupit. Njohur shkencërisht si Allium sativa, hudhra ka qenë e njohur gjatë gjithë historisë për aftësinë e saj për të luftuar viruset dhe bakteret. Louis Pasteur vuri në dukje në 1858 se bakteret vdiqën kur ata ishin të lagur me hudhër. Qysh nga Mesjeta e këtej, hudhra ka qenë përdorur për të trajtuar plagët, si e bluar (pluhur) apo e copëtuar është aplikuar direkt në plagë për të penguar përhapjen e infeksionit. Rusët e quajnë hudhrën si penicilina ruse.

Kohët e fundit, hulumtuesit kanë zbuluar prova që tregojnë se hudhra mund të na ndihmojë të jemi shëndosh e mirë në shumë mënyra.

Qershorin e kaluar, shkencëtarët e të ushqyerit në Universitetin e Floridës gjetën se konsumi i hudhrave mund të rris numrin e qelizave T në qarkullimin e gjakut. Këto luajnë një rol jetik në forcimin e sistemeve tona imunitare dhe luftimin e viruseve.

Dhe farmakologët në Universitetin e Kalifornisë zbuluan se allicin – përbërës aktiv në hudhër që kontribuon në frymëmarrje të keqe – është një vrasës infeksioni.

Alliini gjithashtu i bën enët tona të gjakut të zgjerohet, duke përmirësuar rrjedhjen e gjakut dhe duke ndihmuar në trajtimin e problemeve kardiovaskulare si kolesteroli i lartë.

Një studim australian i 80 pacientëve të publikuar javën e kaluar në Journal Journal of Clinical Nutrition njoftoi se dietat e larta në hudhër mund të reduktojnë presionin e lartë të gjakut.

Në vitin 2007, dentistët në Brazil zbuluan se gurgullimi me ujë të ngrohtë dhe hudhër (e bërë nga hudhra e grirë në ujë të ngrohtë, por jo të vluar) mund të vrasin mikrobet që shkaktojnë prishjen e dhëmbëve dhe sëmundjen e mishit të dhëmbëve.

Por ata hasën një pengesë: vullnetarët refuzuan të vazhdonin eksperimentin duke u ankuar se gurgullima me ujë me hudhër i bënin ata të ndiheshin të sëmurë. 

Ekzistojnë dy shkolla mendimi për mënyrën më të mirë të përgatitjes së hudhrave për të arritur cilësitë e saj medicinale.

Hetuesit argjentinas zbuluan se hudhra lëshon përbërësit e tipit alicin kur thelpinjtë piqen, ndërsa shkencëtarët në Universitetin Mjekësor të Karolinës së Jugut besojnë se qërimi i thelpinjve të hudhrës dhe lënia e tyre të shpaluar në ambient për 15 minuta prodhon nivelet më të larta të komponimeve për të luftuar infeksionin.

Kështu që ju thjesht mund të qëroni gjysmën e thelpinjve të hudhrave ti lëni në ambient kurse gjysmën tjetër ti pjekni me derën e kuzhinës të mbyllur fort (për të ndaluar erën që përhapet në të gjithë shtëpinë).

Pas një ore e një çerek pune të zellshme supë-marusese, sillni lëng limoni mbi një pjatë avulluese me supë.

Aromë thumbuese me siguri ju nxit oreksin dhe luga e parë nuk zhgënjehen. E shijshme siç është, megjithatë, një pjatë e madhe me supë e bërë në shtëpi është një vakt më shumë se i mjaftueshme.

Sa i përket fuqive të parandalimit të ftohjes dhe gripit, vetëm koha do të tregojë. Një pjatë e mbushur me këtë supë mund shumë mirë të na mbaj pa u sëmurë gjatë dimrit falë përbërjes virus-vrasëse që përmban.

Nëse aty s’ka efekt, atëherë vet era e keqe që ju vijë do t’i mbajë larg jush teshtitjet e të gjithë atyre që janë infektues gjatë këtij dimri :).

Burimet:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3147487/
https://www.healthy-holistic-living.com/healing-herbs.html
http://smittenkitchen.com/blog/2006/08/a-44-clove-ticket-to-a-happier-place/
http://www.dailymail.co.uk/health/article-2263113/Will-50-cloves-garlic-kill-cold–just-love-life.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Allium

Sherohu.com është website qëllimi i së cilës është që të shpërndajmë tek shqipfolësit informacione rreth një jete më të mirë dhe më të shëndetshme. Artikujt në këtë faqe nuk duhen të merren si këshill përfundimtare, këshilloheni që gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të veproni. Ju urojmë shëndet dhe çdo të mirë.

Pyet dhe Komento këtu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.